[25l] Aquael leddy set 40 akcja ratowanie bojka!

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

głodówka- sprawdzałem wielokrotnie, 2 tygodnie to żaden problem, przed wyjazdem karm porządnie robalami :wink:
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

MarJan pisze:głodówka- sprawdzałem wielokrotnie


skoro tak, to ciężko polemizować... być może i mój bojek wytrzymałby dwa tygodnie bez jedzenia, niemniej ja, jako początkujący akwarysta nie wytrzymam dwóch tygodni mając powyższy stan rzeczy w świadomości... no sorry 8) tak więc podtrzymuję moje pytanie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Kup sobie automat do karmienia od chińczyków (aliexpress), chociaż od nich chyba nie zdąży dojść. Zatem udaj się na allegro:
https://allegro.pl/oferta/az1-karmnik-a ... 7797340395
Tu masz linka, ja mam taki sam, ale kupiłem na ali, jest opcja karmienia 1 lub 2 razy dziennie.
Porę karmienia ustawiasz wkładając baterie i zamykając obwód - będzie się kręciło po 12 lub 24h od zamknięcia obwodu.
Do karmienia używasz granulatu. Ilość jaka ma być dozowana regulujesz przy pomocy pokrętła, z tyłu jest przycisk wymuszający obrót karmidła i patrzysz ile leci. Znaczy rób to na stole żeby nie zasypać karmą akwarium. Jak już wiesz że ilość karmy jest właściwa, to stawiasz na szkle (ja na szybie nakrywowej) lub dokręcasz do krawędzi i załatwione.
Obrazek
[126L] Dżungla
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

Witam po dłuższej przerwie. W moim zbiorniczku bez większych zmian więc nie chciałem jakoby "spamować" wątku. Mieszkańcy mają się dobrze. Karmnik automatyczny zrobił robotę podczas nieobecności w domu. W międzyczasie były regularne podmianki wody, oraz jedna większa akcja bo musiałem usunąć trawki z 3 planu gdyż padły... Z ciekawostek (jak dla mnie) to na czas dwu tygodniowej nieobecności zmniejszyłem czas świecenia lampy z 12 do 10h przez co moczarka również nieco podupadła na zdrowiu... po powrocie do 12h wszystko wróciło do normy. W dniu dzisiejszym zaobserwowałem na szybie akwarium małe białe żywe niteczki co jak wyczytałem wskazuje na niegroźne i powszechnie występujące nicienie... u siebie przyczynku tego zjawiska dopatruje się chyba w za dużej podaży karmy więc na jakiś czas zrobię dietkę rybce i zobaczymy jak będzie. Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazeksantander banking hours near me
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to nie są nicienie tylko wypławki... Nic strasznego.
Akwarium jest bardzo ładne, chociaż mogłoby być nieco większe dla bojownika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

BARA pisze:Moim zdaniem to nie są nicienie tylko wypławki... Nic strasznego.
robaczki zniknęły ale pojawiły się inne "kwiatki"... na roślinach pojawiła się jakoby taka pończocha w której zatrzymują się pęcherzyki powietrza. Na tafli wody natomiast takie małe skupisko piany...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BARA pisze:Akwarium jest bardzo ładne, chociaż mogłoby być nieco większe dla bojownika.
dziękuję... a na większe akwarium niestety na tę chwilę nie mogę sobie pozwolić.

Obrazek
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na tafli wody natomiast takie małe skupisko piany...
Może bojek buduje gniazdo? :)
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

pimowo pisze:Może bojek buduje gniazdo?
tak, teraz doczytałem w czym rzecz... zatem będzie musiał kolejne zbudować bo to na foto usunąłem wraz z podmianą wody...
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

hmm... glony zadomowiły się na dobre :cry: pomimo regularnej cotygodniowej podmiany wody nic nie idzie ku lepszemu. Odnoszę wrażenie, że niezbędne będzie totalne ogarnięcie zbiornika tj. wymiana roślin oraz przepłukanie podłoża w którym pomimo używania odmulacza też widzę sporo zanieczyszczeń... tylko czy nie przeniosę ponownie glonów z wodą? czy przyczynkiem takiego stanu rzeczy może być zbyt gęste obsadzenie roślinami?

Obrazek

Obrazeknavigate me to nearest gas station

Obrazek

Obrazekpicupload
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

To nie glony, to sinice. Witam w klubie ;)
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

grzesi3k pisze:To nie glony, to sinice. Witam w klubie ;)
jak z tym walczyć?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mechanicznie + chemicznie. Możesz dać wode utlenioną w najgorsze miejsca, ale to i tak nie pomoże na te bakterie (cyjanobakterie). Restart po pełnym odkażeniu jeśli rozważasz. Ja z tym g walczę już pare miesięcy... Musze wreszcie kupić chemię...
barry_1
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2019 13:51
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: barry_1 »

grzesi3k pisze:mechanicznie + chemicznie. Możesz dać wode utlenioną w najgorsze miejsca, ale to i tak nie pomoże na te bakterie (cyjanobakterie). Restart po pełnym odkażeniu jeśli rozważasz. Ja z tym g walczę już pare miesięcy... Musze wreszcie kupić chemię...
co znaczy restart po pełnym odkażeniu? przyznam szczerze, że nie mam chęci :nie z tym walczyć niewiadomo jak długo...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Sinice i to w pelnej klasie, atakuja ci slabe rosliny, szczerze mówiac to ja bym sie nie bawil juz w walke z tym, na tym etapie, bo moczarka ma ten bajer ze zdrowa roslina wytwarza w sobie ochrone przed glonami i bakteriami, które sie jej nie czepiaja (allelopatia sie to chyba nazywa). Rosliny wygladaja na zaglodzone i biedne jak chomiki syryjskie, z pewnoscia brakuje cie azotu i fosforu, lub te proporcje sa bardzo mocno zaburzone.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

barry_1 pisze: co znaczy restart po pełnym odkażeniu? przyznam szczerze, że nie mam chęci :nie z tym walczyć niewiadomo jak długo...
To znaczy, ze niestety najlepszym rozwiązaniem będzie wyjęcie wszystkiego i odkażenie. Podłoże najlepiej nowe, rośliny raczej też. Filtr kompletnie wyczyścić (wszystko) i odkazić (np. nadmanganianem potasu). Nie możesz dawać tej samej wody po zrestartowaniu zbiornika (bo tam są juz zarodniki).

Alternatywa to lanie chemii - chemiclean.
ODPOWIEDZ