Akwarium 125l - Aquael Glossy - urządzenie i start

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wierzba1996
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2019 22:24

Akwarium 125l - Aquael Glossy - urządzenie i start

Post autor: wierzba1996 »

Witam,

Po ok 10 letniej przerwie z akwarystyką powracam do tematu, planuję zakup Aquale Glossy 80x35x54 o pojemności 125l.

Możecie proszę doradzić jakie sprzęty warto zastosować:
1. Filtr - zastanawiam się nad wewnętrznym a zewnętrznym - myślicie, że wewnętrzny Aquael Turbo 500/1000 będzie wystarczający?
2. Grzałka - polecacie jakieś konkretne modele do takiej pojemności?
3. Oświetlenie - słyszałem, że fabrycznie w tym zbiorniku oświetlenie jest niewystarczające - zastanawiam się nad zakupem trzeciej świetlówki do zestawu. Co możecie polecić? Zalezy mi na dobrym oświetleniu akwarium, ale niekoniecznie szybkim wzroście roślin, aby nie pojawiły się glony w nadmiernej ilości.
4. Napowietrzacz - w przypadku zakupu filtra wewnętrznego, będzie on również służył za napowietrzacz, natomiast przy zakupie filtra zewnętrznego przydałby się już jakiś dodatkowy napowietrzacz - macie swoich faworytów?

Dziękuję i pozdrawiam!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Ad1. 500 za mały, 1000 ok.- generalnie wybieraj filtry dedykowane do 200l- bezpieczniejsza opcja, jaki konkretnie zależy od Ciebie- ja wolę zewnętrzny i mniej techniki wewnątrz zbiornika;
Ad2. Możesz zastosować 2 grzałki mniejsze lub jedną standardową [do 100W powinno wystarczyć łącznie moc], jeśli filtr miałbyś zewnetrzny to mozna użyć grzałki przepływowej- znowu mniej technikaliów wewnątrz szkła;
Ad3. Tam jest 2x16W ledy "retro fit", prawdopodobnie "sunny" i przy tak niepotrzebnie wysokim akwarium rzeczywiście może to być za mało, proponuję jeszcze jedną taką belkę, ale "plant";
Ad4. Jakiekolwiek napowietrzanie prawie zawsze jest zbędne, chyba że akwarium ma robić jako "potok" gdzie wymusisz jakiś prąd i obsada będzie wymagała ruchu i wysokiego natlenienia, ale raczej tego nie chcesz skoro planujesz rośliny- w potokach za dużo nie rośnie...
Wypływ wody z filtra skierowany na taflę i lekkie jej marszczenie w wystarczający sposób natlenia wodę.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

1. Bierz zewnętrzny na większy litraż niż masz, najlepiej razy dwa (producenci podają przepływ mierzony na pustych koszykach, a poza tym łatwiej jest skręcić moc niż szukać większej mocy).
2. W w grzałkach daje ci informację jak szybko ta grzałka się nagrzewa. Jeśli masz dobrą cyrkulację to i 50W spokojnie wystarczy (sam tak miałem kiedyś). Lepiej brać 100W, bo mniej prądu zeżre.
3. Tak jak MarJan pisze ;)
4. Jak masz rośliny to napowietrzacz, poza momentami kiedy leczysz ryby, jest absolutnie zbędny. Niech tafla wody faluje, rośliny rosną i wystarczy.
ODPOWIEDZ