[112l] Powrót po 13 latach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Gunner28
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2019 15:41
Lokalizacja: Opolskie

[112l] Powrót po 13 latach.

Post autor: Gunner28 »

Witam wszystkich serdecznie. Jako że będąc w sile wieku znalazłem w życie świetną pracę i ustabilizowałem wszystko wróciłem do ukochanego hobby z dzieciństwa. Trochę wiedzy wtedy było ale braki środków niszczyły wszystko. Nie będę się rozpisywał bo większość z Was by mnie ukrzyżowała :shock: Do rzeczy :

Data założenia : 23.05.2019
Ulubiony mój litraż czyli standardowe 80x35x40.
Filtr: Tetra ex 600 plus ( wkładów nie zmieniałem, tak, węgla również nie,wymienię go za jakieś 4-5 tyg.)
Grzałka:Tetra HT 150W
Oświetlenie: 2x 20W POWER-GLO I FLORA-GLO. Tak wiem,za drogo, (niestety z 60 cm były tylko one w sklepie) 18K za dużo,bo glony itd. z doświadczenia i wielu obserwacji innych akwariów przez lata wcale nie jest to zestaw wołający o pomstę do Posejdona. Ale jak zacznie stwarzać problemy to po cierpliwych obserwacjach się wymieni, to nie problem.
Podłoże : Niestety bez substratu bo (wstyd!) w dwóch sklepach zoologicznych w mieście nie mieli ani jednego worka
:shock:
więc zdecydowałem się na naturalność i zastosowałem mój ulubiony naturalny żwirek gran.2-4 mm i akwarystyczny piasek marmurowy(miało być go mniej ale jakoś mi się sypnęło, nie wiem jeszcze czy go zostawię aż tyle).
Jaskinia na fotkach uprzedzam nie wapień,lałem ocet, nic się nie działo.
Temp. 25 st C*
Rośliny:
Nurzaniec
Dwa anubiaski nana
Nadwódki dębolistne (na 95%)
Tatarak acorus mini
"Jakaś Ludwigia" tak powiedział sprzedawca w sklepie,sam nie wiem nie mogę tej rośliny nigdzie przyczepić).
Nawożenie: CO2 + czasem zakroplę trochę makro i mikro(tak wiem węgiel w filtrze znaczną część wciągnie).
Parametry wody : Jeszcze nie robiłem testów, po pierwszym tygodniu moim zdaniem bez sensu,ale pH by się przydało więc w ciągu dwóch tygodni wybiorę się pewnie do sklepu.
Ogólnie całokształt wygląda tak : Rośliny rosną jak szalone,wczoraj musiałem przycinać tego większego acorusa i tę "Ludwigię" bo zaczęła ponad taflę się zbierać, od łodygi prowadzi korzenie w dół, strasznie brzydko to wygląda a przycinanie tego to koszmar. Anubiasy to samo,ciągle widzę nowe listki. Jedynie słabo nurzaniec na początku ale już chwycił temat( a zawsze rósł mi jak na drożdżach dawno temu). Było trochę bąbelkowania ale od kiedy zamontowałem zaworek zwrotny jakby ciśnienie się zmniejszyło i już taka duża chmura z dyfuzora nie leci i rzadko widzę bąble.Oczywiście jak to przy dojrzewaniu na piasku pojawiły się okrzemki,które mam nadzieję znikną jak skończy się krzem w wodzie i urodzi się NO3. Troszkę na szybach również ale te akurat rozdętki (których zamierzać się pozbyć jak najszybciej) załatwiły. Pojawiły się też wypławki lub nicienie(w tej formie cienkiego włosa i długości 3-5 mm ciężki mi odróżnić) które jak tylko się pojawiają momentalnie padają (zapewne przez CO2). Zrobiłem dodatkowy eksperyment,zostawiłem na noc CO2 i przykręciłem trochę filtr,efekt rano jak po bitwie wszędzie brązowe martwe larwy. Trzeba to będzie chyba odmulić żeby nitryfikacyjne nadążyły bo taka ilość martwej materii będzie za dużo w pierwszym tyg, jak myślicie ? Na razie wystrój wstępny, może coś się zmieni,może nie, zobaczę jak się dalej wszystko potoczy.
EDIT: Te kropki na szybie z tyłu to nie glony, tylko zaschnięte krople wody po spryskiwaniu roślin, czyścik magnetyczny musi iść w ruch.
Poniżej fotki.

Zbiorniczek po 8 dniach od zalania,po I przycince.
Obrazek

Cmentarzysko wypławków/nicieni :
Obrazek
Obrazek

"Niby Ludwigia" jeśli nie to proszę poprawcie.
Obrazek

I jedno ujęcie z boku
Obrazek

Wszelkie uwagi mile widziane, powtarzam zaczynam ponownie po 13 latach, nie bądźcie zbyt surowi.Amatorem nie jestem,ale do mistrza ŚP Amano mi też daleko.Pozdrawiam ;)ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 02 cze 2019 11:57 przez Gunner28, łącznie zmieniany 4 razy.
Powrót po dłuuugim okresie. Pozdrawiam ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Smieszny i nienaturalny ten garaż z lewej strony :). O jakimś tle bym pomyślał ...
Awatar użytkownika
Gunner28
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2019 15:41
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Gunner28 »

Tło jakieś będzie ale nie struktur, nie chce zabierać kolejnego litrażu,co do garażu to takie moje gusta ;)
Powrót po dłuuugim okresie. Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

Ja też dodałbym tło, chociażby jednobarwne, żeby nie wprowadzać zamętu.
Garaż- są gusta i gusta... tutaj się nie dyskutuje- niech będzie :)

Co do CO2- używasz bimbrowni, czy z butli? Z doświadczenia Ci powiem, że przy sporym ruchu tafli wody- masz deszczownicę falującą taflą- ja bym podawał 24h. Kiedy na noc odłączałem butlę zawsze skakało pH, a to nie jest dobre.
Ile czasu naświetlasz?
Jaką wodę użyłeś do zalania akwa- odstanej, z jakimiś preparatami?

Co do nawozów pierwsze 2tygodnie w ogóle bym nie stosował, później tylko makro i obserwować kiedy będzie trzeba dać też mikro.
Wydaje mi się, że dodajesz nawozy, naświetlasz też tą świetlówką Flora-Glo i masz efekt nie tylko silnie rosnących roślin, ale też namnażania się glonów.
Póki co obniżyłbym też temperaturę do 23-24 stopni, póki nie masz obsady, to też pomaga.

Jakie bakterie nitryfikacyjne/ pożywki wlewasz do wody?

Nie wiem jaką planujesz obsadę, ale kilka ślimaków helmetów pomogłoby Ci uporać się z glonami, są one wytrzymałe jeśli chodzi o parametry wody, zawsze polecam je jako jedne z pierwszych mieszkańców zbiornika.

Jak się ustabilizuje będzie ok :) Gratuluję decyzji o powrocie do akwarystyki- cudowne hobby, które narawdę potrafi cieszyć :)

Pozdrawiam
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
Awatar użytkownika
Gunner28
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2019 15:41
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Gunner28 »

Dannyl pisze:Co do CO2- używasz bimbrowni, czy z butli?
Bimbrownia,działa 24/h, nie ma powodu do wyłączenia.
Dannyl pisze:Ile czasu naświetlasz?
Jestem w trakcie zwiększania,obecnie jakieś 9 godzin.
Dannyl pisze:Jaką wodę użyłeś do zalania akwa- odstanej, z jakimiś preparatami?
Do zalania wystarczy świeża kranówka. Wiadomo podmiany inna bajka.
Dannyl pisze:Jakie bakterie nitryfikacyjne/ pożywki wlewasz do wody?
Nic nie wlewam, wszystko full natural, pożywką są jak na razie setki martwych wypławków na dnie :? Zresztą dopiero zaczynają się zalęgać nitrosomonas pewnie.
Dzięki za resztę porad, wezmę je pod uwagę ;) Minął dopiero pierwszy tydzień, jeszcze kilo czasu zanim złapie rytm.
Powrót po dłuuugim okresie. Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ