[375] Obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

[375] Obsada

Post autor: Versarnus »

Witam, założyłem niedawno zbiornik 375l 150x50x50. Cykl azotowy już się zamknął i powoli przymierzam się do zarybiania.

Sprzęt:
- Aquael ultramax 2000 ( 2 koszyki dolne na filtrację mechaniczną i 3 koszyki [3x1.9l] biologa z ceramiki )
- Grzałka Aquael platinium 200W (myślałem nad dokupieniem drugiej ale okazało się że spokojnie starcza)
- Oświetlenie LED 160W białe + 36W Plant czerwono-niebieska w proporcji (3:1)

Podłoże :
- JBL florapol pod żwir
- Kilka kulek gliniano-torfowych
- Czarny żwirek kwarcowy 2-3mm (5-6cm z przodu 8-9cm z tyłu)
- Kamienie i korzenie

Rośliny :
- Ludwigia rubin
- Ludwigia mini sp. super red
- Mech Flame moss
- Bacopa caroliniana
- Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis
- Eleocharis sp. mini
- Hygrophila sunset
- Limnophila sessiliflora
- Moczarka
- Ammania sp. Bonsai
- Ludwigia arcuata

Parametry wody :
- GH 14
- KH 10
- pH 7.5
-Aktualna temperatura 27 C

Obsada :
- Wpuściłem dzisiaj dwie sztuki Gurami mozaikowego, szybko się zaaklimatyzowały, pływają po całym akwarium, jedzą itp
Planuje zakupić jeszcze 2/3 (żeby było - 1 samiec 3/4 samice) lub jeszcze 6 (2 samce 6 samic) nie wiem tylko czy dwa samce to dobry pomysł

Chciałbym jeszcze do tego jakąś sporą ławicę mniejszych rybek lub nieco mniejszą ławicę Tęczanki trójpręgiej i kilka sztuk ryb dennych (nie wykopujących roślin)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Gurami mozaikowy to nie jest agresywna ryba. Terytorialna, ale bez znacznej agresji. Przy takiej powierzchni możesz spokojnie trzymać 2 samce i 4 samice. Przydałoby się dorzucić jakieś rośliny pływające i mam nadzieję, że akwarium jest dość gęsto zarośnięte co jest wymagane przez większość ryb labiryntowych.
Co do ryb lawicowych gdybyś zainwestował w wodę RO i zmiękczył wodę w akwarium do GH 10 mógłbyś zainteresować się Razborami. Na dno zamiast ryb polecam krewetki Neocaridina davidi. Większość ryb strefy dennej preferuje jako podłoże drobny piasek, a nie żwir.
ODPOWIEDZ