Lampy w pokrywie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Lampy w pokrywie

Post autor: Gato »

Cześć,

Na wstępie może się przedstawię. Nazywam się Przemek, moim zamiłowaniem jest akwarystyka, w szczególności morska.

Zakładam temat, ponieważ na prośbę ojca postawiłem mu akwarium słodkowodne 220l. Akwarium stało od 5 lat i zmarniało. 3 tyg wyczysciłem je całkowicie. Wymieniłem podłoże, posadziłem rośliny i umieściłem spowrotem obsadę ryb.
Mam ogromny dylemat z doborem oświetlenia.
Mianowicie: w pokrywie są zamontowane 4 świetlówki. 2 to t5 po 24w, biała oraz różowa (plant) a kolejne 2 to t8 róż 30w (aqua-glo) i biała 14w.
Zastanawiam się nad wymianą 14w świetlówki na 36w biała lub wymianę obu t8 na 2 t8 białe po 36w. Poradźcie proszę które rozwiązanie przyniesie korzystne efekty dla roślin.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Napisz wymiary akwenu i rośliny jakie posadziles. Co za podłoże. Zamierzasz nawozić rośliny? Podajesz CO2?

Edit: Doczytałem 220L.

Generalnie. Porządnych świetlówek powinieneś mieć moc łączna 110W dla mało wymagających roślin. Świetlówki raz do roku mino, że świeca OK trzeba wymieniać.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019 19:29 przez Biniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

Baniak ma 200L 100x50x40.
Kryptokoryna, Anubias, orzech wodny?, rogatek, żabienica, i jedna czerwonolistna (nie mam pojęcia jak sie nazywa)
Podłoże to JBL Aquabasis plus, na substracie leży drobny żwir.
CO2 idzie z bimbrowni od 2 dni.
Akwarium będzie nawożone.

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2019/3/17 ... 182838.jpg

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2019/3/17 ... 192810.jpg


Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś szybko dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Przy tych roslinach wymienilbym tylko ta rozowa na biala .
Akwa wyglada mizernie , zwlaszcza warstwa podloza i ilosc roslin .
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

owlman pisze:Przy tych roslinach wymienilbym tylko ta rozowa na biala .
Akwa wyglada mizernie , zwlaszcza warstwa podloza i ilosc roslin .
Tych roślin będzie więcej, to co widać to pozostałość ze starszej "aranżacji" Chce przygotować odpowiednie światło żeby rosły tam rośliny bardziej wymagające.

Zapewniam Cię, że w porównaniu do tego co stało się z tym akwarium, teraz ono wygląda o niebo lepiej.

Rozwiń kwestie podłoża.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Rozwijam ; podloze sluzy roslinom do zakorzeniania sie a tym samym do lepszego wzrostu jak rowniez spelnia role filtra .Im wyzsza warstwa tym lepiej.

Wierze w zapewnienie ale na starcie lepiej obsadzic dno w ok 60 70 % roslinnoscia z czego 50% powinny stanowic rosliny szybkorosnace . Z czasem mozna dokonywac zmian oczywiscie .
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

owlman pisze:Rozwijam ; podloze sluzy roslinom do zakorzeniania sie a tym samym do lepszego wzrostu jak rowniez spelnia role filtra .Im wyzsza warstwa tym lepiej.

Wierze w zapewnienie ale na starcie lepiej obsadzic dno w ok 60 70 % roslinnoscia z czego 50% powinny stanowic rosliny szybkorosnace . Z czasem mozna dokonywac zmian oczywiscie .
Podłoże ma grubość 4cm-4.5cm. Przy przedniej szybie specjalnie dałem mniej ponieważ na przodzie nie mam zamiaru nic sadzić.

Dlatego pytałem o dobór świetlówek, jutro jadę zaopatrzyć się w rośliny. Jestem świadom, ze duża ilośc szybko rosnących będzie trzymała nutrieny w dobrych granicach.

Co do tych świetlówek, zamienić róż na biały 36w oraz białą 14w na 36w ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

To zalezy dla jakich roslin i czy bedzie stale CO2 .
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

Załóżmy, że dno chce obsadzić heńkiem.
Pozostałe to te, które już są + jutro na pewno dokupię rogatka, moczarkę.
Z czasem kiedy akwarium dojrzeję na pewno będę chciał dosadzic kolejne rośliny, natomiast najpierw muszę zapoznac się z opisami roślin bo ich kompletnie nie znam.

Na pewno CO2 będzie. Tak jak wyżej pisałem na razie jest bimbrownia. Z czasem stanie butla.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Szczerze to zabierasz sie do tego od konca . Akwarium obsadza sie roslinami na starcie a ryby wpuszcza po ok miesiacu . Rozumiem ,ze ryby juz miales , wiec nalezaloby obsadzic roslinami niezwlocznie a nie na raty . Tym sposobem prosisz sie o klopoty ze skokami parametrow i glonami .
Akwarium jest dosc wysokie wiec dla roslin typu heniek nalezaloby dolozyc jednak swiatla . Jezeli jest to pierwsze Twoje akwa slodkowodne to zacznij od roslin latwych w uprawie , mniej wymagajacych .
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

Za nim nabyłem baniak morski miałem akwarium słodkowodne ale to byl lowtech. 112l z dwiema świetlowkami 18w... w każdym razie więcej praktyki z morszczyzną niż słodkowodnym baniakiem.
Wiem o tym, ze akwa powinno dojrzeć za nim pojawia się ryby, obsadzic w duzą ilosć roślin ale... nie mieszkam z rodzicami, 3 tyg temu zrobiłem reset tego szkiełka, była to niedziela wieczór, wiec nie miałem możliwości kupić roślin. Teraz ich odwiedziłem, wiec chce dokończyć to co zacząłem.
Prosze tylko o kwestie wyjaśnienia tematu o doborze świetlówek i ich spektrum. Z racji "jakiegoś" doświadczenia z resztą, myśle że sobie poradzę :)
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Te "różowe" oświetlenie jest dedykowane dla roślin a ich widmo bardziej pokrywa się z oczekiwaniami rośłin niż tych białych . Oczywiście, dając dużo światła białego rośliny sobie wybiorą co potrzeba (glony tez ) ale zauważ że większość (sporo) ryb woli raczej mało światła . Z tego powodu warto widmo optymalizować .

Wywalenie "rózowych" świetlówek jest zasadne w następujących przypadkach :
1. mają one swój przebieg a te specjalistyczne świetlówki mają żywotność radykalnie niższą od świetlówek ogólnego przeznaczenia . Z grubsza chodzi o zużycie luminoforu i niepożądane zmiany widma

2. względy wizualne - kwestia preferencji bo sporo akwarystów preferuje bardzo biale - wręcz niebieskawe światło któe akurat rośliny średnio raduje .
(w morskim niebieski króluje więc możliwe ze Cie widmo dla roślin będzie irytowało )

ps
Gato pisze:na substracie leży drobny żwir
jak na roślinniak to raczej gruby żwir a im grubszy tym wieksze generuje problemy
Gato
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2019 18:35

Post autor: Gato »

W końcu konkretnie :)

Zależy mi na tym aby roślinom pasowało oświetlenie tak jak w morskim dbam o to aby koralowce czerpały z oświetlenia ile się da. Kwestia tego czy odpowoada to moim oczekiwaniom wizualnym schodzi na dalszy plan.

Rozumiem, że aby zoptymalizować powinienem zostawic aqua-glo i wymienić 14w na np 30w.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gato pisze:Rozumiem, że aby zoptymalizować powinienem zostawic aqua-glo i wymienić 14w na np 30w.
Jeśli będą pasowały to dobry ruch .

Tak się zastanawiam … czy nie warto z tą wymianą poczekać . Zwykle korzystne jest startowanie zbiornika ze zmniejszonym światłem …
Wymiana pojedynczo świetlówek (jak rośliny zaczną żyć ) może się okazać dobrym "zbiegiem okoliczności"
ODPOWIEDZ