Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

[200l] Pielęgniczki ramireza i obecna obsada

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Akwarystyka słodkowodna -> Obsady akwarium
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
peter884

PostWysłany: 10 Lip 2019 13:45    Temat postu: [200l] Pielęgniczki ramireza i obecna obsada Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć!
Od roku posiadam akwarium 200l i chciałbym do obecnej, raczej mało wymagającej obsady, dodać nowych towarzyszy. Moją uwagę zwróciły właśnie pielęgniczki ramireza, ale wolałem najpierw to skonsultować z Wami.
Obecna obsada:
- 3 samce gupika (samice oddałem bo miałem problem z plagą gupików)
- 1 dorosły samiec mieczyka hellera "widlaka"
- 2 młode samiczki mieczyka (mają 2 miesiące)
- 6 kirysków panda
- 2 zbrojniki niebieskie weloniaste (młode, mają około 1 rok)
Odnośnie parametrów wody:
- temperatura 27-29 stopni
- pH około 7,0 - zakładam że będę musiał delikatnie zbić dla ewentualnych pielęgniczek
- twardości nie pamiętam, uzupełnię wieczorem jak będę w domu.
W akwarium mam 2 fitry - kubełek i wewnętrzny głównie napchany watą i gąbkami, napowietrzacz, sporo kryjówek w postaci korzeni i paru dość gęstych roślin.
Chciałbym prosić o opinię czy pielęgniczki będą dobrze się czuły w takim środowisku a jeśli nie to jakie inne "większe" rybki byście polecili.
Z góry dzięki!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 10 Lip 2019 13:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mieczyki i gupiki to ryby wód twardych i zasadowych.
Pielęgniczki ramireza to ryby wód miękkich i kwaśnych.

Nie należy łączyć ze sobą tych gatunków ryb ze względu na kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody.

Ryby przydenne: kiryski, pielęgniczki wymają piasku (drobnego) jako podłoża.

Może zamiast ramirezek pomyśl nad barwniakiem czerwonobrzuchym. Dla niego konieczne będą skorupy kokosa.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
peter884

PostWysłany: 10 Lip 2019 14:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki!
Właśnie dlatego wolałem najpierw to skonsultować - ramirezki odpadają.

Na dnie mam piasek kwarcowy 0,8-1,2mm, czyli właściwie coś między żwirkiem a piaskiem. Wcześniej miałem bardzo drobny piasek plażowy (praktycznie pył a nie piasek), ale ryby i ruch wody powodowały zmętnienie. Odmulacz na baterie ciągle się przez to zacinał i bałem się że filtry też padną. Dodatkowo często pojawiały się na nim glony. Mimo wszystko kiryski kopią w tym piasku więc chyba gramatura im odpowiada.

Barwniaki wyglądają sympatycznie, myślę że faktycznie się na nie zdecyduję, poczekam jeszcze na inne ewentualne propozycje.

Odnośnie kokosa - jakiej wielkości powinno być "wejście" do niego?

PS. Zapomniałem dodać - mam też 5 młodych molinezji. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 10 Lip 2019 15:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Molinezje wymagają wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej. W takim przypadku większość pielęgniczek odpada.
Szukaj ryb z CA.

Skorupy kokosa powinni być przepołowione. Najlepiej jak największe. Wrzuć w Szukacza na Forum hasło "kokos" lub "skorupa" i poczytaj tematy.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Powrót do góry
peter884

PostWysłany: 11 Lip 2019 8:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki!
Myślę że powinienem prędzej zrezygnować z molinezji niż dodawać sól do akwarium - czy to nie zaszkodzi innym gatunkom?

I chyba już ostatnie pytanie - co to znaczy "ryby z CA"?
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 11 Lip 2019 9:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

CA - Central America czyli Ameryka Środkowa - obszar z którego pochodzi część gatunków ryb akwariowych, wymagających głównie wody twardej i zasadowej
SA - South America czyli Ameryka Południowa - obszar z którego pochodzi część gatunków ryb akwariowych, wymagających w większości przypadków wody miękkiej i kwaśnej

Stąd też stosowane w akwarystyce polskiej skróty myślowe typu "ryby z SA" lub "ryby z CA" itd

Molinezje możesz trzymać z mieczykami i gupikami, te gatunki też lubią okresowe solenie (nie stałe! to nie są gatunki słonawowodne!).

Niestety trzymane przez Ciebie kiryski panda wymagają wody miękkiej i kwaśnej oraz chłodniejszej niż potrzebują tego ryby żyworodne. To połączenie gatunków nie jest zbyt trafne.

Powrót do góry
peter884

PostWysłany: 11 Lip 2019 12:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, dzięki.
Z uwagi na to, że kiryski od prawie roku nie wykazują "niezadowolenia" i zachowują się normalnie to nie będę ich oddawał. Myślę, że się dostosowały. Natomiast więcej ich nie dokupię, bo faktycznie nie przemyślałem tego, a w sklepie dałem sobie wmówić że to dobry pomysł.

W takim razie skupię się na rybach CA, które lubią dość wysoką temperaturę.
Zapoznałem się z takimi gatunkami i do głowy przychodzi mi tylko pielęgnica miodowa, ale wątpię czy uda mi się ją gdzieś zdobyć. Prawdopodobnie zostanę przy parce barwniaków.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Obsady akwarium Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: