Szyszki olchy

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mokoj
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2019 14:02

Szyszki olchy

Post autor: mokoj »

Dzień dobry,

Chciałbym zapytać, czy istnieje jakiś sposób aby uniknąć zabarwienia wody szyszkami olchy czarnej podczas ich stosowania? Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Nie rozumiem celu ich stosowania bo głównie na garbnikach polega ich działanie :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

garbniki niekoniecznie muszą być jednocześnie barwnikami.

Odbarwienie prawdopodobnie uzyskasz za pomocą purigenu. Pisze prawdopodobnie bo nie stosowałem przy szyszkach ale zabarwienie od korzenia niechcący mi posprzątał
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

goldi_ pisze:garbniki niekoniecznie muszą być jednocześnie barwnikami.
Zgadzam się i dlatego pytam o cel stosowania - te konkretne garbniki z olchy mają dużo barwnika. Ale może wcale nie chodzi o garbniki.

Lampa UV też może pomóc w usunięciu barwników bo większość jest fotodegradowalna.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
mokoj
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2019 14:02

Post autor: mokoj »

michelle1992 pisze:
goldi_ pisze:garbniki niekoniecznie muszą być jednocześnie barwnikami.
Zgadzam się i dlatego pytam o cel stosowania - te konkretne garbniki z olchy mają dużo barwnika. Ale może wcale nie chodzi o garbniki.

Lampa UV też może pomóc w usunięciu barwników bo większość jest fotodegradowalna.
Czytałem o ich pozytywnym wpływie na ryby i krewety, dlatego postanowiłem wrzucić z ciekawości do zbiornika dwie sztuki. Nie spodziewałem się takiego ciemnego, herbacianego koloru wody i chciałbym się go teraz pozbyć. Niestety nie posiadam lampy UV, a filtr mam gąbkowy wiec nie wiem czy opcja z Purigenem jest dla mnie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czy szyszki olchy były zbierane zimą, na mrozie, czy wpuściłeś jakoś inaczej zbierane? Czy były suche?

Bo ja używam szyszek olchy w sporych ilościach i nie widzę żeby barwiły mi wodę. A tym bardziej, jak piszesz o dwóch (sic!) szyszkach na akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mokoj
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2019 14:02

Post autor: mokoj »

BARA pisze:A czy szyszki olchy były zbierane zimą, na mrozie, czy wpuściłeś jakoś inaczej zbierane? Czy były suche?

Bo ja używam szyszek olchy w sporych ilościach i nie widzę żeby barwiły mi wodę. A tym bardziej, jak piszesz o dwóch (sic!) szyszkach na akwarium.
Szyszki kupione w sklepie akwarystycznym. Zbiornik ma tylko 30l stąd mała ilość. Wodę zabarwiły bardzo.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Strzelam, a na akwarystyce sie nie znam ale może zalać szyszki wrzątkiem i wywar chłodny wlać do akwa a kolor ''wyssać'' węglem aktywnym, ma to sens czy to raczej herezja?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

mark_farina pisze:kolor ''wyssać'' węglem aktywnym
To nie ma sensu, węgiel usunie garbniki.

U mnie szyszki zawsze barwiły wodę, niezależnie od tego gdzie i kiedy były zbierane (ale zawsze suche).

Zauważyłem jedno - szyszki wrzucone do zwykłej kranówki (pH 7,5-8,0) mocno ją zabarwiały, wrzucone do wody już zakwaszonej (pH ~6,0) barwiły zdecydowanie mniej.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Ja zabarwienie od liści ketapangu i korzenia wyciągam za pomocą purigenu.

Ale szczerze to nie wiem czy przez to nie wychodzę na zero :). Tzn. czy liście nadal mają jakiś dobry wpływ.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

chemik4 pisze:
mark_farina pisze:kolor ''wyssać'' węglem aktywnym
To nie ma sensu, węgiel usunie garbniki.

U mnie szyszki zawsze barwiły wodę, niezależnie od tego gdzie i kiedy były zbierane (ale zawsze suche).

Zauważyłem jedno - szyszki wrzucone do zwykłej kranówki (pH 7,5-8,0) mocno ją zabarwiały, wrzucone do wody już zakwaszonej (pH ~6,0) barwiły zdecydowanie mniej.
Dokładnie. W niższym pH mniej barwia.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja nie wiem co komu lekka herbatka w akwarium przeszkadza... Przecież taka idealnie czysta woda wygląda wręcz nienaturalnie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ