Wymiana filtra.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Wymiana filtra.

Post autor: neverlucky92 »

Witam :) Panowie, proszę o radę bo nie chce popełnić jakiegoś błędu. Chcę wymienić filtr wewnętrzny w swoim akwarium na mocniejszy i nie wiem jak to robić. Nowy filtr muszę jakoś przygotować czy po prostu wyjąć stary i wysadzic nowy tak o, po prostu?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli stary filtr ma jakieś media, a nie tylko sama gąbkę to przesyp je do nowego filtra- nowy filtr nie znaczy nowe media, ponadto nieważne czy sama gąbka czy nie, jak usuniesz stary filtr to usuniesz sporą część filtracji biologicznej (i w gąbce siedzi dużo bakterii nitryfikacyjnych), zanim narosna one w nowym filtrze to sporo wody upłynie przez niego, więc najlepiej niech oba filtry pracują z miesiąc myślę- wtedy masz filtracje biologiczna ze starego filtra, a nowy sobie dojrzewa, gdy to zrobi usuwasz dopiero stary filterek.
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Właśnie w starym filtrze mam tylko gąbkę i chce go zamienić na aquael turbo 500, tam jest i gąbka i ceramika. Myślałem właśnie czy by nie uruchomić dwóch naraz aby ten nowy przejął wszystkie potrzebne bakterie ale chciałem się upewnić 🙂
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz uruchomić wszystko na raz i powinieneś tak zrobić jak napisał MarJan, a dodatkowo możesz wycisnąć nieco gąbkę ze starego filtra na gąbkę w nowym filtrze (czyli przelać na nią nieco "brudu"), co znacząco przyspieszy kolonizację nowych wkładów przez bakterie nitryfikacyjne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W 500 ceramiki jest tyle co kot napłakał. Weź 1000 jest w podobnej cenie.
Obrazek
[126L] Dżungla
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Myślałem właśnie czy by nie uruchomić dwóch naraz aby ten nowy przejął wszystkie potrzebne bakterie
Dokładnie tak powinieneś zrobić.

Dodatkowo proponuje ceramikę zastąpić lawą wulkaniczną właśnie z uwagi na stosunkowo niewielka objętość pojemnika na media (lawa jest wydajniejsza/skuteczniejsza)
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Taką lawę wulkaniczną się czyści czy po prostu wymienia po jakimś czasie na nową? Jaką powinna mieć grubość? Bardzo ciekawy pomysł mi dałeś Goldi :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie czyść wkładów biologicznych, czasem z rzadka możesz przepłukać wodą z akwarium podczas podmianki, jak wyczyścisz czy wymienisz wkład biologiczny to niszczysz filtrację biologiczną, jeśli z jakiegos powodu kiedys bedziesz chciał wymienić to jak z filtrem- tylko część usuwasz i dajesz nowy
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Dziękuję bardzo za informację 🙂 a czy taką lawę mogę dodać do filtra w którym jest tylko gąbka? Jest on w obudowie i znalazło by się tam miejsce na takie rzeczy.
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

neverlucky92 pisze:a czy taką lawę mogę dodać do filtra w którym jest tylko gąbka? Jest on w obudowie i znalazło by się tam miejsce na takie rzeczy.

Cześć, nie zaszkodzi moim zdaniem, czym więcej tym lepiej, byle filtr dał radę z wydajnością :)

Pozdrawiam
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Ten filtr to aquael fan 1 plus więc myślę że powinien uciagnac ten temat :D
ODPOWIEDZ