Pomoc dla nowego akwarysty

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
amigOS
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2019 20:48

Pomoc dla nowego akwarysty

Post autor: amigOS »

Witajcie. Zaczynam dopiero swoją przygodę z akwarystyką, chyba troszkę się pośpieszyłem. Zaczynam dużo czytać, lecz im więcej tym mniej wiem.
Zatem na początek kupiłem jakiś czas temu (chyba z miesiąc ) akwarium 112 używane. Zabrałem od gościa poza szkłem: filtr, żwirek, grzałkę, trochę roślinek oraz ok 40% wody.
Oświetlenie 14W LED. Dolałem wody, żwirek wypłukałem, wsadziłem roślinki, (choć nie były w najlepszym stanie- pomyślałem odżyją.). Po kilku dniach kupiłem rybki. 5 neonków kilka rybek danio, glonojada i coś chyba jeszcze.
Po ok tygodniu wymyłem filtr (fluval 305)
Po 2 tygodniach zacząłem podawać CO2, kupiłem nawozy, testy.
Roślinek mam niewiele, co chwile coś wyciągam przycinam. Część została zaatakowana black brush algae, dlatego je wycinam. Dokupiłem jakieś dwie nowe, kolejne 2 zaczynają odżywać. Doczytałem by zaprzestać podawać żelazo i zwiększyć poziom CO2. Niepokoją mnie troszkę parametry wody. Są to parametry po podmianie wody, nawożeniu oraz karmieniu. Z nawozów mam makro, micro, Fe oraz K
KH - 11
pH - 7,2
Fe - 0,3
NO3 - 30
PO4 - 2
NO2 - 0,2
02 - 8

Woda z akwarium to odstana kranówka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Dobrze będzie, jeżeli pokażesz nam zdjęcie swojego akwarium, wstaw je na serwer zewnętrzny (np. Fotosik) i podaj nam link.

Od razu nasuwa mi się pytanie: po co stosujesz nawożenie, skoro nie znasz nazw roślin? Jeżeli to są rośliny korzeniowe, to wskazane byłoby podanie im czegoś przy korzeniach, a nie w toń wody. Posadziłeś je w jałowym żwirku, prawda?
W dodatku ma wrażenie, że stosujesz za słabe światło, rośliny nie są w stanie przetworzyć tego, co im podajesz. Zaczynasz karmić glony.

Pojawienie się NO2 wskazuje na problem z filtracją biologiczną. Po co umyłeś filtr po tygodniu, niszcząc zawiązujące się we wkładach kultury bakterii?

Jakie są twardości wody?

Radzę zaprzestania w tej chwili lania chemii w toń wody. Dowiedz się dokładnie, jakie masz rośliny. Podaj nam dokładnie, jakie masz ryby (konkretnie gatunki), dopasuj dla nich parametry wody.

Pomyśl nad dołożeniem oświetlenia, poczytaj tematy w dziale Sprzęt i Autorskie Rozwiązania.

Czy w akwarium jest jakieś drewno, korzeń, z którego "glonojad" mógłby pozyskiwać celulozę niezbędną mu do prawidłowego trawienia? Co to za gatunek o którym piszesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ