Oświetlenie.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Uważajcie z dokładaniem światła ''z dnia na dzień'' nie ustabilizowany zbiornik to bomba z opÓźnionym zapłonem. Można mieć nawet 100W światła na 120L akwarium ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, to jak bieg przez płotki z zawiązanymi oczami, i jeśli nie zrobimy porządku z pierwiastkami i rośliny nie będą w odpowiedniej kondycji nic nam to nie da. Brzmi trywialnie ale to chyba mały sekret akwarystyki.

Nie zachowujmy się jak profesorzy zwyczajni ze specjalizacją widmo światła i oświetlenie w akwarystyce, bo czytając wątek człowiek traci ochote na karmienie ryb :mrgreen:
chulo
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2005 17:34

Post autor: chulo »

Po dwóch dniach po dołożeniu jednej belki led plant rośliny wyraźnie ruszyły,niektóre mają przyrosty po ponad 1cm a świeże liście mają zdrowy wyglądi kolor. Wydaje się, że to strzał w dyche.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

chulo pisze:Po dwóch dniach
Hehehe absolutnie cie nie wyśmiewam ale chyba bajki opowiadasz nam tutaj. Jeszcze sie pochwalisz fotorelacją co ci tak poszło do góry w dwa dni po dołożeniu światła lub ewentualnie zdjęcia przed i po i rzucam akwarystyke na rzecz sprzedawania materacy i garnków :)
chulo
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2005 17:34

Post autor: chulo »

https://www.fotosik.pl/zdjecie/93e3698f2a22375a

Zajmij się w taki razie sprzedażą garów lub czego tam chcesz. Więcej wiary mistrzu
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to zdjęcie startowe już masz, w sobote zrobisz drugie w tym samym ujęciu, a że będziesz juz po przycince to wróci mi wiara w akwarystyke :)
chulo
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2005 17:34

Post autor: chulo »

Po co piszesz pełne zgryźliwosci i złośliwosci komentarze? Co tym chcesz zyskać? Siedzisz sobie anonimowo za kompem i dopierdzialasz komuś kogo nie znasz... super zabawa. Co jeszcze zabawnego lub mądrego napiszesz?
Pozdrawiam
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:42 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie jestem złośliwy, jedynie czytam co pisze się tu na różne tematy, często bardzo ciekawe, często też leci dużo bajery i dla mnie bajerą jest, taki komentarz typu wstawiłem dodatkowe światło i rośliny nagle wystrzeliły, typu przyrost ponad 1cm w dwa dni. W roZpędzonych typ holenderski zbiornikach przy ponad 1W/L owszem jestem w stanie w to uwieRZyć, chociaż to nie jest tak że widzimy jak roślina rośnie w oczach, bez przesady i o takie własnie uprzejmości postanowiłęm skomentować.

Chcesz zobaczyć przyrost u Aromatiki ponad 1cm to zgaś światło i włącz jak roślina bedzie w ''fazie spania'' powiedzmy w środku nocy, gwarantuje że urośnie o ponad 1cm. Normalnie za dnia przy mocnym świetle raczej czubki jej sie nie składają do środka jak na twoim zdjęciu :)

Bez urazy, bez złości, taki jestem że lubie se polemizować i jak mi coś nie pasuje to napisze, a co nie można, od tego jest forum, a nikogo nie obrażam wypowiadaniem własnej opini.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mark_farina Marcin masz absolutną rację, ale też masz świadomość, że takie przyrosty są możliwe. Przypomniałem sobie swoje parapeciaka i zdjęcia w odległości 7 dni i przyrosty były większe niż 1cm na dwa dni. To nieporównywalne sytuacja. Zerknijcie pod koniec strony.

viewtopic.php?t=22295&postdays=0&postorder=asc&start=60
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
chulo
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2005 17:34

Post autor: chulo »

mark_farina pisze:Normalnie za dnia przy mocnym świetle raczej czubki jej sie nie składają do środka jak na twoim zdjęciu
Tak się składa, że zdjęcie zrobiłem późnym wieczorem.Swiatło w akwa już było parę godzin wygaszone...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dzien dobry wszystkim, tym obrazonym i tym urazonym co do mojego komentarza, ale czasem tak bywa ze czlowiek zapomni o lekach i traci kontrole nad kultura bycia.
chulo pisze:Tak się składa, że zdjęcie zrobiłem późnym wieczorem.Swiatło w akwa już było parę godzin wygaszone...
Wiem ze tak bylo, bo matki natury nie oszukasz i napisalem o tym juz wczesniej :)

Niemniej jednak, Mariuszu dziekuje za twoja opinie i jako akwaryste bardzo to szanuje i zawsze bylem pelen uznania dla wiedzy i doswiadczenia, dlatego pozwole sobie stwierdzic ze przyklad twojego parapeciaka paradoksalnie potwierdza moje slowa nt rozpedzonych zbiorników, w których takie przyrosty sa mozliwe i pozadane.

Pod uwage nalezy brac dwie rzeczy, dwa zbiorniki kolegi chulo oraz twój. I to sa prawdopodobnie, bo tego nie wiemy na 100% dwa systemy walutowe, zeby nie byc Pewexami to nalezaloby skonfrontowac zbiornik kolegi chulo kontra twój parapeciak aby zrozumiec z jakiego punktu widzenia wychodzi mój komentarz do postu pt. ''dokladam swiatlo i rosliny wystrzelily w dwa dni, przyrosty ponad 1cm w dwa dni."

Polemizujac, a chcialbym sie odniesc jedynie i tu podkreslam jedynie do komentarza o niesamowitym wzroscie po dolozeniu dodatkowego swiatla i nic innego mnie teraz nie interesuje.

Parapeciak jest dlugi, niski, z mocnym swiatlem, ze zlapana równowaga biologiczna, tkz rozpedzony zbiornik i tu 100% zgody co do przyrostów, mamy do czynienia z roslina z gatunku Rotala, która nalezy do szybko rosnacych, mamy CO2 wiec przyrosty beda znaczne, nie klÓce sie bo w przeszlosci sam kosilem swój stary zbiornik czesciej jak co tydzien.

Zbiornik kolegi chulo o którym nie wiemy za duzo, moze byc podobny do parapeciaka, ale moze byc tez kompletnie inny i sadzac po wypowiedzi, zmagal sie z problemem braku dostatecznego swiatla i rowniez patrzac na rosliny z de-balansem i glonami. Dlatego pozwolilem sobie na mój komentarz o bujaniu z tymi przyrostami, szczególnie ze zdjecie Aromatiki bylo zrobione w momencie kiedy roslina skladal sie juz do snu, to wynika z obserwacji oraz pewnego obycia sie z roslinami.

Napisalem co uwazam i jesli kolega chulo troche prze-aktorzyl i chcial sie pochwalic to super, kazdemu wolno, niemniej jednak zwrócilem uwage na bajere, ze owszem ale takie rzeczy to nie od razu sie dzieja, w rozpedzonym zbirniku tak, w innym przypadku potrzeba czasu.

Nie jestem typem osoby, która podlizuje sie kazdemu i wkrada w kolka wzajemnej adoracji i komplementów na temat och, ach i ech. Przyznacie ze czasem fajnie jest wrzucic granat do szamba :)

Pozdrawiam
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Czyli podsumowując ten temat : jeżeli do tej pokrywy, która ma 2x 16w sunny dokupie jeszcze jedną belkę 16w Plant to będzie okej, tak? &#128578; W akwarium jakie chce założyć pod to oświetlenie przeważac będą mało wymagające rośliny, skały i korzenie &#128578;
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

tak. :D
ODPOWIEDZ