[112]Będzie super.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

[112]Będzie super.

Post autor: Arenos244 »

Witam, moje pierwsze akwarium wystartowało. Jest to 112 litrowy zbiornik o wymiarach 80x35x40 cm.

Parametry wody z kranu:

CL2 - 0,5

pH - 7

KH - 6

GH - 5

NO2 - 0,2

NO3 - 20

Podłoże akwarium jest podzielone na dwie części, w jednej jest drobniutki piasek natomiast w drugiej podłoże aktywne. Kilka roślinek szczerze powiedziawszy nawet nie pamiętam jakich :( oraz 2 korzenie połączone w jeden i kamyczki dzielące podłoże.

Obsada:

Planuję haremik Pielęgniczek Kakadu, Razbora Galaxy około 15 szt, oraz kilka Kirysków.

Akwarium wygląda w tym momencie tak:

Widok z przodu

Obrazek

Widok z Boku

Obrazek

Jak wiadomo człowiek popełnia wiele wiele błędów i u mnie się bez nich nie obeszło.

1. Dałem ceramikę do filtra nie wypłukawszy jej przez co mam pełno syfu w akwarium.
2. Piasek nie przepłukany wynik podobny do tego wyżej.
3. O wiele za mało zielonej roślinności.
4. Nie podoba mi się aranżacja.

Z powodu wyżej wymienionych problemów postanowiłem wystartować jeszcze raz :)

Co planuję:

1. Wystartować na wodzie RO ( w poniedziałek jadę zakupić filtr ).
2. Dokupić roślinek, kamyków oraz jeden korzeń.
3. Zmienić aranżację.

Kilka pytań:

1. Macie może jakieś ładne roślinki łatwe w prowadzeniu godne polecenia ?:)
2. Posiadam automatyczny karmik bardzo blisko wylotu wody z filtra czy może tak zostać że jedzenie zostanie od razu rozwalone po całej tafli akwarium czy też może zmienić jego miejsce ?

Chętnie przyjmę rady oraz porady aby moje akwarium wyglądało cudownie i cieszyło oczko.

Dzięki pomoc.
Pozdrawiam
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hej,
nie wiem czy aktywne podłoże to dobry pomysł na początek, spróbuj może z piaskiem a pod piasek jakiś substrat, ewentualnie kulki GT.

Co do aranżacji to pooglądaj w internecie zdjęcia akwariów, możesz stworzyć stricte akwarium krajobrazowe albo skupić się na odwzorowaniu biotopu jakiejś rzeki czy jeziora.

Aranżacje trenuj najlepiej na sucho, zbieraj jak najwięcej kamieni, korzeni i układaj je na wiele sposobów, w przypadku akwarium krajobrazowego fajnym motywem może być próba stworzenia aranżacji opartej na kamieniach i korzeniach i odwzorować np las albo ułożyc kamienie na kształt wyspy, no masz multum możliwości.
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Aktywne podłoże zostaje tyle kasy na nie poszło szkoda by było wywalić :)

Od 2 dni oglądam na yt wszystko jak leci i już jakieś pomysły w głowie powoli się kiełkują.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:13 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mirukan a ty masz w ogóle akwarium??
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Z prostych w uprawie roślin można polecić, nurzańce, moczarki, rogatki, anubiasy, mikrosoria, sagitarie itd.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Pozwolę sobie zwrócić uwagę że woda z kranu z zawartością NO3 na poziomie 20 będzie w przyszłości stanowiła problem ale skoro to było robione paskami na co wskazują dość absurdalne pozostałę wyniki (KH/GH) prędzej czy później będziesz miał problem z testami . sądze że należałoby w budżecie przewidzieć pozycję "niezbędne testy"
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

mark_farina pisze:Z prostych w uprawie roślin można polecić, nurzańce, moczarki, rogatki, anubiasy, mikrosoria, sagitarie itd.
Dzięki zaraz je pooglądam i poczytam o nich. Coś pewnie wybiorę. Jakiś mech możesz polecić na korzenie i kamyczki ?
goldi_ pisze:Pozwolę sobie zwrócić uwagę że woda z kranu z zawartością NO3 na poziomie 20 będzie w przyszłości stanowiła problem ale skoro to było robione paskami na co wskazują dość absurdalne pozostałę wyniki (KH/GH) prędzej czy później będziesz miał problem z testami . sądze że należałoby w budżecie przewidzieć pozycję "niezbędne testy"
Tak było robione paskami, w poniedziałek zrobię wodę RO i pojadę do sklepu ją przebadać.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Arenos244 pisze: Dzięki zaraz je pooglądam i poczytam o nich. Coś pewnie wybiorę. Jakiś mech możesz polecić na korzenie i kamyczki ?
Mech to mech, wybierz cokolwiek i bedzie rosło :)
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Udało mi się zaplanować akwarium. Jutro jadę dokupić kamyczki oraz roślinki.

Plan jest taki.
Obrazek

Wysepki z żywym podłożem będą wyżej jakieś 4-10 cm. Zamiarem jest zrobić sporo kryjówek z kamieni oraz korzeni. Jakiś ładny trawniczek i sporo innej roślinności głównie zielonej.

W związku z tym mam kilka pytań o żywe podłoże:

1. Czy potrzeba dodawać jeszcze jakiś nawóz lub inne cuda żeby roślinki ładnie rosły ?
2. Czy mogę dać żwirek pod żywe podłoże ?

Dzięki za pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Karmnik na razie bym odpuścił- naucz się ile karmy jedzą ryby, a potem karmnik, w ogóle dieta powinna być zróżnicowana, a nie wszystko w automat wrzucisz.
Żwirek pod substrat raczej potrzebny nie jest, jak będą ryby denne to z czasem i tak prawdopodobnie porozrzucają to co wyżej tam co niżej, chyba że rzeczywiście gęsty trawnik będzie trzymał w całości te "placki".

Czy nawozić cokolwiek jeszcze "powiedzą" Ci rośliny, zazwyczaj na start nie nawozi się (kilka tygodni), bo rośliny potrzebują czasu na "przyjęcie się" i wtedy nie spożytkują nawozów, jednocześnie glony mogą się pojawić i to one wykorzystają dokarmianie.

I jeszcze, ja jestem zwolennikiem nie ustawiania zasysu i wypływu wody z filtra po jednej stronie zbiornika- lepiej woda się miesza, jak jedno jest z jednej, drugie z drugiej strony.
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Karmnik muszę mieć bo dość często wyjeżdżam więc wtedy będzie odpalony resztę ja, co do diety to wiem już czytałem :)

Co do filtra to też się nad tym zastanawiałem jednak mam taki filtr
Obrazek

Chyba że spróbuję go przerobić. Czyli lepiej dać wypływ wody koło grzałki a zasys tam gdzie jest obecnie ?
Jeśli już bym go przerabiał to na jakiej wysokości akwarium dać wylew ?
ODPOWIEDZ