[54l] pierwsze akwarium, bojownik i ...?

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

[54l] pierwsze akwarium, bojownik i ...?

Post autor: Gmerk »

Ostatnią podmianę (30% - 15-16l) robiłem 01.05 - dziś (09.05) sprawdziłem jaki stan wody w akwarium i przy psikaniu (1 psik=3ml) codziennie (5 dni majówki była przerwa bo nie było nas w domu) Planta Gainer 2x K+ / 1x Carbo (sytuacja przedstawia się następująco:

pH 7,6 / GH 18 (czy przerwa w K+ mogła wpłynąć na redukcję?) / KH 8 / CO2 6 / NO3 20 / PO4 <0,25 / K 15 / Ca 110 / Mg 6 / Fe 0

W międzyczasie przyniosłem z pracy (farmacja) wodę po filtracji (stacją wody) i sprawdziłem jej parametry:

pH 6 / GH 6-7 jasno-zielona, jednak intensywna zieleń przy 10 / KH 6 / CO2 180 / NO3 0 / PO4 0 / K 0 / Ca 0 / Mg 0 / Fe 0

Pytania do doświadczonych:

1. Akwarium kiełkuje co widać na foto1 jednak zdjęcia 3-4 pokazują problem - liście żółkną, brązowieją, robią się dziury a następnie odpadają - co tu zaradzić?
a) problem z twardością wody
b) za mało światła - świeci 7h / LED 7,7W 810lm 6500K
c) mało CO2 a Carbo nie daje rady
d) brak innych elementów
e) słabe podłoże (Aquatic Nature Fertiplant ABF + żwirek kwarc)
f) wszystko powyższe jednocześnie

2. Wykorzystanie wody z filtra do podmian - czy przy powyższych parametrach można:
a) wzbogacić wodę filtrowaną o mikro/makro-elementy i lać jako jedyną na podmiany
b) robić miks filtr/kran jeśli tak to w jakich proporcjach 0,5/0,5

3. Zmienić nawożenie z K+ i Carbo na jakieś bardziej kompleksowe czy np dołożyć jedynie Fe którego wciąż 0 albo coś zawiesić na jakiś czas?

Z góry dzięki za pomoc...

NR 1
Obrazek

NR2
Obrazek

NR3
Obrazek

NR4
Obrazek


Jest to kontynuacja tematu
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... 272058a1b6
post wyłączyłam do dalszej prezentacji zbiornika i dyskusji. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pierwsze co mi się rzuca w oczy to bardzo słabe światło i świecone mocno za krótko. Dzień tropikalny trwa 12 godzin, a Ty świecisz tylko 7?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Akwarium w sobotę przeszło modernizację i gruntowny remont - wymieniłem filtr z wewnętrznego Eheim Pickup 60 na kubełek JBL CristalProfi e702 Greenline; podcinka roślin, przesadzenia, dołożyłem jeden korzeń i resztę trochę poprzesuwałem. Po wszystkim wymiana 15l wody na mix RO/kran (1/2)

Po remoncie:
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Teraz akwarium mi się podoba, chociaż nieco brakuje mi roślin pływających, zacieniających w części zbiornik.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

Na Twoim miejscu przy takiej ilości roślin CO2 wydaje się niezbędne- odniży to też pH wody.
Świeć co ok 3-4 dni więcej o godzinę, aż dojdziesz do 11-12h, inaczej wtedy będzie wyglądał proces fotosyntezy. Nagle nie przełączaj lampy o 5h więcej, bo może się to różnie odbić na zbiorniku.
Ja włączyłbym już nawóz makro codziennie i połowę zalecanej przez producenta dawki mikro co 2 dni.
Potas prawie zawsze jest deficytowy, zapewne jak przestałeś go podawać skoczyło GH- też tak miałem- podawaj dalej jak zaleca producent.
Dawaj też Fe, każda roślina go potrzebuje, jestem przekonany, że to pomoże w powrocie ich do dobrej kondycji.

Kiedy stosujesz wode z filtra RO to jest ona jałowa, rośliny nie mają substancji, których potrzebują, dlatego nawożenie makro, mikro, K i Fe jest niezbędne. Niezbędny jest też CO2- pomyśl o tym, a zobaczysz efekty. Kiedy wprowadzisz CO2 możesz stopniowo schodzić z Carbo.

Na allegro są dostępne zestawy nawozów, gdybyś potrzebował namiarów napisz pw to prześlę Ci linki do tego, co ja stosuję.

Co do wody RO- jeśli ją stosujesz niezbędne jest jej wzbogacenie w pierwiastki samodzielnie, tzw. mineralizacja. Raczej zostałbym przy stosowaniu 1/2 z wodą odstaną kranową.

Pozdrawiam
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Od 2-3 podmian stosuję mix po połowie RO/kran. Co do nawożenia dołączyłem od jakiegoś tygodnia Fe i wydaje mi się że rośliny przestały żółknąć i zrobiły się bardziej zielone.

Świecenie zwiększam sukcesywnie - obecnie jestem na 9,5h. Zastanawiam sie nad dokupieniem drugiego Leda, gdyż ten którego mam to Classic day light - może jak dołożę Leda Plant poprawiła by sie sytuacja? Obecnie muszę go ustawić na tyle akwarium bo gdy jest ustawiony na środku rośliny z końca zaczynają wędrować do światła i rosną na ukos.

CO2 na razie wolał bym uniknąć - nie mam na to miejsca i rośliny mało wymagające. Wpadłem w tej kwestii po poradę do Peha6,8 - powinno dać radę przy właściwym nawożeniu.
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

Jak najbardziej, te ledy dedykowane dla lepszego wzrostu roślin przyśpieszają fotosyntezę, teraz masz słabe światło. Na pewno różnica będzie zauważalna.
Podawaj też makro chociaż i K oprócz tego Fe.

Najlepiej mieć komplet nawozów i poeksperymentować (ale nie przekraczając zalecanych dawek producentów, tylko zaczynając od pomniejszonych). Wtedy zobaczysz po roślinach kiedy jest optymalna ilość.

Nie napisałeś, czy podajesz bakterie nitryfikacyjne/ pożywkę- to ważne.

Pozdrawiam
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Podmiany staram się robić co tydzień wymieniając około 15-20l. Przy podmianie podawane są bakterie, wyciąg z liści migdałecznika i Suma Betta Strong. Obecnie standardowe nawożenie to z rana po jednym psiknięciu K, Carbo i Fe i drugi raz K pod wieczór (Planta Gainer).
Zauważyłem, że kilka ostatnich dni przed podmianą wody rośliny zaczynają rosnąć jak dzikie - wczoraj robiłem podmianę po 2 tygodniach a w kilka ostatnich dni rośliny praktycznie zarosły akwarium - dwa razy podcinalem busz. Zostaliłem trochę wody - sprawdzę dziś jakie byly parametry...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Daj na taflę rośliny pływające, może być rzęsa drobna.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

Gmerk pisze:Obecnie standardowe nawożenie to z rana po jednym psiknięciu K, Carbo i Fe i drugi raz K pod wieczór (Planta Gainer).
Fe stosuj na noc, po zgaszeniu światła.

krzych_100 pisze:Daj na taflę rośliny pływające, może być rzęsa drobna.
ja kupiłem raz pistię i sprzedawcy nabrała się z rzęską wodną, bo były razem, to rzęski nie umiałem się później pozbyć...
Nie lepiej np. pistia?
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Może być i pistia, co się przyjmie:) U mnie pistia, czy limnobium, niestety nie bardzo chciały rosnąć, ale za to rzęsa jak najbardziej, a że jest drobna to myślę, że można spróbować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Fe przestawię na wieczór zgodnie z zaleceniem.

Coś pływającego zabierze światło roślinom wewnątrz akwarium. Wydaje mi się, że ten jeden led, który mam może być za słaby dla roślin i zastanawiam się nad dokupieniem leda plant - w tej sytuacji odcinanie roślin od światla wydaje mi się działankem na niekorzyść.

Chyba, że szybki wzrost roślin przed podmianą oznacza, że światło jest ok a problemy roślin w akwarium są spowodowane jakimiś brakami mikro / makro elementów więc jak się z czasem uzbiera/skumuluje to pod koniec tygodnia robi sie mega rozrost....

:? :wink:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gmerk pisze: może jak dołożę Leda Plant poprawiła by sie sytuacja?
Możesz oczywiście dołożyć więcej światła, ale zwróciłbym uwagę na coś innego. Wg mnie światło z LED należy dobrać - możesz trafić i będzie ok, ale możesz też mieć trochę problemów z porostami.
Gmerk pisze:w tej sytuacji odcinanie roślin od światla wydaje mi się działankem na niekorzyść.
Rozumiem, dlatego sugerowałem rzęsę drobną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ