Kolcobrzuch ciężki oddech

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
BartekNML
Posty: 10
Rejestracja: 03 mar 2018 9:46

Kolcobrzuch ciężki oddech

Post autor: BartekNML »

Witam,

zauważyłem że mój kolcobrzuch dostał ciężkiego oddechu, trochę wolniej pływa, brzuch od dołu zaczął mu szarzeć, często tak było u 2 rybki jak była "zła", czyli kolor brzucha w jakiś sposób oddaje samopoczucie rybki, ta była zawsze biała, czy możecie polecić jakiś preparat w którym mógłbym wykąpać rybkę ? nawet lepiej by było wlać go do akwarium w którym jest, moje kolco są strasznie płochliwe i źle znoszą przenoszenie do innego akwarium,

akwarium 250l, o parametrach nie napiszę zbyt wiele bo zmierzyć mogę tylko pH niestety nie mam więcej testów, podmiany raz na 2 tyg około 20% - 30% do każdych 10l wody wrzucam czubatą łyżeczkę (nie łyżkę stołową) soli do akwariów morskich, żyją w takiej wodzie już około 3 lata i raczej nie było większych problemów. 2 ryba wydaję się zdrowa

temp wody 24 stopnie
w tym akwarium są od pół roku
1 filtr zewnętrzny na 300L + 1 wewnętrzny z napowietrzaniem na 200l
ryby karmię rozdętkami i zatoczkami, nieraz mrożona krewetka


edit.
w sumie nie napisałem że ryba nie ma apetytu, gdzie zawsze była pierwsza do ślimaka, podejrzewam jakieś podtrucie pokarmowe, podpowiedzcie jakieś sugestie preparatu, mało ryb leczyłem i zaopatrzony jestem tylko w "blue", mam odstawione od wczoraj 30l akwarium z tym preparatem i podwyższoną temp do 28 ale nie wiem czy to się sprawdzi w tym przypadku, no i przenoszenie rybki ...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Chociaż nieco opisałeś swoje akwarium, to jednak bardzo Cię proszę o podanie informacji o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Zmierzenie parametrów wody testami kropelkowymi to w tej chwili podstawa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
BartekNML
Posty: 10
Rejestracja: 03 mar 2018 9:46

Post autor: BartekNML »

które parametry będą teraz najważniejsze ? pH KH CO2 NO2 NO3 Fe wystarczy ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

REGULAMIN DZIAŁU CHOROBY RYB

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż (wymiary akwarium)
-obsada ryb
-pokarmy którymi karmisz ryby
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz)
-ew. inne zwierzęta w akwarium (ślimaki, żaby itp.)
-jak często podmieniasz wodę
-jak długo akwarium stoi
-jak dawno ryby zostały wpuszczone
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby
-co jest podłożem
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby
-zmiany na jej ciele
-co się dzieje z pozostałą obsadą


Z parametrów potrzebuję pH, GH, KH, NO2
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
BartekNML
Posty: 10
Rejestracja: 03 mar 2018 9:46

Post autor: BartekNML »

-220l 120x40szerx50wys
-2x kolcobrzuch zielony
-rozdętki, zatoczki, mrożone krewetki od czasu do czasu
-24 stopnie
-raz na 2 tyg 20-30%
-6 miesięcy
- 5 i pół miesiąca
- filtr zewnętrzny na 250l z węglem aktywnym, ceramiką i keramzytem + gąbki, filtr wewnętrzny na 200l z ceramiką i watą, grzałka 200W z termostatem, oświetlenia brak, tylko światło dzienne
- anubias toszkę
- nie ma sztucznych roślin
- piasek
2. Opisz objawy choroby:
-mniej i wolniej pływa, dużo przesiaduje na dnie, głębsze oddychanie (wygląda jak sportowiec po biegu) skrzela bardziej rozwarte otwarte ? nie wiem jak to nazwać, brak apetytu,
- zmiany kolorystyczne na podbrzuszu z białego na szary lekko czarny,
- 2 rybka wygląda na zdrową

parametry wody mogę podać dopiero w poniedziałek bo wtedy dotrą dopiero testy...
BartekNML
Posty: 10
Rejestracja: 03 mar 2018 9:46

Post autor: BartekNML »

zrobiłem pomiary, nie wiem czy wszystko dobrze zrobiłem albo czy dobrze opiszę bo to moje początki z parametrami,

pH 8 w obu testach
GH 36
KH 16
NH3 0
Fe 0
NO2 0
NO3 50
PO4 1,5

nie jestem pewny czy dobrze badam test na KH i GH, wpuszczam krople aż do uzyskania koloru zielonego i niebieskiego, suma kropli jest wynikiem ?

przez czas zanim dotarły testy podmieniłem 3 razy po 20-40 l wody, rybka zaczęła wyglądać lepiej ale dalej nie jest do końca sobą, przyczyną jej zachowania może być też mało zróżnicowana dieta, ciągle ślimaki i ślimaki, z braku pomysłu czym je nakarmić wykopałem kilka robaków i zjadła także nie jest źle, będę je dawkować stopniowo żeby zatrucia żadnego nie dostała, teraz prośba o opinię na temat wyników testów, z tego co zauważyłem to woda jest strasznie twarda o ile test jest dobrze wykonany, czy wyjęcie keramzytu z filtra pomoże przy tak twardej wodzie ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Keramzyt nie wpływa na parametry wody.

Masz beton, a nie wodę. Pomimo, że kolcobrzuchy lubią czasowe solenie, to dla nich podane przez Ciebie parametry są mocno poza skalą optimum.
Radzę do podmian stosować wodę demineralizowaną/destylowaną mieszaną z kranówką (nigdy nie lej bezpośrednio samej takiej wody do akwarium, bo ryby dostaną szoku osmotycznego).
Postaraj się zejść z GH poniżej 24.

Czyli: częste podmiany, nawet co kilka dni, na wodę o odpowiednich parametrach, a potem utrzymywanie odpowiednich parametrów na stałe.
Co tak bardzo podnosi twardość wody? Masz w akwarium jakieś muszle? Wapienie? Grys jako podłoże?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
BartekNML
Posty: 10
Rejestracja: 03 mar 2018 9:46

Post autor: BartekNML »

jako podłoże mam piasek kwarcowy 0,1-0,3, muszli leżą skrawki małych ślimaków ale staram się je systematycznie zbierać, odsysać bo wiadomo że jakaś część ślimaka stale się tam rozkłada, muszę zbadać jeszcze wodę kranową, badałem w domu wodę w akwarium i jest również dość twarda bo wyszło mi GH 23, będę podmieniać na destylowaną i teraz pytanie: czy filtr RO rozwiąże sprawę ? jakie są koszta eksploatacji takiego filtra ? poza akwarium z kolcobrzuchami mam jeszcze 2 akwaria 80l i 300l, w 300 jeszcze wody nie sprawdzałem i aż się boję ale tam nie ma oznak złych parametrów, przynajmniej ryby nie sygnalizują, a dokładnie oglądam podczas karmienia, także filtr RO był by lepszą alternatywą niż kupno tylu litrów wody destylowanej

leży jeszcze połówka garnka glinianego, takiego w którym kisi się ogórki jako skrytka dla nich, może on dodawać twardości wodzie ?
ODPOWIEDZ