Co z moimi razborami?

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Co z moimi razborami?

Post autor: don Pedro »

Witam,
jak zwykle piszę z pytaniem. Po poprzedniej próbie rozmnożenia razbor, nieudanej z powodu braku odpowiedniego zbiornika tarliskowego, postanowiłem odpuścić. Ale... Kiedy najmniej się tego spodziewałem, coś zaczęło się dziać. Już od jakiegoś czasu obserwowałem krótkie gonitwy u moich ryb. Parę razy się ganiały, błyskały brzuchami, poocierały się o siebie, ale zaraz wracały do swoich spraw. Nie zwracałem na to uwagi, ba samice nawet nie nosiły ikry, a próby tarła często odbywały się między różnymi gatunkami- hengela- klinowa, klinowa- espei, chociaż, co ciekawe, espei nie interesują się hengela i na odwrót, mimo że są bardziej podobne do siebie niż do klinowych. Jednak w ostatnim tygodniu zauważyłem, że część razbor ma bardziej zaokrąglone brzuchy od reszty, widoczna była lekko prostokątna sylwetka. Pomyślałem, że przytyły, co uznałem za dobry znak, bo zwykle gupiki odganiały je od jedzenia, więc były dosyć chude (staram się temu zapobiegać, ale niestety moje razbory z natury są bardziej płochliwe i uległe od tych żarłoków, które dadzą się pokroić za wszystko, co się rusza). Kolejnego dnia te same rybki "przytyły" jeszcze bardziej, prostokąt o zaokrąglonych bokach stał się jeszcze wyraźniejszy. Postanowiłem zaczekać na rozwój sytuacji. Dzisiaj już bardzo wyraźnie mogę podzielić razbory na te "grubsze" i "nie grubsze". Wszystkie pływają normalnie, zachowują się jak zwykle, samce dalej nie wykazują większego zainteresowania samicami- raz na tydzień się poganiają i wrócą do swoich zajęć. Czytałem o tym w internecie, szukałem na forach- nic. Trafiałem na opisy podobnych objawów zakończonych śmiercią ryby, lub złożeniem ikry. Nie mam konkretnych powodów, by uważać, że to choroba, ale wolę dmuchać na zimne, choć jednocześnie może być to ikra (dlatego zamieszczam post w dziale "
rozmnażanie"). Proszę, pomóżcie- nie chcę, by zwierzakom stała się krzywda. Może ktoś z was ma doświadczenie w tej sprawie? Wiem, że nawet jeśli dojdzie do tarła gupiki i krewetki zjedzą wszystkie efekty, ale to samo mogą zrobić z dorosłymi razborami, jeśli okaże się, że to jednak była druga opcja... Kiedy tylko będę mógł, podam parametry wody, inwentarz mam nadal taki sam jak dawniej, za wyjątkiem dwóch nowych hengelek (od paru tygodni) w zamian za kilka oddanych gupików. Z góry przepraszam za jakość załączonych materiałów, ale gdy tylko próbowałem robić zdjęcie, ryba wykonywała skok w nadprzestrzeń i właśnie to było widać na większości fotek (to chyba dobrze świadczy o ich kondycji). Te materiały to i tak jedne z lepszych...

zdjęcia:

1. https://www.fotosik.pl/zdjecie/6674a063fc286bbd

2. https://www.fotosik.pl/zdjecie/a25784d1b07cd9ed

3. https://www.fotosik.pl/zdjecie/d56faf9af7cdd74d

Na trzecim szczególnie dobrze widać różnicę między "grubszą", środkową i tą na ostatnim planie, a "chudszą", tą na dole.

Edit: te na zdjęciach nie są najgrubszymi w całym stadku, po prostu zdjęcia największych nie nadawały się do wysłania ze względu na ostrość ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam u siebie razbory klinowe od dłuższego czasu, samice noszące ikrę po prostu ją zrzucają. Na Twoich zdjęciach nie widzę nic szczególnego lub niepokojącego.

Moim zdaniem w tej chwili nie masz się czym martwić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Wyglądają na zdrowe okazy :-)
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Dostrzegasz te "grubsze" i "nie grubsze" - spróbuj sprawdzić, czy te grubsze to faktycznie same samice a samce smuklejsze... Mi one wyglądają na przekarmione. U moich samic brzuchy są bardziej równomiernie zaokrąglone przed zalotami.
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: don Pedro »

Dzięki za odpowiedzi :) Zrobię rybkom profilaktycznie jeden dzień głodówki, zobaczę jak się sytuacja rozwinie. W każdym razie cieszę się, że to nic groźnego :D
ODPOWIEDZ