Zielenice punktowe- jak się pozbyć

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Zielenice punktowe- jak się pozbyć

Post autor: piotrjaniszek »

Witam, W akwarium pojawiły się niechciane zielenice punktowe, zarówno an liściach roślin jak i na szybie. Jak się pozbyć tego cholerstwa. Akwarium 112 litrów. Oświetlenie 30lum/l. Kolega zrobił mi testy wody wyszło
pH - 7,5
po4 - 0,25
NO3 - 5
Nie znam się więc czekam na porady, zalecenia.
200l
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Dziś znajomy ponownie zrobił testy
pH- 7
NO3- 2
po4 - 0,25,
Proszę o informację czy parametry są OK. Zielenice odpuściły. Zrobiłem kilka podmian, wyczyściłem szyby, wyciąłem zaatakowane liście.
200l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Zielenice to konsekwencja zlego stosunku azotu NO3 do fosforu PO4. Robiac podmiane wody zmniejszyles zawartosc azotu pozostawiajac fosfor tak jak byl I zielenice odpuscily. Nasuwa sie wniosek ze to uciekajacy fosfor przy nadmiarze azotu sprzyja temu glonowi. Jesli zielenica pojawi sie ponownie mozna podbic delikatnie wspomniany fosfor lub czesciej podmieniac wode, byc moze twoja kranowka ma fosfor a brakuje Jej azotu I trafiles w dziesiatke
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mark_farina pisze: byc moze twoja kranowka ma fosfor a brakuje Jej azotu I trafiles w dziesiatke
albo masz gruboziarniste podłoże i w szczelinach zalega mul który jest niezłym dostawcą fosforu
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Podłoże u mnie to Grunt Akwariowy bioaktywny PRO H2O
200l
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

A więc "luźne" i o umiarkowanie dużej granulacji . Przeczuwam że to bardziej prawdopodobna przyczyna niż fosfor w kranówce. Ale to tylko przeczucie
ODPOWIEDZ