Powrót do Akwarystyki - Nowe Akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Woda demineralizowana to zwykle destylat. Poprzez mieszanie z woda akwariowa rozcienczasz "zlo" w baniaku.

Chcesz obnizyc pH to mozesz torfu dac do filtra, szyszek olchy, lisci debu do srodka akwa. Bardziej hardcorowi akwarysci leja ocet (nie polecam). Podawanie CO2 tez nieznacznie obniza pH.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

hakeropc pisze:Dziś będę miał tester wody, wiec przedstawię wyniki.
pH wody nadal utrzymuje się na poziomie 8, i odpukać póki co żadna rybka od dwóch dni nie ucierpiała :)

Czytałem o obniżaniu pH wody, ponieważ chciałbym aby zeszło tak średnio do tych 7 i przy tym się utrzymywało, i napotkałem się na kilka artykułów z wodą demineralizowaną, proszę o informację o co dokładnie z tym chodzi ? , jak to dawkować, czy to rozsądne ?

Ponieważ nie znalazłem takich bezpośrednich informacji jak to stosować w akwarium.
Prosiłam Cię, żebyś poczytał tematu w dziale Woda jak należy prawidłowo dopasowywać parametry wody do podmian. Masz tam ogrom wiedzy, zacznij z niej korzystać.

Trzymając neony przy pH 8 wysadzasz im nerki. Za moment będą mieć problemy skórne, śluzowacenie, zanik koloru. Te ryby powinny być trzymane przy pH poniżej 7,0
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Obrazek

Tak to wygląda :( co mam zrobić ?
I wszystko rozumiem oprócz odczytu GH :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmierz wodę testami kropelkowymi. Paskowe są niedokładne.
Na zdjęciu nic nie widać.


Po raz kolejny pytasz, co masz zrobić. A ja po raz trzeci proszę, żebyś poczytał tematy w dziale Woda o przygotowywaniu odpowiednich parametrów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ze zdjęcia wynika że wodę masz diabelnie twardą oraz co gorsza z dużą zawartością azotanów ale najgorsze że azotyny (NO2) na poziomie zabójczym dla ryb.
Nie masz wyboru - podmiana wody na cito
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

goldi_ pisze:Ze zdjęcia wynika że wodę masz diabelnie twardą oraz co gorsza z dużą zawartością azotanów ale najgorsze że azotyny (NO2) na poziomie zabójczym dla ryb.
Nie masz wyboru - podmiana wody na cito
Właśnie nie rozumiem dlaczego, mam roślinki, dodałem Prodibio BioDigest, Prodibio Biotrace, woda już stoi wraz z rybkami już 2 tygodnie w akwarium , filtr jest z wkładem węglowym, są napowietrzacze w wodzenie, i woda ma 25 stopni. . I coś się powinno chodź trochę zmienić bynajmniej tak to rozumiem, a według testów zabijam rybki, a od no już prawie 3 dób nic im nie jest.
Według logicznego , rozumowania chodź trochę powinno być lepiej a nie jest.


Co do całego tematu o przygotowaniu wody,to może nie zrobiłem tak jak powinno być ale też nie zrobiłem tak jak nie powinienem. Przepraszam ze wam wszystkim zawracam głowę lecz nurtuje mnie to ogromnie, ponieważ kiedyś tak się nie spinałem z akwarium i wszystko było okej a teraz robię co tylko mogę a testy pokazują że dalej jest źle.
Według Tematu - Woda do akwarium , zrobiłem minimum lub nawet mogę śmiało napisać w średnim stopniu przyorywałem tak jak jest napisane. Rybki żyją , żadna już nie umiera, roślinki żyją, nie gniją a testy mnie dziś dobiły. Pod roślinki nawet dałem jakieś kulki z gliny czy jakoś tak, o wszystkim czytam i tak jak każą tak robią, eh a testy pokazały że mam śmierć w akwarium.
Nie mam wody na podmianę, dopiero wstawię wodę aby stała i czekała na podmianę na dniach.

Wiem co mam robić w przyszłości aby było lepiej, lecz pytając co mam zrobić chodzi mi nie o to jak mam zapobiec kiedyś bo to już wiem i podjąłem przygotowania aby było dla nich lepiej, pytając co mam zrobić pytam co mogę Teraz zrobić , w tym czasie, nie mając wody na podmianę, nie mając komu ich oddać aby da woda ostała, co mogę zrobić aby żyło im się lepiej ? Czy to co zrobiłem wcześniej i opisałem wyżej wystarczy i mam cierpliwie czekać analizując to co się dzieje ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

hakeropc pisze:woda już stoi wraz z rybkami już 2 tygodnie w akwarium ,
dopiero
hakeropc pisze:Według logicznego , rozumowania chodź trochę powinno być lepiej a nie jest.
A gdzie tu logika w Twoim rozumowaniu ?

Ryby masz w niedojrzały akwarium i one cały czas wydalają metabolity . Wobec nieukształtowanej biologii jakim cudem ma być lepiej? .
Ile podmian zrobiłeś ?

Ja pisałem , inni pisali a Ty w kółko macieju to samo . Szkoda czasu dla Ciebie.

Podmień wreszcie tą wodę . Napuść z kranu do wiaderka zamieszaj , wyrównaj temperaturę (może być z czajnika) i sru do akwarium . Owszem to nie będzie woda miękka jakiej wymagają Twoje ryby ale przynajmniej będzie bez trucizny (NO2) .
W miedzyczasie wykombinuje sposób na zmiękczenie wody. Sensowny sposób to mieszanie Twojej kranówki z RO/destylowaną . Czy będziesz ją kupował czy kupisz filt i sam bedziesz produkował sobie wodę to już kwestia techniczna - jak ci wygodniej
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Nie można było tak wprost napisać od razu co mam zrobić ?
Dziękuje Tobie bardzo :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Od 11 czerwca, czyli od kilku dni piszemy praktycznie wszyscy, żebyś NATYCHMIAST podmienił 50% wody a Ty jeszcze tego nie zrobiłeś???

Co jest niezrozumiałe w tym, o czym piszemy? Wszystko masz wyłożone w każdy poście!
Podmień wodę, bo wykańczasz ryby trzymając je w wodzie pełnej ich odchodów, czyli związków azotowych!

Nie lej niepotrzebnej chemii, nie podawaj żadnych preparatów.

Podmieniaj wodę!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Dziękuje wam wszystkim :) za pomoc :D :D
Zrobiłem podmiankę wody ok 10 litrów, + 5 litrów destylowanej :)
Kiryski odżyły :D zrobiły się pełne energii :) , żadna rybka nie umarłą już od kilku dni i wszystko jest tak jak powinno :) pod koniec przyszłego tyg :D podmienię znów jakieś 10 litrów :D woda stoi i czeka :D

Dziękuje raz jeszcze za wytłumaczenie wszystkiego, cierpliwość, i pomoc :D myślę że jak ogarnę 54 litry i rybki, i to wszystko tak jak powinno być :D wraz z wiedzą na ten temat z czasem przerzucę się na 120l za jakiś rok dwa, trzeba nabrać doświadczenia :D , ponieważ pomimo że są to małe istoty to kochane istoty :D

Dziękuje raz jeszcze, lecz jak będę miał pytania to wrócę do was :D Drodzy koledzy :D i koleżanki :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak to 10l + 5l destylowanej? Miałeś podmienić przynajmniej 50% wody i podmieniać co kilka dni kolejne około 20% starając się dopasować parametry wody do wymagań ryb, jakie trzymasz.

50% wody z 54l to jest minimum 27l! a nie 15l.

Mam nadzieję, że nie wlałeś destylatki do akwarium tyko przemieszałeś ją z wodą do podmiany w osobnym naczyniu?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

:roll:
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Wracam po tak długiej przerwie , wydaje mi się BARA że trochę zbyt ostro podchodzisz do użytkowników i tego że ma być zrobione tak jak ty piszesz i kropka bez zrozumienia tego że ktoś się stara zrobić dobrze dla rybek i wykazuje to na każdym kroku. Lecz to moja subiektywna opinia, ponieważ jak odczytałem ostatnią odpowiedź od Ciebie to aż mi się nie chciało już nic tutaj pisać , starać się itp, ponieważ tylko była krytyka że wszystko jest źle co robię.

Co do akwarium, już trochę ochłonąłem :) , i co do twojej odpowiedzi:
"Jak to 10l + 5l destylowanej? Miałeś podmienić przynajmniej 50%"
Tak zrobiłem i rybki są zdrowe, i ostatnio na weekend znów tak zrobiłem, po testach, prawie że nie wykrywane NO2, i NO3, twardość wody przy 14 , temp. 25. Glonów nie ma, roślinki nie gniją. Wszystko jest okej .

"Mam nadzieję, że nie wlałeś destylatki do akwarium tyko przemieszałeś ją z wodą do podmiany w osobnym naczyniu?"

Zlałem ok 15 litrów wody, wlałem 5 destylowanej i potem resztę odstanej.
Wszystkie rybki żyją są energiczne :), teraz mam też krewetki i też wszystko żyje :) Od kliku tyg, jest wszystko w porządku.
I następnym razem troszkę więcej zrozumienia, i wyrozumienia, bo człowiek przychodzący na forum chce się czegoś nauczyć, a nie z krytyką do niego podchodzić bo ma być tak jak ktoś piszę, nie każdy ma czas, i możliwości od razy zrobić wszystkiego.

Skład:
5x Krewetki, 2x Glonojad, 2x Kirysek, 7x Neonków, 5x gupików.

Za pół roku będę zakładać akwarium ok 120 litrów bo te już będzie a małe jak to wszystko podrośnie :)
Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Podaję linki do zdjęć, jakie usunęłam w całym następnym postem (był bez treści, tylko linki). MOD BARA
http://up.programosy.pl/foto/q1.png
http://up.programosy.pl/foto/q2.png
http://up.programosy.pl/foto/img_20190618_220245.jpg
http://up.programosy.pl/foto/img_20190630_195107.jpg
Ostatnio zmieniony 01 lip 2019 12:34 przez hakeropc, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z całym szacunkiem do Ciebie, ale Ty nie chcesz się niczego i od nikogo nauczyć. Postępujesz po swojemu, nie widzisz swoich błędów i nawet nie zamierzasz zapoznać się z podstawami akwarystyki. A wymagania gatunków ryb, jakie trzymasz, kompletnie Cię nie obchodzą.

Nie krytykuję Ciebie, ale Twoje postępowanie, bo moim zdaniem działasz po prostu źle i długoterminowo to się odbije na zdrowiu i życiu ryb.

Do prezentowania akwariów służy dział Galeria, tam proszę załóż temat o swoim akwarium, opisz je i wstaw zdjęcia. Tam dalej będziemy prowadzić dyskusję o Twoim zbiorniku, jego wyglądzie itd, jeżeli będziesz mieć na to ochotę.

Dodam tylko, że to co zaprezentowałeś w linkach w poście, który usunęłam, świadczy to Twojej kompletnej ignorancji akwarystycznej.
Akwarium NIE NADAJE się na trzymanie w nim ryb, o czym wielokrotnie Ci pisaliśmy. Muszle, zamek, szczątkowe rośliny, gruby żwir? Kolego, brak mi słów....
Zacznij się zapoznawać z akwarystyką na poważnie, bo po prostu męczysz ryby.

Linki do zdjęć Twojego akwarium skopiowałam tutaj, ale może założysz temat w Galerii i zapoznasz się z opinią innych użytkowników Akwaforum?

Jeden z linków: http://up.programosy.pl/foto/q1.png
i drugi: http://up.programosy.pl/foto/q2.png

Niech inni zobaczą, co zaprezentowałeś....

I na koniec ponawiam moje rady:
- dla kirysków podłożem na być piasek
- po wymianie podłoża na prawidłowe posadź w akwarium dużą ilość roślin, ryby ich potrzebują
- usuń wszystkie muszle, podnoszą znacząco twardość wody
- neony Innesa wymagają wody miękkiej i kwaśnej, są chłodnolubne: oddaj je, bo nie umiesz zapewnić im warunków jakich potrzebują
- podmieniaj przynajmniej 20% wody co tydzień
- dla "glonojada" Twoje akwarium jest za małe

i czytaj jak najwięcej podstaw akwarystycznych, zaopatrz się w dobrą literaturę akwarystyczną, zobacz co polecamy.
Powodzenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Widzę że się nie dogadam, z całym szacunkiem do ciebie "Tkwij w swoim świecie" .

Proszę o usunięcie konta, ponieważ z profilu użytkownika nie mogę tego zrobić, co jest nie zgodne z RODO.... takie forum, tacy mądrzy ludzie a praw użytkownika nie przestrzegają....
ODPOWIEDZ