Problem z roślinami pomocy!!!

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patryk8842
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2019 17:02

Problem z roślinami pomocy!!!

Post autor: Patryk8842 »

Witam akwarium 54l założyłem w listopadzie 2018 filtr aquael turbo 1000 belka chihiros a601 świece 9godz/dobę podaje CO2 z bimbrowni 80% podłoża piasek 20% podłoże aktywne z zoologicznego pierwsze z szafki. Pod cały podłożem i piaskiem kulki gt z Allegro rośliny jakie tam były to kilka invitro kilka z przycinki od innych akwarystów:
Wgłębka wodna
Ludwigia guinea
Ludwigia mini super red
Alternanthera reineckii rosanervig
Echinodorus Quadricostatus
Rotala rotundifolia
Hedyotis salzmanii
Ammania sp bonsai
Alternanthera bronze
Proserpinaca palustris
Hygrophila Corymbosa 'Siamensis' 53B

Ok. 40% podłoża zajmowały rośliny wodę lalem prosto z kranu lalem nawozy z zoolek aquaflora robiłem testy żeby wszystko było w normie aż na koniec marca w akwarium coś zaczęło się dziać liście roślin zaczęły blaknąć inne robiły się przezroczyste i odpadały od łodygi aż roślina tez odpadała od podłoża... czytałem pisałem na forach bardzo dużo ludzi stwierdziło ze problem tkwi w podlozu piasek strefy beztlenowe itd.. przez tydzień wszystkie rośliny padły oprócz echinodorus quadricostatus i hedyotis salzmanii które były z invitro a miałem ładny busz... parametry wody były ok. Wiec stwierdziłem robię restart kupiłem podłoże aktywne advanced soil plant z h.e.l.p kupiłem rośliny takie jak
Eleocharis parvula
Alternanthera Reineckii sp. Mini
Alternanthera Reineckii rosanervig
Ludwigia guinea
Ludwigia repens mesakana
Ludwigia mini super red
Rotala sp pearl
Limnophila aromatica
Bacopa monierri
Alternanthera bronze
Alternanthera reineckii
Myriophyllum Aquaticum
Rotala sp vietnam
Hygrophila Corymbosa 'Siamensis' 53B
Z aktualnego zbiornika wywaliłem wszystko łącznie z roślinami które przetrwały zostawiłem tylko ryby cała wodę filtr grzałkę i Belkę. Obsadzilem całe dno akwarium zalałem stara woda podmiany robię teraz na ro z mineralizatorem aqua art hydro mineral
Przez tydzień było wszystko ok aż zauważyłem ze jedna mała kępka Alternanthera Reineckii sp. MINI Liście zrobiły się przezroczyste ale jeszcze się trzymają i przy kilku ludwigi mini super red liście jakby są ok ale gnije od spodu i odpadła od korzeni. Dzisiaj zrobię testy niestety trochę później. Napisałem post może ktoś podpowie coś jeszcze przed testami bo nie chce stracić kolejnych roślin...


Wykonałem testy pierwsze odkąd zacząłem lac wodę to i nie wyglądają za ciekawie co tez o tym powiecie zacząć lac pół na pół ro i kran czy podciągnąć jakoś inaczej ?
pH 6.4
NO2 0.025
NO3 20
Po4 0
Ca 25
Mg 9
Fe 0.5
KH 1
GH 8
K 25
Nh3 0
Testy robiłem kropelkowymi testami zoolek
Patryk
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:23 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Patryk8842
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2019 17:02

Post autor: Patryk8842 »

Od tygodnia ktoś na forum kazał robić dosyć duże podmiany z ro wiec robiłem i lalem tylko mineralizator
Patryk
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:22 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Patryk8842
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2019 17:02

Post autor: Patryk8842 »

Na innym forum post założyłem teraz bo na tamtym oczywiście nikt nie odpowiada a coś się dzieje
Patryk
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie zastanawia Cie brak fosforu?
To bardzo ważny minerał i jego faktyczny niedobór prowadzić będzie do obumierania starszych partii roślin . W dodatku HELP ma taką urodę że bez systematycznej suplementacji fosforu (zwłaszcza na początku) daleko nie ujedziesz .
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

To zapytam czy ta belka daje odpowiednią ilość światła dla tych roślin?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:23 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Patryk8842
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2019 17:02

Post autor: Patryk8842 »

15neonow 5danio 3 otoski 5kirysow i chyba 5 ślimaków military helmet

EDIT:

goldi_ napisał:
Nie zastanawia Cie brak fosforu?
To bardzo ważny minerał i jego faktyczny niedobór prowadzić będzie do obumierania starszych partii roślin . W dodatku HELP ma taką urodę że bez systematycznej suplementacji fosforu (zwłaszcza na początku) daleko nie ujedziesz .

Dolewam od dzisiaj nie wiedziałem ze jest taki brak

EDIT:
andypl33 napisał:
To zapytam czy ta belka daje odpowiednią ilość światła dla tych roślin?


Jest 107lm/l


Edytuj proszę swoje posty jak chcesz coś szybko dodać.
Opcja "zmień", posty scaliłem.
MOD krzych_100
Patryk
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Nawet za dużo światła,możesz mieć problemy z glonami :).
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

To niezle poszalales z oświetleniem w watach wychodzi to 0.7 w /l ja na diodach power led dalem 80w na 270l zeby prowadzić akwa na takim oświetleniu musisz precyzyjnie dawkowac wszystkie nawozy w odpowiednich proporcjach i codziennych dawkach .milej zabawy
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mająć silne oświetlenie musisz się nieco wysilić w celu utrzymania odpowiednich proporcji . HELP to fajne podłoże ale ma swoje wymagania.

Wprawdzie wszystkie parametry masz w relacjach wzajemnych odbiegających od typowych lecz one (proporcje ) na dzień dzisiejszy nie stanowią problemu głownego .

HELP , zwłaszcza na początku pochłania spore ilości fosforu jednocześnie oddaje azot do słupa . W tej chwili masz nadwyżkę azotu ale to do przewidzenia jest i było . Suplementacja fosforu musi się odbywać w.g dawek wyliczonych a pomiary należy traktować z przymrużeniem oka ( nie to żeby były nieistotne) . Należy nieiwlkie ilości PO4 dozować nawet 2x dziennie .
Z powodu wątpliwej kondycji rośłin nawet trudno wyliczyć odpowiednie dawki PO4 ponieważ konsumpcja jest nieznana stąd własnie moja rada aby dozować 2x dziennie dawki minimalne i zadowolić sie póki co wartościami minimalnymi w słupie .
Jak ruszą rośliny POWOLI będziesz regulował pozostałem stosunki a w miedzyczasie masz okazję przyswoić sobie zalecane wartości pierwiastków a zwłaszca ich wzajemne relacje
Patryk8842
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2019 17:02

Post autor: Patryk8842 »

goldi_ pisze:Mająć silne oświetlenie musisz się nieco wysilić w celu utrzymania odpowiednich proporcji . HELP to fajne podłoże ale ma swoje wymagania.

Wprawdzie wszystkie parametry masz w relacjach wzajemnych odbiegających od typowych lecz one (proporcje ) na dzień dzisiejszy nie stanowią problemu głownego .

HELP , zwłaszcza na początku pochłania spore ilości fosforu jednocześnie oddaje azot do słupa . W tej chwili masz nadwyżkę azotu ale to do przewidzenia jest i było . Suplementacja fosforu musi się odbywać w.g dawek wyliczonych a pomiary należy traktować z przymrużeniem oka ( nie to żeby były nieistotne) . Należy nieiwlkie ilości PO4 dozować nawet 2x dziennie .
Z powodu wątpliwej kondycji rośłin nawet trudno wyliczyć odpowiednie dawki PO4 ponieważ konsumpcja jest nieznana stąd własnie moja rada aby dozować 2x dziennie dawki minimalne i zadowolić sie póki co wartościami minimalnymi w słupie .
Jak ruszą rośliny POWOLI będziesz regulował pozostałem stosunki a w miedzyczasie masz okazję przyswoić sobie zalecane wartości pierwiastków a zwłaszca ich wzajemne relacje
Czyli narazie dawkować tylko fosfor ?
Patryk
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tak . Osobiście ograniczyłbym się na razie tylko do fosforu. Jak rośliny w jakikolwiek sposób wróca do zywych , zastanawiałbym sie nad całą resztą
ODPOWIEDZ