planowanie nowego akwarium ponad 350 l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

planowanie nowego akwarium ponad 350 l

Post autor: KASIA essen »

Witam,jako ze mam zamiar znow załozyc akwaium ( przerwałam z przyczyn ode mnie niezaleznych :oops: ) chcialabym uniknac błedow jakie popełnilam w poprzednim i spytac was o rade,
planuje takie oto akwarium:
130cm dł-50 wysokie-55cm szerokie,
obsada:typowe holenderskie,ze stadem 30 neonow i,,,(tu jeszcze mysle o jakims stadie moze razbory)
mieszkam w Niemczech i zdaje sobie sprawe ze czasem sprzet bedzie troszke inny w sklepach,mam nadzieje ze znajde to co mi polecicie
a wiec wracajac do pytan,mam ich kilka:
1)czy taki zbiornik jest bezpieczny w bloku na 2 pietrze,,(chodzi mi o wytrzymałosc podlogi,(blok chyba typowy blokoflat)
2) czy mozna sie ubezpieczyc w razie pękniecia akwarium,czy typowe ubezpieczenia od zalania moga byc
3) jaki filtr,oswietlenie,grzałke, a przede wszystkim osprzet do CO2 polecacie
4) w Niemczech nie uzywaja do uzdatniania wody chloru tylko O3 czy ma to jakis wpływ na jakosc wody ( podejrzewam ze chyba lepiej bo nie trzeba czekac az chlor sie ulotni)
5) na czym akwa postawic by było bezpieczne ,chodzi mi o zminimalizowanie mozliwosci pekniecia i wziecie pod uwage małego berbecia w domu
6) czym nawozic,oprocz CO2
za wszelkie uwagi byłabym wdzieczna,
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

W skroce odpowiem na te kilka pytan, jak co bedziesz pytac szerzej:
ad1) jak najbardziej taki zbiornik wytrzyma, a mianowicie podłoze wytrzyma takowe obciazenie w bloku. jednakze solidna szafka ze wzmocnieniami jest tu konieczka, masa calkowita bedzie ponad 400kg zatem musi to byc cos wytrzymalego, ale o podłoze sie nie martw.
ad2) mozna sie doubezpieczyc dodatkowo jak najbardziej, aczkolwiek mysle ze typowe ubezpieczenie to obejmuje, kwestia firmy ubezpieczajacej, zatem polecam dowiedziec sie u swego ubezpieczyciela
ad3) filtr proponuje zdecydowanie zewnetrzny - kubełkowy. Nie chciałbym tu sugerowac konkretmnego czy to Fluval, czy to inny jest tego cała gama i zapewne dobry markowy filtr kubełkowy bedzie tu odpowiedni. Co do oswietlenia musi byc tak dobrane aby przypadalo ok. 0.5W mocy elektrycznej oswietlenia na 1 litr wody. Polecam swietlowki akwarystyczne z dobranymi temperaturami barwowymi w celu lepszego wzrostu roslin i wplywajace na wybarwienie rybek. Grzałka jakas 350-400W z termostatem bedzie tu odpowienia do tego typu akwarium.
ad4) przy podmianie wody nalezy 2-3 dni trzymac wode odstana zanim nastapi ulotnienie sie chloru. Dodatkowo do wody mozna dodat uzdatniacz do akwarium w celu wyeliminowania metali ciezkich z wody.
ad5) co do postawienia jak pisalem w pkt. 1 solidna konstrukcja szafki. Pod same akwarium nalezy dac steropian loub specjalna mate w celu wyeliminowania naprezen powstajacych w akwarium
ad6) co do nawozenia roslin, kwestia dostepnosci i funduszy. Nawozy stale podawane do zwirku plus nawozy plynne w zaleznosci od posiadanych roslin.

Nie wiem to tak w ekspresowym skrocie. Moze na poczatek wystarczy.

Pozdrawiam serdecznie
Mireks
200l - profil
____________________________________________
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

dzieki,szerzej chcialabym wiedziec jakie konkretne marki lub typy swietlowek sa najlepsze,
i jeszcze pytanie o ten osprzet CO2,co nalezy kupic i gdzie (prymitywne pytanie ale nigdy CO2 nie mialam)
jezeli chodzi o wode to jak mowiłam mam bez chloru,uzdatniana co3,
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zacznę od CO2, sa metody proste i są metody zaawansowane. Proste to bimbrownia (szeroko temat omawiany na forum - w opcji szukaj znajdziesz wiele ciekawych postow). Jesli chodzi o technikę bardziej zaawansowaną to butla CO2 z reduktorem i dobrej klasy dyfuzor (dzwon dyfuzyjny). Nie chce tu mowic konkretnie co i jak, bo z tego co się orientuje z Twych postwów mieszkasz w Niemczech wiec marki systemy wymieniane przez ze mnie tutaj moga byc niedostepne u Ciebie. Najprostsze rozwiazanie jak wspominałem bimbrownia, czyli zacier z drożdzy i cukru w wyniku czego produkuje sie CO2 i jest podawany do dyfuzora, kostki lipowej lub kostki napowietrzajacej. Nie jest to metoda rewelacyjna. Odsylam do poszukania w necie roznych rozwiazan stosowania bimbrowni wlacznie jak juz wspomnialem z postami na tym forum.
Co do swietlowek ja uzywam osobiscie swietlówek Hagena. Sa rozne roznej serii power glo, sun glo, marine glo oraz flora glo. Kazda z nich ma roznorakie widmo swiatla wplywajace odpowiednio to na rybki to na rozwój roslin. Uważam ze spisuja sie one dosc dobrze, ja osobiscie jestem z nich zadowolony. Takze odsyłam do lektury w necie w celu wyboru odpowiedniego zestawu polaczenia tych swietlowek. Ja uzywam power glo plus sun glo. Jesli nic nie znajdziesz podesle Ci na PW szersze informacje na temat tychze swietlowek.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ