Nowe akwarium, dobór roślin, ryb do innych ryb.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kuba2108
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2019 20:04

Nowe akwarium, dobór roślin, ryb do innych ryb.

Post autor: kuba2108 »

Dzień dobry, chcę założyć akwarium. Po kolei.
Mam w planach zbiornik od 100 do 150 litrów, raczej niski.
Główne rybki to gupiki, żeby jakoś to zacząć, z rybami które łatwo utrzymać i chętnie się rozmnażają (z tego co czytałem, ktoś na stronie poświęconej akwarystyce napisa, że to odpowiednia ilość dla 60 gupików - ja uważam że to za dużo), chciałem zacząć od kilkunastu. Do tego myślałem nad jakimiś kiryskami, gurami i szczupieńczyka (dwie pary).
Później spodobały mi się pielęgnice ramireza, Danio green lub fioletowym i krewetkami, ale nie jestem pewny co do wzajemnego życia w jednym akwarium (głównie boję się o krewetki). No i oczywiście myślę że to by było za dużo jak na takie akwarium.
Woda z pH 7,4, średnio twarda. Tyle wiem.
Najważniejsze pytanie - czy te gatunki mogą wzajemnie ze sobą żyć, pytam, ponieważ czytałem sporo o każdym i jakby tak spojrzeć to ciężko znaleźć złoty środek, bo albo temperatura wody odpowiada kilku ale jednemu nie, albo coś jeszcze. Pytanie kieruje głównie do osób które mają tak wyposażone akwarium i czy się to sprawdza/nie sprawdziło, ale też do osób znających się po prostu na tym, bo chyba po to jest to forum.
Następna kwestia to rośliny, chciałbym zrobić trawik z przodu i duże rośliny na drugim planie, jeśli szczupieńczyki by pasowały to też rośliny powierzchniowe, więc proszę o radę jakie rośliny by pasowały, najlepiej takie których nie trzeba nawozić, lub w małym stopniu, oraz takie które będą dobre dla początkujących.
Jeśli wszystko by wypaliło to zamierzam mieć czarne lub "drewnopodobne" tło i biały piasek. Do tego oświetlenie zależne co do wybranych gatunków.
Jeśli o czymś zapomniałem to dopiszę. Na pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej, a za odpowiedzi z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Widzę, że nikt nie odpowiedział, to może ja spróbuję:)
Dobrze zamierzasz, tylko wiedz, że gupiki się mnożą i będzie potem pewien problem z ich ilością, zwłaszcza, że jest to ryba popularna i aby oddać do sklepu nadmiar, musiałyby się czymś wyróżniać.
Łączenie gupika z gurami to niezbyt dobry pomysł, bo gurami jest rybą dużo większą i dosyć agrsywną (jeśli zamierzasz mieć parę gurami, to mogą przystapić do tarła i wtedy te gupiki będą biedne).
Zakładając niski zbiornik np. 100 litrów, można za to mieć żyworódki Endlera - ryby nie są tak płodne a naprawdę ładne. Łączenie Endlerów i krewetek owszem, ale - jak sam napisałeś - ważna jest temperatura. Krewetki wolą chłodniejszą wodę, Endlery cieplejszą ale to trochę skraca im życie (w chłodniejszej wodzie żyją dłużej, ale przy zbyt niskiej temperaturze mogą chorować). Miałem takie połączenie i nie martwiło mnie prawie nic poza wahaniami temperatury - nie było problemem podgrzanie wody, tylko jej schłodzenie.
Szczupieńczyków nie miałem, wiem tylko, że to nie są łatwe do utrzymania ryby (potrafią wyskoczyć z wody, więc akwarium musi być szczelne oraz jest jeszcze kwestia pH, podobno są czułe na pH).
Podobnie z danio i ramirezami - tych gatunków także nie miałem, ramirezy nie pasują do posiadanych przeze mnie gatunków a danio zniechęcają mnie wyglądem (jak widzę powykrzywiane ryby to już ich nie kupuję, a danio widziałem ich szczególnie dużo - oznacza to, że hodowla tych ryb już poszła nie w tym kierunku).
Rośliny powierzchniowe - bardzo dobry jest rogatek, są jeszcze jezierza i rzęsa (te rośliny dobrze rosną w wodzie lekko zasadowej).
Trawnik to może sobie daruj na razie, jest tyle ciekawych gatunków do "wypróbowania" i w tym kierunku bym poszedł.

No ale do rzeczy:
- kup sobie dwa testy na twardość i odczyn np. Zoolek,
- odlej trochę wody kranowej do szklanej butelki, odstaw i zmierz jej twardości i odczyn,
- jak będziemy znali wyniki Twojej wody, podyskutujemy nad rybami i roslinami, bo to już zależy od Ciebie, czy będziesz do akwarium lał wodę z kranu, czy mieszał z demineralizowaną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kuba2108
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2019 20:04

Post autor: kuba2108 »

Dziękuję za informacje. Na tyle na ile to możliwe chciałbym używać wody z kranu, ale nie ma przeszkód z mieszaniem. Tak jak napisałem, chyba że nie o te informacje chodzi, oficjalnie woda z kranu ma 7,4 pH i jest według wytycznych średnio twarda.

Chciałem też mieć właśnie Gurami, jedno lub dwa, ewentualnie trzy, ale dowiedziałem się że to raczej ryba żyjąca w grupach.

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień" Posty połączyłam. MOD BARA
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 19:59 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Możesz mieć parę/harem gurami, tylko ta ryba przystępując do tarła bywa agresywna do tego stopnia, że dominuje nad mniejszymi. Gupiki potrafią się pochować w najmniejsze szczeliny i tam długo przebywać - ja znajdowałem gupiki za filtrem w takim miejscu, że nawet bym nie podejrzewał, że może tam wpłynąć ryba (miałem taki filtr w rogu i góra filtra była może z 5mm pod powierzchnią wody i jakimś cudem potrafiły tam wpłynąć np. 3 ryby, a dostęp był tylko z góry, tak się bały...).
Tak jak napisałem, kup sobie dwa testy i zmierz wodę z kranu na twardość i pH, potem testy te przydają się do mieszania wody do podmian. Już nie pamiętam dokładnie jaką ja wodę lałem do gurami, ale była to woda z kranu, która ma obecnie GH ok. 22 stopnie i pH ok. 7,6, potem zacząłem mieszać wodę i obniżałem twardość, zakwaszałem itp.
Z roślin miałem wtedy te popularne, ale dosyć ważne jest coś pływającego oraz w miarę spasowana szyba lub pokrywa (chodzi o stałą temperaturę powietrza nad taflą wody, dla gurami to dosyć ważne).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kuba2108
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2019 20:04

Post autor: kuba2108 »

pH - 7,5 NH3 - 0, po4 - 0, NO2 - 0, NO3 - 15, GH- 19, KH - 16.
Dokładne parametry wody którą będę stosował w akwarium. Tak jak pisałem, chciałbym trzymać gupiki i kiryski, ale zaciekawiło mnie kilka innych ryb w tym dużo Pielęgnic, wiem że nie powinno się ich trzymać z gupikami, ale może doradzilibyście dwa różne "zestawienia" które mógłbym trzymać w 112l i w jakiej ilości z takich ryb jak:
Gupik - Blue japan/tygrysi/brązowy/czerwone(moskiewskie)
Gurami marmurkowe
Danio fioletowe
Bystrzyk amandy
Pielęgnica ramireza
Pielęgnica niebieskołuska
Pielęgnica Blue dempsey
Pielęgnica agassizi red
Pielęgnica ostropręga
Kirysek lamparci/pstry juliusz/malutki/czarny
Otosek zebra
Księżniczka z Burundi (z tego co czytałem to para na 100l bez innych gatunków, w większych akwariach można trzymać z innymi rybami z Tanganiki)

Parametry wody mogę zmienić jeśli to konieczne, i jakie rośliny pasowały by do tych ryb, chciałbym trawę na dno pierwszego planu przechodzący w drugi i na rogach z tyłu akwarium jakieś gęste wysokie roślinki na około korzeni.
Myślałem też sporo nad bojownikiem (krótkopłetwym) ale nie wiem z czym mógłbym go trzymać w takim akwarium, czytałem dużo artykułów, komentarzy z czym to ludzie go nie trzymają i doszedłem do wniosku, że jeśli woda jest odpowiednia to wszystko zależy od ryby, jej charakteru i przysposobienia, które pozwala na trzymanie go z innymi gatunkami.
kuba2108
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2019 20:04

Post autor: kuba2108 »

https://allegro.pl/oferta/belka-oswietl ... witemShare

Czy taka belka wystarczy dla średnio zarośniętego akwarium 112L?

EDIT:
I jako podłoże zamierzam zastosować ziemię ogrodową (jakieś 3/4 cm) na to piasek, z uwagi na kiryski i otoski też około 3/4 cm, żeby rośliny miały stabilne 6/8 cm podłoża

Posty połączyłem, używaj opcji "zmień".
MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

3-4cm ziemi to nie proszenie się o kłopoty? Nie miałem zbiornika na ziemi, ale z tego co słyszałem to zazwyczaj stosuje się grubość koło 1cm i to wystarcza...ziemia na długo starcza, ale długo dojrzewa zbiornik na niej i jak się grzebie w podłożu to zawsze jest to zwiększone ryzyko jeśli chodzi o glony...kiedyś chciałem użyć ziemi, ale wiem, że mam tendencje przesadzania roślin i ruszania podłoża więc wole piasek+ kulki GT- mniej ryzyka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kuba2108 pisze: I jako podłoże zamierzam zastosować ziemię ogrodową (jakieś 3/4 cm) na to piasek, z uwagi na kiryski i otoski też około 3/4 cm, żeby rośliny miały stabilne 6/8 cm podłoża
Proponuję dać 1-2 cm piasku przemieszanego ze żwirkiem, na to 1 cm ziemi, na to 4-5 cm piasku (może być warstwowo przemieszany ze żwirkiem, a na to sam piasek). Sposób przeze mnie sprawdzony, mam akwarium z takim podłożem trzymane bez restartu od 4,5 roku, rośliny rosną doskonale.

Piasek trzeba uzupełniać, nastaw się na dosypywanie, ponieważ częściowo będzie "uciekał" podczas odmulania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ