Błąd na błędzie - nowe akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Proszę odpuść sobie paski, już tylu ludzi się na nich zawiodło- są niemiarodajne. Na start kup 2 lub 3 testy kropelkowe, często gęsto piszemy o tym na forum: test pH, test GH (może być łączony z KH) i test NO2 . Dwa pierwsze dla poznania podstawowych parametrów co by dobrze obsadę wybrać, trzeci dla sprawdzenia kiedy akwarium stanie się gotowe na przyjęcie zwierząt.
Strona wodociągów czytelnie przedstawiła twardość ogólną GH w różnych jednostkach, najczęściej używamy niemieckich, czyli masz wedle wodociągów 16,77GH.

Teraz co to znaczy i po co to komu. Woda wodzie nierówna, to co masz w kranie to nie to co płynie w Amazonce na przykład, ale znając pH i GH możesz "zrobić" coś podobnego do wody z "Amazonki" w bardzo dużym uproszczeniu myślowym. Atlasy ryb opisują je i podają parametry wody w jakich żyją, więc albo wybieramy ryby pasujące do parametrów kranówki, albo wpływamy na kranówkę, aby odpowiadała warunkom przyszłych ryb i to poprzez właśnie najczęściej obniżanie pH (zakwaszanie) oraz mieszanie kranówki w odpowiednich proporcjach z wodą nie mającą twardości (RO, demineralizowana).

Jeśli nie chcesz wpływać na kranówkę to sprawdzasz jej pH i twardość GH- to powinien być zakres poszukiwań przyszłych ryb, po prostu sprawdzasz jakim rybom pasuje Twoja woda, jednocześnie spełniając wymogi co do wymiarów zbiornika, temperatury itp.
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

Ok, polecasz coś konkretnego, takie które się u Ciebie sprawdzają?

Jak oceniacie tą wodę? wychodzi że jest średnio twarda, ja mam z ujęcia Białogon, więc wychodzi 14,42dH

Tak, wiem ze pytam bardzo duzo :P

Ale to jeszcze nie wszystko... ;) jak już wyjaśni się wszystko z wodą, to zostanie kwestia oświetlenia, bo to też chcę wymienić. :roll:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Menka pisze:Ok, polecasz coś konkretnego, takie które się u Ciebie sprawdzają?
Posiadam testy firmy Zoolek i Tetry. Popularne wśród użytkowników są Zooleka (robią co mają- są miarodajne i tanie w porównaniu z innymi kropelkowymi) i JBL (miarodajne i chyba przyjemniejsze w użyciu- zakraplacze Zooleka nie zawsze są wygodne co dla niektórych).
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

[quote="MarJan"] "Woda wodzie nierówna, to co masz w kranie to nie to co płynie w Amazonce na przykład, ale znając pH i GH możesz "zrobić" coś podobnego do wody z "Amazonki" w bardzo dużym uproszczeniu myślowym."

Hahahhaha :brawo :D MISTRZ!
Takie tłumaczenie to ja rozumiem :D

Czyli bez testów narazie nic nie zrobię.

Czekam na dokupiony żwirek kwarcowy, ostatecznie wzięłam ten 0.8-2mm.[/i]
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020 22:38 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

mirukan dzięki za wsparcie w temacie. :)
Na pewno teraz planuję hodować takie rybki, którym będzie dobrze w wodzie którą mam. Nie chciałabym lać chemii, czy specjalnie sztucznie ją ulepszać. Tym bardziej ze muszę zaznajomić się z tematem, jest to na liście do nadrobienia wiedzy ;)

Zależy mi żeby było naturalnie.

Roślinki już mam, więc już jest coś nie tak..
Pewnie jeszcze uzupełnię.
"Droga do sukcesu jest zawsze w budowie.
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę"
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

To proponuję poszukać wśród żyworodnych ryb Ameryki Środkowej. A oczkiem w głowie akwarium niech będą Raczki CPO - one lubią lekko zasadowe pH i twardą wodę taką jaką masz w kranie :)
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

Witam, m.in testy kropelkowe juz zamówione, więc caly czas do przodu :)
Teraz jeszcze kwestia oświetlenia. Przeglądałam opinie, z tym że u mnie w grę wchodzi tylko samodzielny montaż, tzn. pokrywa pod spodem jest pusta. Ma ktoś z Was tak? Najlepiej rozmiarowo gdyby ta świetlówka miała na długość w przedziale Ok.60-75cm. Nie wiem czy ma być też do niej taki rozbłyskacz? (taki co odbija światło)
Możecie mi polecić, cos takiego sprawdzonego, co się nie nagrzewa, no i nie pobiera tyle prądu co moj rozrusznik w aucie? :D
Chyba tutaj będę potrzebowała dwa rodzaje?
"Droga do sukcesu jest zawsze w budowie.
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę"
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 11 mar 2020 22:08 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

mirukan dzięki za patent z folią :)

a czym Ty oświetlasz w swoich akwariach?

O to właśnie chodzi, że szukam i czytam te różne wypowiedzi. To nie jest tak (choć może tak wygląda..) że tylko pytam. Chce to jeszcze zweryfikować z Wami, stąd pytanie :) W sumie w tym moim wątku jest ścisła obsada odpowiadaczy i jak już się sugeruje Waszymi odpowiedziami od początku ( za co jeszcze raz dziękuję) to super gdyby tak zostało. Ale juz niedużo, obiecuję :) już bliżej niż dalej.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:05 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

Witam :)
Akwarium zalane 10 dni temu
Na chwilę obecną z testów wychodzi
pH 7.5 - 8
KH 9 GH 17
NH3 - 0
Azotany ~30-40mg/l

Więc wygląda to nawet ok. jak patrzę na instrukcje.

Z roślin planuje dokupić
Np. Bacopa australis, (może macie jakieś konkretne propozycje? Bo strasznie dużo tego)
(Mam jeszcze 4 inne które dostałam, jedna to na pewno nurzaniec)

Jeśli chodzi o obsadę to myślę o Ameryce Południowej.
Może narazie tylko jedna płeć (samice?) 6-8 platek i 6-8 gupikow pawie oczko. :)


Bardzo podobają mi się kiryski, ale narazie nie będę ryzykowala bo z opisu z atlasu pasują na upartego tylko dwie odmiany.
To samo ze zbrojnik czerwony (pH na styk) więc na razie tylko płatki i glupiki, co o tym myślicie?
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

Czuje się trochę jak jakiś prowokator O.o
Nie podoba mi się to.
Czytam tez Wasze posty w innych tematach, macie tak ogromną widzę..
Prosiłbym raczej o rady, bo to mi potrzebne. Reszty nie skomentuję.


mirukan
Ja staram się pozyskiwać ryby bezpośrednio od hodowców. Zobaczyć w jakich warunkach przebywały, czy w zbiorniku/zbiornikach nie ma objawów choroby, czy jest czysto itd.
Myślałam też o tym, jest kilka ogłoszeń np. na olx, bezpośrednio od hodowców, gdzie odsprzedają z nadmiaru ze swojego akwarium. To może być dobra alternatywa.
Chciałam dopytać jeszcze o płeć, czy trzymanie tylko jednej to dobre rozwiazanie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Menka, Twój nowy wątek wydzieliłam w osobny temat. Proszę zakładaj nowe tematy dotyczące osobnych dyskusji.

Co do płci (kirysków?) to ciężko Ci będzie dobrać z sklepie tylko jedną płeć młodych ryb, bo są ciężkie do odróżnienia. Odpowiadając na Twoje pytanie: można trzymać osobniki tylko jednej płci.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ