Czy to choroba neonowa?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Przy zakupie nowych ryb z jakiegokolwiek źródła, oprócz kwarantanny trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry wody w woreczku i docelowe.
Im bardziej się różnią, tym dłużej powinna przebiegać aklimatyzacja. Zdarzyło mi się kupić Cierniooczki z wodą o około 2000ms; twardości około 20 i pH około 8. Aklimatyzacja musiała trwać jakieś 5-6 godzin, metodą drop-to-drop bo w akwa pH 6,2, KH 3 i GH 4, przewodność nieco ponad 100 ms. Gdybym dolewala i odbierała wodę szklanką po kilkadziesiąt ml kilka razy i stop, byłby to i tak dla nich taki szok, że stracilabym je pewnie wszystkie.
Dzięki długim i wolnym aklimatyzacjom ryzyko wystąpienia przeróżnych patologii się zmniejsza.

Polecam miernik przewodnośći, ma też inne zalety oprócz wyżej opisanej.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:....a otoski.....szlag je trafi
Masz rację - nie pomyślałem
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Po 7 godzinach nie zauważyłem pogorszenia, może nawet jest minimalnie lepiej, bo mała kolacja wzbudziła większe zainteresowanie. Będzie trudna, decydująca noc.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . A oprocz hikari podajesz jakies mrozonki ?
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Nie podaję. W sobotę zapytam w sklepach czy mają. Kupiłem też preparat witaminowy Fishtamin Sery, dodam go w najbliższym czasie do tej mrożonki (odmrożonej oczywiście).

A co do stanu zwierząt, to chyba to nie była choroba neonowa, tylko martwica płetw wywołana ogromnym stresem. Żadna sztuka nie padła, poprawia się apetyt. Kilka sztuk ma niewielkie ubytki w płetwach, ale może odrosną.

No i czeka mnie sprzątanie, trochę tego niezjedzonego pokarmu zostało na dnie.

Odezwę się za kilka dni.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ketapang może pomóc na płetwy. Warto spróbować
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Niestety, wczoraj wieczorem wyłowiłem jednego śniętego neona. I dzisiejszy dzień także zacząłem od wyłowienia zmarłej ryby. Łącznie kupiłem 17 sztuk, padło 4.
ODPOWIEDZ