[96] akwarium - nowe hobby

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

[96] akwarium - nowe hobby

Post autor: JAli13 »

Witam
akwarium było bo było...
ale po zmianach:
- akwarium z szybą panoramiczną 80/27-34/40
- filtracja Aquael ASAP Filter 700 po przeróbkach z dorobioną deszczownią
- grzałka automatyczna 100w
- oświetlenie konstrukcja własna taśmy LED - średnio 12h/dobę
- podłoże żwir rzeczny, trochę kamieni i korzeni
- rośliny - jeszcze nie wiem jak się nazywają, to co wiem to anubis, kryptokoryna, moczarka (?) reszta w rozpracowaniu
- ryby głownie gupiki, molinezje (trochę za dużo ale się mnożą), para kosiarek i para otosków - ślimaki w gratisie dostałem z roślinami
- parametry wody pH 7,2; GH 18; KH 13;
- nawożenie aqua art Clasic - 2ml i Carbo - 2ml dziennie
- raz w tygodniu podmiana wody ok. 1/3 wraz z odmulaniem dna i dodanie 5ml Algae treatment
w planie do zastanowienia się zestaw CO2, a w trakcie realizacji programator oświetlenia i pokrywa
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6e0d11af4a985071
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na kosiarki masz za małe akwarium.
Na otoski masz za twardą wodę.

Czy możesz dać więcej zdjęć przybliżenia akwarium?

Mam wrażenie, że masz dosyć ciemno w zbiorniku, nie znasz gatunków roślin a rozpocząłeś nawożenie w toń wody. Rośliny korzeniowe wymagają nawożenia przykorzeniowego, a posadziłeś je w jałowym żwirku. Daj im chociaż kulki nawozowe w podłoże. W tej chwili masz bardzo świeże akwarium i prosisz się o glony lejąc nawozy w wodę.

Jak długo akwarium dojrzewało?

Po co lejesz Algae treatment? To jest całkowicie niepotrzebna chemia.

Akwarium ogólnie zapowiada się ciekawie, ale musisz zrobić porządek z obsadą, ograniczyć ilość ryb, oddać kosiarki i otoski, poprawić kwestię nawożenia w podłoże itd...
Jestem ciekawa, jak zbiornik będzie wyglądać za miesiąc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Zmiany

Post autor: JAli13 »

Witam
dziękuję za uwagi i sugestie:
- z nawożeniem to zgadzam się chcę zakupić kulki nawozowe, (już teraz mogę ich użyć bo miałem za mało podłoża - dosypałem jest ok 4-5cm) w toń wody jak pisano mi na innym poście to wyższa szkoła jazdy :)
- rybek jest za dużo rozmawiałem w sklepie może przehandluję je
- akwarium tak jak pisałem jest u mnie już bardzo długo, ale było zaniedbane, słaby filtr, oświetlenie bez pomysłu aż się zagloniło i to mnie ...zdenerwowało więc aby nie robić od zera, duża podmiana wody i zmiany
- oświetlenie zbiornika to jak pisałem w poście "zrób to sam" na powierzchni wody jest ok 6500lux, na dnie ok 300lux (dane przybliżone) po zmianie oświetlenia rośliny się ożywiły podobnie jak ryby a glony chyba zniknęły (albo ich nie widzę)
- co do chemii algae to w sklepie zalecali przy podmianie dodać 5ml zapobiegawczo
poniżej link do albumu tam wstawiłem więcej zdjęć (na razie telefonem, stąd przekłamanie kolorów) za kilka dni zrobię aparatem i wrzucę w bardziej soczystych kolorach.
- pomiary mam nadzieję że dokładne bo się dopiero uczę je robić

https://www.fotosik.pl/u/J13L/album/2517899

Jeszcze raz dziękuję za uwagi sugestie, a za miesiąc zobaczymy.

Ps. co sądzicie o czarnym lub niebieskim tle na tylną ściankę
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

JAli13 pisze:co sądzicie o czarnym lub niebieskim tle na tylną ściankę
Według mnie czarne tło jest najfajniejsze, a jeszcze lepiej wygląda jak mamy dużo zieleni w zbiorniku i ciemne podłoże.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Spróbuj na próbę przyłożyć coś czarnego/niebieskiego na tył. np t-shirt, żeby zobaczyć jak kolor tła zmienia odbiór zbiornika. Ocenisz wtedy czy tobie się podoba.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Przymiarka jest OK. W sklepie zoologicznym można kupić podwójne tło, a dokładnie niebiesko-czarne. Zanim założysz na mokro można dać na tasiemkę. Kilka dni jeden kolor i kilka dni drugi kolor. Po tygodniu będzie wiadomo który kolor dać na stałe ;)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Jak juz gdzies pisalem masz za maly filtr do tego akwa i tej obsady .
Ten bialy kamien na srodku moze zmieniac parametry podwyzszajac pH i GH .
Akwarium ogolnie prezentuje sie nienajlepiej - wyglada jak pobojowisko z koooupa akcesoriow technicznych na widoku . Podloze tez pozostawia wiele do zyczenia
Te ruiny zamku krzyzackiego czy co to jest ???-podobaja Ci sie ?.Wszystko bez ladu i skladu .Przepraszam za szczerosc ale inaczej nie potrafie .
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Witam.
filtr może i jest za mały (po tygodniu spada jego wydajność) teraz jest przerobiony - rozdzielony - strumień na deszczownię i cyrkulację wody (konstrukcja własna) i na razie musi tak zostać.
Biały kamień dostałem w sklepie sprawdziłem octem - nie jest to skała wapienna.
Zamek krzyżacki to jest wrak okrętu (...) - musi być (sprawa polityczna:)) - dlatego zasłoniłem go roślinami.
A samo akwarium - mi się podoba, może za jakiś czas jakieś zmiany?
Dzięki za uwagi.

dodano 12.03
kulki nawozowe JBL ProFLORA wzbogacone w K i Fe w ilości 7 sztuk zaaplikowane (podobno działają aż 180dni) , zostanie tylko Carbo
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

witam
po negocjacjach pozbyłem się statku:) w zamian za korzeń mopani i mała rewolucja w akwarium fotki wrzucę jutro.

Dodano 24.03
poniżej zdjęcia po zmianach, obsada ryb w ciągłej redukcji (chodzi o wielkość ryb jakie mogę wymienić). Rośliny:głownie kryptokoryny; żabienica; ludwigia czerwona, anubis, moczarka kanadyjska, nawódka i jedna nie zidentyfikowana lekko zdechnięta (chyba kabomba) - roślin sporo ale molinezje i gupiki podobno to lubią. Filtr jeszcze wewnętrzny (tak jak podano wyżej) ale będzie zmiana na HW302 (chyba), CO2 eksperymentalnie z butli jednorazowej i dzwonu. Od 2 tygodni (podmian) walczę ze zmianą pH, GH i KH po ostatniej: pH:7,8 GH: 16; KH: 10. Nawozy kulki gliniane w grunt JB. Akwarium odzyskało pokrywę do której przeniesiono oświetlenie. Tło czarne jest na razie "na taśmę"

Proszę o poradę co dać na korzeń, może mech? (bo akwarium jednak nie za duże) i czy po prawej dałoby się zrobić trawnik? np z ponikła maleńkiego i ostanie na 3 plan po prawej stronie w sklepie zaproponowano rotalę czerwoną?


https://www.fotosik.pl/u/J13L/album/2518867
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Nie żeby ten, ale obejrzyj w galerii akwarium owlman'a to zobaczysz co to jest sporo roślin. Ty na razie wcale nie masz ich dużo.

Mech jest ponoć spoko, ale trzeba go pielęgnować i przycinać. Można dać anubiasy, microsorium, albo zostawić jak jest i obsadzic wysoko rosnącymi roślinami po bokach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W akwarium nadal bardzo brakuje wysokich roślin mogących zacienić nieco zbiornik i stworzyć miejsca odpoczynku dla ryb.

Zbiornik wydaje się przerybiony.

Czy biały kamień nie jest przypadkiem wapieniem podnoszącym twardość i zasadowość wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Witam
Na razie cień daje żabienica i ciut korzeń, a jakie rośliny polecasz - bo szukam czegoś na 3 plan. Kamień nie reaguje z octem - ale on już wyleciał. Przerybienie - trochę się pozbyłem ale się namnożyły znowu wkrótce ryboeksmisja :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z ryb zostaw sobie same samce, będziesz mieć ładnie i bez problemu z narastającym przerybieniem.

Rośliny: duże żabienice (bleheri), nurzańce, kryptokoryna Wendtii Brown.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Witam
przesyłam kolejne zdjęcie - świeżo po przesiadce na filtr zewnętrzny, dodatkowo od 2 tygodni wróciłem do świetlówek (o tym niedługo napiszę) parametry wody (przed podmianą, przy dwóch pracujących filtrach) pH7,0; GH14; KH7; NO2 0,05; NO3 ok 20; NH3 ok.0; PO40.
Filtr zewnętrzny: wata perlonowa, wkłady ceramiczne, torf granulowany.
Dodatkowo po konsultacji włączyłem potas i żelazo (dawka ok. 2ml dziennie potasu i żelaza) + "węgiel w płynie" + CO2 z butli jednorazowej. Ostatnio zmniejszono o około 15 szt obsadę.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

ODPOWIEDZ