niekończąca się walka z glonami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
awas
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2019 10:48

niekończąca się walka z glonami

Post autor: awas »

Witam.
Na forum jestem nowy ale różne akwaria miałem nieprzerwanie praktycznie od dzieciństwa. Mam akwarium 120cm 240l, czarny bazaltowy żwirek średniej wielkości (warstwa grubości około 3 cm), 3 różne gatunki kryptokoryn, oświetlenie 2x T5 (biała + purpurowa) i dodatkowo 1x niebiesko-czerwona 110cm plantled, filtr zewnętrzny 6l + wewnętrzny ze sporą gąbką. CO2 z butli. Moim problemem od dawna są glony. 25% wody podmieniam co tydzień, akwarium nie jest przerybione, testy na azot zawsze pokazują że jest ok a mimo to na roślinach pojawiają ciemne odstające kępki (chyba są to krasnorosty), czasem na liściach robi się kożuch z ciemnych glonów, które da się dość łatwo oddzielić od liści ale jest to żmudna i syzyfowa praca a na szybach praktycznie po 2 dniach od czyszczenia robi się jasnozielona mgiełka i w efekcie przez 2 dni w tygodniu akwarium wygląda dobrze a przez 5 przypomina bagno. Nieco pomaga zakręcenie CO2 i włączanie tylko ledowego oświetlenia ale chyba nie tędy droga, bo akwarium wtedy jest zaciemnione i słabo widać co jest w środku. Jak przez cały tydzień włączone są wszystkie światła i CO2, to na żwirku robi się zielony dywan glonów i zaczyna bąbelkować tlenem. Dodatkowo na powierzchni wody praktycznie dzień po podmianie wody robi mi się jakby kożuch, sprawdzałem i jak zamoczy się palec w płynie do naczyń i lekko dotknie powierzchnię, to ten kożuch ucieka na boki. Rozbijać go pomaga powietrze z filtra ale trzeba ustawić na max, żeby kożucha nie było wcale. Proszę o rady, bo ani dodatkowe oświetlenie ani kosiarki i otoski ani dodatkowy filtr ani CO2 nie pomogły i jestem już bliski wywalenia tego akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Co pierwsze mi się rzuca w oczy, to złe podłoże. Za grube i za mało. O wiele za mało. Dla roślin korzeniowych powinno być do 8 cm prawidłowego podłoża, z ziemią, substratem lub kulkami GT.

Podaj więcej informacji o oświetleniu: dokładnie moc i barwa, ilość światła.
Podaj informacje o parametrach wody.
Podaj dokładnie jaka jest obsada.
Podaj informację o gatunkach roślin. Masz tylko jakieś kryptokoryny? To po co podajesz CO2?
Wstaw na serwer zewnętrzny np. Fotosik zdjęcie zbiornika i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć!

Krasnorosty to normalna sprawa (te kępki) jak masz mocny nurt i często/dużo robisz podmianek. Możesz je potraktować easy carbo, ale najlepszą metodą będzie wycinanie liści lub zostawienie ich w spokoju.

Ten kozuch i mgiełka, o której piszesz to prawdopodobnie sinice (śmierdzi bagnem po rozgnieceniu w palcach i "bąbluje"?). Zerknij w galerii do mojego tematu, właśnie zaczynam z nimi wygrywać.

Jeśli nie masz skimmera tak jak ja, to tą wartwę z powierzchni zbieraj ręcznikiem papierowym i ustaw wylot filtra, żeby to rozbijał.

3 cm podłoża to wg. akwarystycznych purystów niewiele, ale wystarczająco. Juz ja widzę te 60 litrowe baniaki zasypane na 1/3 wysokości podłożem... Jeśli możesz to podsyp trochę piaskiem z góry.

CO2 sobie możesz narazie darować, sinice lubią CO2 :)

powodzenia :)
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019 13:28 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 3 razy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mało info ale takie prawie wróżenie :)
badasz NO3 ale nic nie piszesz o PO4. Stosunek tych dwóch związków jest bardziej kluczowy od zawartości któregokolwiek . Z tego opisu wyłaniają się sinice . Również majstrowanie z CO2 jest czynnikiem glonotwórczym - glony wręcz uwielbiają jak coś się zmienia .
Bez zdjęc i pozostałych parametrów to tyle
awas
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2019 10:48

Post autor: awas »

Obsada: 4 skalary, 20 neonów, kirysek, 2 zbrojniki (raczej z tych małych) i kilka otosków.
Oświetlenie: 2 x świetlówki po 39W (ciepły biały + różowawy) + PLANTLED 110cm / RED-BLUE 5:1
Co do parametrów wody, to mam tylko testy na azot i wychodzą zawsze dobre (nawet jak nie zmieniałem raz wody przez 3 tygodnie). Woda w mojej okolicy jest raczej twarda.
Co do podłoża, to dokupię dziś więcej drobniejszego żwirku i trochę więcej światłolubnych roślin. Czy wystarczy sam żwirek, czy dokupić jakieś podłoże pod spód (jeśli tak, to jakie)?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj co piszemy na temat podłoża. Co mi się widzi, że będziesz musiał je wymienić.

Jakie są parametry wody? Konkretnie proszę: odczyn, twardości, NO3. Trzymasz ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej w wodzie twardej i zasadowej? Nie rozumiem...

Proszę pokaż nam zdjęcie zbiornika, bo bez niego trudno mi jest cokolwiek więcej napisać, tak jak goldi_

Jaki masz gatunek neona?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ