Problem umierających ryb

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Problem umierających ryb

Post autor: batii112 »

Witam. Mam nietypową sytuację gdyż miałem akwarium 112l od lutego,wszystko okej do czasu gdy trzy tygodnie temu znajomy oddał mi swoje akwarium 240l wraz z całym osprzętem i rybkami (pilny wyjazd do angli ). W akwarium wylaliśmy prawie całą wodę po czym przenieśliśmy wszystko do mnie i zalałem zwykłą wodą kranową , gdyż tak robił mój kolega od 10 lat i nic się nigdy nie działo . Przeniosłem ryby znajomego( wszystkie ryby około 4 letnie ) z niewiadomych przyczyn akwarium 112l puścił silikon i zaczęła wylewać się woda, więc zostałem zmuszony przenieś swoje małe(miesięczne ) rybki do dużego zbiornika . Wszystko było spoko ,rośliny rosły , rybki pływały zadowolone i woda czyściutka .Co tygodniowa podmiana wody około 20-25% Aż od niecałego tygodnia gdzie padła jedna bocja siatkowana (młoda) , około 18 gdy karmiłem wszystkie pływały nie było widać najmniejszych objawów ,wróciłem około 22 i bocja pływała wyblaknięta pod powierzchnią . Zauważyłem też że w zbiorniku pływają jakby białe kropki w całym zbiorniku , wcześniej tego nie było . Następnego dnia rano padł młody malutki skalar lekko wyblaknięty , pod wieczór młody sum kiryśnik całkiem wyblaknięty , jeden dzień spokoju i rano padnięte dwa neony inessa też całkiem wyblaknięte . Dziś na południe padł dorosły skalar rio nany, ryby nie miały żadnych oznak i nie mają oprócz padniętego skalara i dwóch które jeszcze żyją i na oko wydają się zdrowe mają czarne kropki jakby plamy na ciele , normalnie pływają , chętnie jedzą . Teraz o akwarium . akwarium 240l 120x40x50 cm oświetlenie jedna świetlówka biała moc około 80W i jedna dla roślinek też około 80W , oświetlenie pali się od 6 do 20 , i jest jeszcze oświetlenie nocne raptem 6 słabych diod led . 2 grzałki ale nie pracujące gdyż temp. w akwa utrzymuje się na poziomie 26-27 stopni bez grzałki , termometr przyklejany na akwa i ten tradycyjny . Posiadam dwa filtry zewnętrzne jednen tetra ex700 (ceramika gąbka -ceramika gąbka-kulki biologiczne gąbka -włóknina x2 gąbka oraz eheim 250 gąbka ceramika gąbka .Karmione x2 ochotka x1 artemia dwa razy dziennie o 6:30 i 18 , wszystko zjadają i każda ryba jest "aktywna" podczas karmienia , oraz około 21 daje półtora pastylki dla glonojada . W akwarium jest na dnie ziemia zakupiona w sklepie zoologicznym około 2-3cm i zasypane żwirkiem około 4-5 cm , duży korzeń 1 tunel ceramiczny . Z roślin 3 i 2 plan : 5 dużych żabienic , z 20 łodyg moczarki kanadyjskiej 5 nurzeniec na 1 plan około 20 sadzonek Zwartka biała . z półtora tyg temu dokupiłem jeszcze 2 żabienice gdyż jedna stara miała pognite liście ( z tych nowych wyrastają takie czerowne brązowawe nowe liście . obsada zbiornika : stare ryby x3 barwniak czerwono brzuchy ,x2 bocja wspaniała , x2 brzanka mszysta , x2 brzanka rekinia ,x1 brzanka sumatrzańska x1 glonojad lamparci (20cm) x1 glonojad pospolity x2 gurami mozaikowe . x3 kirysy spiżowe ,x2 neon czarny, x 6 neon inessa/czerwony , x8 skalary ( z tego 3 pary , było 10 skalarów i 4 pary ale jedną parę sprzedałem ) x3 tetra czarna i z nowych ryb : x4 bocja siatkowana ( jedna padła ) x2 bocja wspaniała , bojownik wspaniały i dwie samie , x3 brzanka albinos ,x1 brzanka rekin ,x2 brzanka sumatrzańska x2glonojad pospolity x3 kirysy panda x2 kosiarka , labeo bicolor , x10 neon inessa, x2 otocinklus ,x1 skalar (drugi padł ) x1 sum kiryśnik ( drugi padł ) x2 tetra kolor . Parametry wody robione dziś : NO3 - 50Mg/l NO2-0,2Mg/l GH :5 stopni niemieckich KH: 8 ,pH 7.4 CL2 0.2 Mg/l
Boję się o rybki i teraz pytanie dlaczego padają i jak temu zaradzić , przez to że była wymieniona prawie cała woda i akwarium powinno od nowa dojrzeć i nie zaszły jeszcze cykle azotowe a bakterie nitryfikacyjne zostały usunięte , czy coś z wodą jest nie tak ,bądź przez to że mam zbyt dużo przesadzoną obsadę , a może jeszcze coś innego , jakaś baketria czy coś , i co to może być takie pływające białe kropki jakby mini robaczki ale nie osiadają się na rybach więc raczej to nie ospa oraz te czarne plamki kilka na ciele i na dolnej wardze czarna plama tylko u dwóch skalarów , dorosłych . Pomocy :( :( :(
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:25 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

mirukan pisze:Jedyna rada to oddać rybki do odpowiadających im warunków
Problem że nie mam nikogo w pobliżu takiego kto by przygarnął
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

Okolice kielc .Dzięki Spróbuję , a narazie zostało mi podmieniać wodę 2-3 razy w tyg , i pytanie bawić się jeszcze w chemię dolewania bakterii nitryfikacyjnych takich jak tropicala, zooleka lub tetry czy lepiej sama podmiana wody ?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

Znalazłem, jutro już będę miał gąbki, a jeszcze po jakim czasie sie to wszystko wynormuje?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

batii112 pisze:stare ryby x3 barwniak czerwono brzuchy ,x2 bocja wspaniała , x2 brzanka mszysta , x2 brzanka rekinia ,x1 brzanka sumatrzańska x1 glonojad lamparci (20cm) x1 glonojad pospolity x2 gurami mozaikowe . x3 kirysy spiżowe ,x2 neon czarny, x 6 neon inessa/czerwony , x8 skalary ( z tego 3 pary , było 10 skalarów i 4 pary ale jedną parę sprzedałem ) x3 tetra czarna i z nowych ryb : x4 bocja siatkowana ( jedna padła ) x2 bocja wspaniała , bojownik wspaniały i dwie samie , x3 brzanka albinos ,x1 brzanka rekin ,x2 brzanka sumatrzańska x2glonojad pospolity x3 kirysy panda x2 kosiarka , labeo bicolor , x10 neon inessa, x2 otocinklus ,x1 skalar (drugi padł ) x1 sum kiryśnik ( drugi padł ) x2 tetra kolor . (
Podsumowując masz w akwarium:
x3 barwniak czerwonobrzuchy
x4 bocja wspaniała
x2 brzanka mszysta
x3 brzanka rekinia
x3 brzanka sumatrzańska
x1 glonojad lamparci (20cm
x1 glonojad pospolity
x2 gurami mozaikowe
x3 kirysy spiżowe
x2 neon czarny
x16 neon inessa/czerwony
x9 skalary
x3 tetra czarna
x4 bocja siatkowana ( jedna padła )
x3 bojownik wspaniały i dwie samice
x3 brzanka albinos ,
x2 glonojad pospolity
x3 kirysy panda
x2 kosiarka
x1 labeo bicolor
x2 otocinklus
x1 sum kiryśnik
x2 tetra kolor


Nie unormuje się nigdy, dopóki nie zrobisz porządku z rybami. Masz masakrycznie przerybione akwarium, gatunki ryb o odmiennych wymaganiach...

Radzę oddać ryby jak najszybciej, a do tego momentu podmieniać wodę co parę dni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

Podmieniam co 2-3 dni. Jakaś podpowiedź które ryby zostawić i w jakiej ilości?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trudno coś podpowiedzieć, nie znam Twoich gustów.

Ja bym zostawiła:
w toń wody brzanki mszyste i brzanki albinos (tylko podaj jaki to jest dokładnie gatunek), tetry czarne i kolor, neony czerwone oraz neony czarne.
Na dno kiryski spiżowe - o ile podłożem jest piasek.
Oraz:
glonojady pospolite - o ile to są popularne wąsacze i o ile zapewniasz im jakieś drewno w akwarium (korzenie)
jedną dobraną parkę albo skalarów albo gurami albo barwniaka czewonobrzuchego.

Pozostałe ryby do oddania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

Udało mi się dziś zrobić małą redukcje rybek i dostać dwie używane gąbki do filtra, zostało :
brzanki x3 mszysta x1 sumatrzańska x3 albinos
x3 brzanka rekinia
x1 Zbrojnik lamparci (20cm)
x3 kirysy spiżowe
x2 neon czarny
x10neon czerwony
x7 skalary
x3 tetra czarna
x2 bocja siatkowana
X3 Bocja wspaniała
x2 Zbrojnik pospolity
x2 kosiarka
x1 labeo bicolor
x2 otocinklus
x1 sum kiryśnik
x2 tetra kolor
Na pewno uda mi się jeszcze wydać parę Skalarów. Pytanie czy mogę zostawić bocje czy nie da rady żeby żyły w tych warunkach? I czy jeszcze muszę wydać rybki bo resztę ryb ciężko będzie wydać?
I w przyszłym tyg będę miał już swoje 112l i czy dało by radę żeby ryby wytrzymały 2-3 tyg i przenieść któreś do właśnie tych 112 l czy lepiej nie ryzykować i oddać a do 112 kupić nową obsadę?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:48 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
batii112
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2019 20:14

Post autor: batii112 »

Właśnie nie mam bardzo komu,dzis z trudem udało mi się ulokować trochę ryb u najbliższego znajomego
ODPOWIEDZ