Antychlor+Esklarin+Multimineral

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dyszka
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2019 9:55

Antychlor+Esklarin+Multimineral

Post autor: dyszka »

Witam

To mój pierwszy post,jestem nowy również w akwarystyce. Mam do społeczności pewne pytanie. Niestety ciężko znaleźć odpowiedź a nie będę specjalnie pisał do producenta. Otóż mam dwa produkty Tropicala,którym uzdatniam wodę: Antychlor+Esklarin. Natomiast ostatnio znalazłem prawie pełną buteleczkę Tropical Multimineral Oczywiście pisze,że nie należy mieszać Antychlora,Esklarinu i innych.Tylko pytanie: Jednocześnie, czy w ogóle nie należy ich mieszać ? A jeśli można to ktoś mi powie jak potem Multimineral najlepiej rozpuścić w akwarium, już po podmianie coby rybki nie nałykały się zbyt nierozmieszanej substancji ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dyszka pisze:Oczywiście pisze,że nie należy mieszać Antychlora,Esklarinu i innych.Tylko pytanie: Jednocześnie, czy w ogóle nie należy ich mieszać ?
Osobiście mam jeszcze bardziej restrykcyjne przekonanie : w ogóle ich nie stosować
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ta chemia jest do niczego nie potrzebna. radzę jej nie używać.

Antychlor to śmiech - wodę wystarczy na odstawić kilka godzin, o ile w ogóle jest chlorowana.
Esklarin jest niepotrzebny w ustabilizowanym akwarium do prawidłową filtracją biologiczną.
Multimineral - a po co to w ogóle potrzebne, masz widoczne niedobory minerałów u ryb?


Będę radykalniejsza niż goldi_ i radzę te preparaty wylać do wc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ad. multimineral (być może OT)
celowo się nie odniosłem do tego preparatu bo nie mam jasności.
BARA pisze:Multimineral - a po co to w ogóle potrzebne, masz widoczne niedobory minerałów u ryb?
A jak się objawiają niedobory u ryb?
Z praktyki hodowlanej innych zwierząt wynika że zaobserwowanie objawów niedoboru różnych minerałów jest bardzo trudne nawet dla ludzi z ową hodowlą związanych .Bardzo często podaje się suplementy zapobiegawczo np. przed okresem linienia przewidując możliwość wystąpienia niedoborów , przed prawdopodobnym stresem itp.

Znakomita większość ogólnie dostępnych suplementów właśnie tak zostało skomponowana aby raczej działać osłonowo.
W przypadku wystąpienia objawów niedoborów należy stosować dawki nie pielęgnacyjne lecz lecznicze a to już inna para kaloszy .


Tak więc w przypadku tego preparatu , nie jestem pewien czy należy go odradzać
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze: A jak się objawiają niedobory u ryb?
Np. dziurawica u dyskowców
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

O tym wspominam powyżej - to są objawy chorobowe . Niedopuszczalne jest aby hodowca dopuścił do takiej sytuacji . W tym celu zapobiegawczo się suplementuje i to jak dla mnie stanowi dogmat.
A skuteczność takiej suplementacji, o jakiej autor wspomina jest DLA MNIE sporą niewiadomą i niezłym tematem do dyskusji
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to jest niepotrzebna chemia.

Proszę Autora tematu o podanie informacji o akwarium: parametry wody i obsada.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem to jest niepotrzebna chemia.
Przecież to są wyciągi z roślin więc jak chemia?
Wywar z herbaty też traktujemy jako chemię ?
BARA pisze:Proszę Autora tematu o podanie informacji o akwarium: parametry wody i obsada.
Z ciekawości czy wniesie to coś do sprawy?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wszystko jest chemią 8)

Nie traktowałbym preparatów garbnikowych na równi z antychlorem czy innymi "uzdatniaczami" (często na bazie tiosiaczanu sodu) - to jest niepotrzebna chemia. Niepotrzebna dlatego, że ten sam efekt można uzyskać odstawiając wodę na 1-2 dni.

Zróżnicowaną dietą dbamy o to by zwierzętom nie brakowało niczego.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ