Kiryski z depresją

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
onyria
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2019 19:07

Kiryski z depresją

Post autor: onyria »

Dobry wieczór :3

3 dni temu do akwarium 60 l wpuściłam taką obsadę:
- 5 kirysków albinosów
- 9 razbor klinowych
- 2 zbrojniki, albinosa i mieszańca
- 2 helenki

Pierwszego dnia kiryski szalały, machały tymi swoimi wąsikami po całym akwarium, ganiały się i w ogóle bardzo szczęśliwe były, drugiego dnia trochę mniej, a wczoraj w nocy nastąpiła jakaś drastyczna zmiana. Stały się kompletnie apatyczne, dwa razy myślałam, że się zaklinowały za kamieniem, za drugim razem musiałam szturchać jednego kilka razy, zanim się obudził i odpłynął. Leżą na środku zbiornika i się nie ruszają, czasami w jednej pozycji kilka minut spędzą za jakimś kamieniem czy roślinką. Wczoraj w nocy w ogóle zawału dostałam bo jeden leżał tak na środku i się hiperwentylował, dychał jakby miał nadciśnienie totalne.

No i tu moje pytanie - czy to jest normalne? To moje pierwsze akwa i strasznie się boje, że po prostu zepsuje wszystko i mi te rybki powymierają.

Sprawdziłam pH i jest trochę za bardzo kwaśne - coś koło 5,5-6,0. Czy w tym może być przyczyna? Jeśli tak, czy powinno wystarczyć włożenie kilku muszelek czy może podmiany wody z sodą? Czy jeszcze co innego?

No i parę informacji dodatkowych:

-kiryski są karmione pokarmem w formie opadających tabletek dla ryb dennych
-temp wody stale około 25 stopni
-GH i KH - wszystko wychodzi ślicznie
-wodę zmieniam co tydzień, biorę filtrowaną z zoologicznego
-akwarium wcześniej dojrzewało sobie 2 miesiące
-filtr wewnętrzny, chodzi 24/7
-światło włączam rzadko
-podłoże substrat, na środku plaża z piaskiem
-w akwarium 2 anubisy które bardzo chorują (czarne plamki, z tym też nie wiem co zrobić), moczarki, kilka limnofil (też w słabym stanie, od spodu jakieś takie żółte i się sypią), z dekoracji to dwie skałki wulkaniczne i taką maskę z jakiegoś jaspisu, przywieziona z meksyku i wygotowana

Pomocy. : (

ps. do tego akwarium wejdą jeszcze jakieś rybki (oczywiście ja ustabilizuję całą sytuację), czy nie bardzo?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Wodę bierzesz z zoologicznego?Taką wodę w której pływały ryby?
onyria
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2019 19:07

Post autor: onyria »

wojtass9 pisze:Wodę bierzesz z zoologicznego?Taką wodę w której pływały ryby?
Niee, za darmo leją u nas czystą wodę przefiltrowaną osmozą i w taką się też zaopatrzam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj parametry wody. Maska ma certyfikat i nadaje się do trzymania pod wodą? Czemu nie wyłączasz światła którego rośliny potrzebują do prawidłowej fotosyntezy? Kiryski wymagają piasku jako podłoża w całym akwarium.
Proszę zamieść zdjęcia zbiornika na serwerze zewnętrznym np. Fotosiku i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Rośliny są pewnie w takim stanie bo rzadko włączasz światło..
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja tylko dodam, że zbrojniki wymagają bezwzględnie drewna do pozyskiwania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia, więc korzeń w akwarium jest konieczny.

Jeżeli do akwarium lejesz tylko wodę z RO to jest to działanie niepożądane, mieszaj wodę z kranówką.
Czekam na podane informacji o parametrach GH i KH>
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ