Kamień w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Ostatnie pytania w tym dziale resztę będę zadawał już w dziale galeria a wiec
Czy osprzęt który posiadam wystarczy na poczatek:
Czyli akwarium 112 l
Pokrywa z Jedna świetlówka led firmy aquael
Filtr firmy Aquael turbo filter 1000
Grzalka aquael platinum heather 150
Dodatkowo pompka z kulka do napowietrzania

Co O tym sądzicie? Czy nie zrobiłem głupoty kupując na start filt wewnetrzny zamiast zewnętrznego?

BARA oczywiście pójdę za twoją rada i nowe akwarium zaopatrze w korzeń. Pytanie jede czy więcej? Gdzie taki korzeń kupić, allegro Olx, nowy czy może być używany? Z kamieni mam zrezygnować całkowicie czy może kilka z tych co Mam użyć do nowego wystroju akwarium.

Oczywiście roślinki będą i to w sporych ilościach tylko kupować w sklepach stacjonarnych czy w internecie? I co lepsze zwykle sadzonki czy in vitro?

Może za dużo pytań jak na początek ale wolę pytać.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Nie potrzebna jest ci pompka z napowietrzaczem,bo to nic nie robi, prędzej napowietrzysz wodę używając deszczownicy.Według mnie korzeń może być używany/zakupiony z allegro, bądź olx, jednak moim zdaniem to ten z olx'u jest pewniejszy,bo będziesz go widział przed zakupem,a na allegro nie będziesz mógł zobaczyć jaki (czy np. z powykręcanymi odnogami czy np. z prostymi odnogami) kupisz.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak teraz prezentuje się mój zbiorniczek. Podmieniłem ok 30 l wody plus wyczyściłem trochę szkiełko z syfu żeby rybki przez ten czas miały lepsze warunki i teraz czekam aż znajdzie się chętna osoba która przygarnie moją obsadę i wtedy zacznę restart zbiorniczka zgodnie z tym co jest napisane w poradnikach tutaj na forum.

Mam kilka pytań które przydadzą mi się na zaś:

czy tak jak radzi BettaManiac pompka z napowietrzaczem jest zbędna w akwarium ?

Jak dokładnie ustawić filter żeby w odpowiedni sposób robił ruch wody w akwarium , czy musi być dysza z wyrzutem zamocowana blisko wierzchu wody żeby ruch odbywał się w górnej częsci akwarium ?

Czy bąbelki które wydostają się z filtra muszą być ustawione na minimum ?

Czy podłożę które posiadam jest odpowiednie ? mam obecnie zastosowane podłoże w postaci:
opis sprzedawcy

CZARNY ŻWIREK 1-3mm
Rewelacyjne podłoże do wszystkich rodzajów biotopów zalecane szczególnie do akwarium roślinnego, co widać w galerii na zdjęciach jednego z wielu zadowolonych klientów.

Gwarantuje bardzo dobre ukorzenienie oraz szybki przyrost i atrakcyjny wygląd roślin.

Stosowany w rolnictwie jako naturalny nawóz wspomagający w formie mączki.

Kolor bazaltu ma duży wpływ na wybarwienie ryb i krewetek.

Obojętny dla parametrów wody (nie zmienia wartości pH i twardości wody).
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Żwirek jest ok,, filtr najlepiej jakby miał wylot skierowany do góry,nie muszą być bąbelki na minimum,ale niestety one nic nie robią.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bąbelki powietrza w akwarium ogólnie są zbędne, czyli napowietrzacz na co dzień potrzebny nie jest [przydaje się rzadko, kiedy na prawdę silne napowietrzanie na daną chwilę jest potrzebne, ale to nie zdarza się często, ja na przykład nigdy nie miałem kupione brzęczyka i nie używałem, a mój zbiornik trzeci rok sobie jest], dodatkowo we filtrze masz rurkę, która zasysa powietrze i wyrzuca bąbelki z wodą, co również jest niepotrzebne- usuń rurkę, nie rób bąbelków w ogóle- ustaw wylot filtra ku górze, aby woda wypływając marszczyła taflę- to jest wystarczające napowietrzanie na cały zbiornik.

Twoje podłoże wygląda na bazalt, nie można bardzo powiększyć zdjęcia, ale wygląda na to, że jest to kruszona skała- jakby ciosana o ostrych krawędziach. Opis sprzedawcy, który jest tylko papką reklamową utwierdza mnie,że nie ufałbym temu podłożu- jak "kolor bazaltu" może mieć wpływ na wybarwienie zwierząt?- może chodzi o to, że na czarnym lepiej prezentują się kolory zwierząt....a tekst o naturalnym nawozie stosowanym w rolnictwie po prostu wyssany z palca- naprawdę? rolnicy nawożą pola podłożem? zmielonym żwirkiem [forma mączki]?czy po prostu nawozami? Kolejna sprawa- jeśli podłoże ma jakikolwiek nawóz to zawsze będzie zmieniał parametry wody, a jeśli nie zmienia to jest po prostu jałowy.

Jeśli podłoże jest ostre to go od razu nie skreśla, ale nie może być na wierzchu, jeśli będziesz miał w przyszłości ryby denne lub kopiące, dodatkowo wierzchnia warstwa powinna być na tyle gruba, aby do dolnej zwierzęta się nie dostały.

Konkretnego oświetlenia nie podajesz, ale zgaduję, że jedna belka to za mało- tu na forum zawsze 1 belka to było za mało bez względu na rodzaj oświetlenia (czy to led czy to świetlówka), słabe światło może być do zbiornika typu "black water" gdzie rośliny są akcentem i nie maja potrzeby na większą ilość światła :wink:

Filtr powinien być wystarczający.


edit.:
co do babelków- nie jest tak, że nic nie robią- napowietrzają, ale lekka fala na tafli robi to samo w wystarczającym stopniu, a takie bąbelki potrafią drażnić ryby, ich skrzela...
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

dzięki MarJan za wyczerpującą odpowiedz. Szkoda że nie znalazłem tego forum przed założeniem akwarium bo zaoszczędził bym sobie czasu i pieniędzy.

Wracając do tematu. Podłoże faktycznie może być ostre bo te kamyczki tak jak wspominałeś mogą być kruszone. Oczywiście chce mieć rybki denne (jak to mówią ekipę sprzątającą ) glonojad, kiryski itd. Czyli podłoże do wymiany tylko na co, co proponujesz ?

Jeżeli chodzi o oświetlenie to kupiłem gotowy zestaw firmy Aquael czyli akwarium plus pokrywa gdzie jest jedna świetlówka ledowa. W pokrywie jest miejsce (uchwyty ) na rozbudowanie oświetlenia. Czyli pasowało by coś dokupić żeby roślinki czuły się lepiej. znowu pytanie masz jakiś pomysł ?

Jeżeli chodzi o na powierzanie to się Ciebie posłucham , skieruje dysze do góry i odłączę rurkę od filtra.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Napiszę co bym zrobił i dlaczego, może kto inny poda lepsze rozwiązania.

Też miałem różne gradacje u siebie i zmieniałem na drobniejsze i drobniejsze...zmieniałem to jest źle powiedziane- po prostu dosypywałem nowe warstwy na stare podłoże, dla mnie to miało konkretne plusy: po pierwsze ominięcie "restartu", bo jeśli stare podłoże idzie precz to tak na prawdę startujesz zbiornik od nowa- nie da się inaczej; po drugie szkoda mi wyrzucać coś na co wydało się pieniądze, a co może się sprawdzać.
Na razie, póki co z obserwacji wywnioskowałem, że im drobniejsze i nieostre podłoże, tym lepiej dla ryb, obecnie kiryski ryją całymi pyszczkami w piasku- wciągają go i wyrzucają przez skrzela- zabawnie wygląda nieraz jak kilka mordek w jednym miejscu ryje i spod pokryw skrzelowych "strzelają" ziarenka piasku, kiedy gradacja podłoża była większa to z wiadomych względów nie było takich zachowań- obecnie mam barwiony na czarno piasek kwarcowy gradacji 0,2~0,8 [mm].
Inną sprawą jest, że tak drobne podłoże może nie pasować roślinom- im drobniej tym bardziej podłoże potrafi się zbić i zrobić twarde, więc znowu nie wymiana, a dosypanie wydaje się dobrym pomysłem- dla korzeni roślin niższa warstwa gradacja do 3mm, a na górę drobny piasek dla ryb.
Obie warstwy bym usypał na grubość 4cm.

Jeśli chodzi o oświetlenie to po prostu zaufałem Aquaelowi i kupiłem 2x belkę led retro fit- jedną sunny i jedną plant, nie nastawiałem się na wymagające rośliny, te co są wyglądają dobrze i to mi wystarcza. Jest paru forumowiczów znających się na oświetleniu, ja do nich nie należę :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze:
Proponuję żebyś założył konkretny temat o swoim akwarium w dziale Galeria i tam go dalej prowadził, zamieszczał zdjęcia itd.
Załóż proszę temat w dziale Galeria, tak jak Cię prosiłam i tak jak obiecałeś że to zrobisz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany