Parametry wody

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Parametry wody

Post autor: tomgw »

Cześć wszystkim. Akwa 112l na ziemi ogrodowej ponad 3 miesiące , ok 0.5 wata na litr, świecę 9h. Na roślinach dziury i też troche żółte liście. Nie na wszystkich gatunkach. Moczarka trochę urosła i stoi w miejscu. Pistia marnie. Hygrophila corymbosa i Polisperma dziurawe liście. Oto testy z dzisiaj po ok 2.5 tyg. Od podmianki. pH 7.5, GH ok 21, KH ok. 14, NO3 20mg/l, po4 ok 1,75 mg/l, k ok. 11mg, ca ok 105 mg/l, mg 12mg/l, fe 0mg/l.Martwią mnie te dziury i to że moczarka niby szybko rosnąca a słabo idzie tak samo pistia. Czy mam jakieś blokady?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dziury w liściach kierują nasze podejrzenia w kierunku niedoborów potasu. Tutaj prezentowane wyniki tylko to potwierdzają . Dodatkowo niekorzystny stosunek Ca/Mg dopełnia obrazu .

Suplementacja potasu wydaje sie niezbędna . Podobnie wydaje sie spawa z Mg lecz wysoki poziom Ca czyni niewykonalnym ustalenie sensownych stosunków .

Jak na rośliny masz bardzo twardą wodę więc obok suplementacji K i Mg dodatek RO przyniósłby korzyść
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

polecasz jakiś mineralizator? czy robić 50/50 z kranówką?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Najlepszy mineralizator to włąsnie kranówka albo ze studni woda . Z praktyki mojej tak wychodzi ale co najlepsze , taki pogląd ma również producent mineralizatorów .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Myśle że jeśli zdecydujesz się na suplementacje potasu przy takich parametrach wody, to z dużym prawdopodobieństwem zblokujesz i tak już słaby magnez, a zaraz potem zbiornik stanie na dobre i powykręca młode przyrosty i liście.

Gdybym był tobą to bym zbił GH i Ca przynajmniej o połowe pozostawiając magnez i potas tak jak jest. Nadmierny wapń blokuje magnez i potas.
Wapń -> Magnez to antagonizm silny i nadmiar blokuje niedobór, wieć na meczu jest wynik 105 do 12 dla wapnia. Zjedziesz z Ca do około 50-40mg/l nie ruszając proporcji K:Mg i rośliny odżyją.

Powodzenia
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

Przy wodzie RO 50/50 z kranówką ca ok 75mg natomiast Mg ok 3 mg/l, także stosunek też nie za dobry. KH 10 , two ok. 11 Czy może zastosować jakiś mineralizator do wody RO? wtedy proporcje mg i ca będą ok? czy jak to działa bo nigdy nie używałem mineralizatorów.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dla tego wyżej wspomniałem o suplementacji tych 2 pierwiastków a RO miała za zadanie zbić twardość i obniżyć zawartość Ca .

Dalej masz wysoko wapń ale nie beznadziejnie (miewałem wyżej)

Jak już regulujesz to zwieksz udział RO i wyrównaj stosunek potasu i magnezu .
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

ok. jeszcze jedno pytanie czy jak zrobię proporcję 2:1 Ro ,kran to te parametry co miałem przy 50/50 spadną o połowę? czy znowu robić testy? Ca bym miał ok.38 mg/l a Mg ok. 1,5mg/l ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Testy możesz sobie zrobić ale zawartość pierwiastków spadnie proporcjonalnie więc jak lejesz 1:1 to spada o połowe Jak 2:1 to spada o 2/3 itd
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Mineralizator to świetna sprawa ale unikaj tego, który ma duże zawartości sodu, potas z sodem się nie lubią i wiele osób miało z tym problemy i wróciło do RO+kran.

Proporcje sobie sam obliczysz i ustalisz, to co chcesz osiągnąć to wlewaj do akwarium na podmiane i pamiętaj że to długotrwały proces i tzreba korygować nie tylko K i Mg ale pamiętać że reszta pierwiastków również ulegnie zmianie i trzeba to uwzględnić, żeby nie obudzić się w pewnym momencie bez makro składników po takiej plukance :)
ODPOWIEDZ