Czy to choroba neonowa?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Czy to choroba neonowa?

Post autor: gienq »

Zacząłem zasiedlanie akwarium w 19 dniu od zalania. Najpierw wpuściłem 6 otosków. Wszystkie trzymają się dobrze.

21 dnia wpuściłem 6 neonów czerwonych żeby nie obciążać zbiornika - to była sobota. Wczoraj wyłowiłem i eksterminowałem pierwszego neona, ponieważ wpadał w konwulsje, pływał bezwiednie, raz wpadł między rośliny i nie mógł wydostać się. Z płetwy ogonowej zostały mu strzępki, a jego <tyłek> wyglądał jakby był pozbawiony łusek - był blady.
Dzisiaj eksterminowałem drugiego neona z dokładnie tymi samymi objawami. Wpuściłem jeszcze 11 sztuk (łącznie mam 15) o godzinie 12 i już widzę, że część neonków ma ubytki w płetwie ogonowej.

Ryby nie mają dużego apetytu, nie smakuje im Hikari Micro Pellets - podpływają i wypluwają - ale może dlatego że w sklepie pewnie były karmione gorszą karmą. Choć widzę, że niektóre połykają i wypluwają, następnie znowu połykają drobiny pokarmu.

Ryby wpuszczałem po aklimatyzacji, czyli gasiłem światło, wkładałem worek, wlewalem wodę z akwarium, zostawiałem na 10 minut, znowu wlewalem trochę wody i tak przez dobre 30 minut. Po wpuszczeniu przez 30 minut pływały bez światła, potem zapaliłem jedną belkę, poświeciła godzinę i zapaliłem drugą.

Testy:
amoniak - niewykrywalny
NO2 - niewykrywalny
NO3 - 20
pH 7.2
GH 12
KH 6

W filtrze JBL jest 1.7 litra bioceramiki, fabryczne gąbki, w prefiltrze znajduje się wata JBL Symec i włóknina JBL Symec Micro. Dzisiaj dołożyłem 170 gram torfu Sery.

Otoski zachowują się bardzo poprawnie, a podobnonto bardzo delikatne ryby. Nie mają kłopotów z płetwami.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 19:59 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

26 stopni.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 19:58 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

mirukan proszę Cię, wpuścił w sobotę, dziś mamy wtorek- przez ten czas ryby rozchorowały się przez nieodpowiednie pH i giną z tego powodu?
Prędzej przyczyny szukałbym w sklepie- sprzedali chore zwierzęta, raczej w ciągu 4 dni ryby nie umierają z powodu wody kranowej...

Temperatura też jest jak najbardziej ok., przecież neony czerwone to typowe rybki ciepłej wody często łączone np. z ciepłolubnymi ramirezkami.
Twardość i pH (chociaż tragedii nie ma z pH) oczywiście powinno się obniżyć typowo pod neonki, ale nie od tego zdechły.
http://www.seriouslyfish.com/species/pa ... -axelrodi/

Osobiście pozbyłbym się neonów wszystkich i dla spokoju zmienił sklep.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2019 15:53 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mirukan pisze:1.temperatura dla Neona czerwonego 21 do 25 stopni
chyba pomyliłeś z innym neonem bo akurat czerwony to wybitnie ciepłolubny
MarJan pisze:mirukan proszę Cię, wpuścił w sobotę, dziś mamy wtorek- przez ten czas ryby rozchorowały się przez nieodpowiednie pH i giną z tego powodu?
zgadza sie tym bardziej że idę o zakład o nieiwlką stawkę ze w sklepie pływały w kranówce czyli wodzie zasadowej
Ostatnio zmieniony 26 mar 2019 15:56 przez goldi_, łącznie zmieniany 1 raz.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 19:57 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ale o co chodzi ?

Temperature: 23 &#8211; 29 °C
pH: 3.5 &#8211; 7.5 although wild specimens do best in more acidic conditions.
Hardness: 18 &#8211; 215 ppm; towards the lower end of this range for wild fish or breeding.
inne źródła wskazują na dolną temperturę nawet 25st
Czyli temperatura u kolegi jest OK

Zakres który Ty rekomendujesz pasuje do neona innesa więc wprowadzasz w błąd autora wątku
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 19:57 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Niestety ale w przypadku tej ryby nie można się z Tobą zgodzić (odnośnie sztucznego podnoszenia temperatury) bo dane te dotyczą parametrów w naturalnym środowisku .


W każdym razie kwestie o które się "spieramy" nie mogą decydować o nagłym ( w ciągu kilku dni) padaniu ryb . Skłaniałbym się do przytaknięcia marjanowi
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 19:55 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

W Rio Negro, które jest między innymi naturalnym siedliskiem Neona Czerwonego woda nie spada poniżej 26 stopni C.

Jeśli to faktycznie plistoforoza to najprawdopodobniej czeka Cię zakładanie akwarium od nowa.
Spróbuj zrobić zdjęcie albo nagrać ryby i wstawić link do filmu/zdjęcia w komentarzu.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Przecież konsultowałem się na forum w sprawie neonów i zaproponowano mi czerwone, bo wolą wodę ciepłą.

Wiem też, że neony wolą wodę kwaśną, dlatego zbiłem KH wodą demineralizowaną i kupiłem torf. Staram się, żeby akwarium zapewniało bardzo dobre warunki, a nie obozowe.

Też myślę o trefnym sklepie. Jest duży, niemalże to hala, ale np. bojowniki trzymają w kubkach. Poza tym to z tego sklepu przytargałem ślimaki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

gienq pisze:Przecież konsultowałem się na forum w sprawie neonów i zaproponowano mi czerwone, bo wolą wodę ciepłą.
I bardzo dobrze . Z tego powodu wszedłem w polemikę z mirukanem i zdaje się ze jako jedyny coś tam kombinuje z temperaturą . Moim zdaniem w tej kwestii jest elegancko .
michelle1992 pisze:Jeśli to faktycznie plistoforoza to najprawdopodobniej czeka Cię zakładanie akwarium od nowa.
podnieś temperaturę to ok 30 st - powinno zaszkodzić i wówczas akwarium jest nie do uratowania ale jeśli choroba nie przyśpieszy to można mysleć nad innymi przyczynami
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

....a otoski.....szlag je trafi :roll:
ODPOWIEDZ