Czy tyle oświetlenia wystaczy.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Jak LED to tylko na porządnych markowych diodach. Sam mam ledy od Aquaela i to jest bubel. Świecić świeci, ale oddawanie barw w porównaniu do świetlówek to jest kiepski żart.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem jak tam oddawanie barw,ale na Aquaelowski "bubel" nie narzekam- małowymagające rośliny rosną na tym zacnie, przynajmniej u mnie.
Kiedyś może postawię akwarium na T5 i się przekonam, chociaż dla mnie to trochę jak kupować starego poloneza w dzisiejszych czasach...
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Też tak myślę że T5 były dobre kilka lat temu. Teraz jednak nadszedł czas na led.
200l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja myślę, że jeszcze nie nadszedł. Tak, jak opisywane to jest w innym temacie w tym samym czasie (budowa belki LED), nie ma w tej chwili standaryzacji wśród producentów, dioda jest nierówna diodzie, ciężko jest dobrać prawidłowe oświetlenie pod kątem jego mocy i barwy.

Zaczekam sobie spokojnie, aż ruch wokół oświetlenia diodowego się uspokoi, okrzepnie i umocni, a gotowe produkty będą spełniać moje oczekiwania co do precyzyjności parametrów i ich zgodności z podawanymi danymi.

Mam wrażenie, że jeszcze rok, może dwa i oświetlenie oparte na LEDach będzie tanie, ogólnodostępne i łatwe w montażu. Wtedy się na nie zdecyduję.

A na razie mam swoją zmodyfikowaną belkę ze świetlówkami T8, których moc i barwa jest mi doskonale znana, o które łatwo jest mi łatwo zadbać, wymieniać niezbędne części w razie potrzeby i nie przejmować się niczym, bo przy zastosowaniu sterowników czasowych układ oświetlenia jest całkowicie bezobsługowy (pozwalając na różne konfiguracje czasu świecenia świetlówek w ciągu dnia).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Co do wzrostu roślin jest OK, choć ja mam najbardziej pospolite chwasty, jednak oddawanie kolorów jest mizerne. Wiem, że są porządne diody LED o CRI 95. Jednak odpowiednio kosztują.
Akwarium pięknie wygląda jak na nie świeci słońce, a lampy wtedy gaszę :) Bojowniki mienią się wspaniałymi kolorami.
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Postanowione. Jutro montuję dwie świetlówki T5 długość 55cm jedną ciepłą jedną zimną. Będzie wtedy ponad 3000lm + zostawiam te moje tuby. Powinno być OK.
200l
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Dziś jednak zmiana planów. Zamontowane dwa paski led 18W 24V, 1800lm każda. Po dwóch godzinach świecenia pierwsze bąble z roślin. Akwarium wygląda tak: https://www.fotosik.pl/zdjecie/6923541adbdb40fe
200l
ODPOWIEDZ