Prośba o pomoc w rozróżnieniu płci barwniaków

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Prośba o pomoc w rozróżnieniu płci barwniaków

Post autor: peter884 »

Cześć!
Wczoraj kupiłem parkę barwniaków czerwonobrzuchych. Sprzedawca trochę się głowił czy aby na pewno to para, ale stwierdził że tak. Jak myślicie - miał rację?
Poniżej 2 zdjęcia (przepraszam za jakość, jeśli będzie potrzeba to skombinuję lepszy aparat).
https://www.fotosik.pl/zdjecie/9cfc477afe3d7a91
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c50205919297c659

Z góry dzięki za pomoc!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

bladziochy jakieś i nie jestem w stanie stwierdzić, ale samiec i samica to jeszcze nie para jak co... :wink:
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peter884 »

W rzeczywistości mają trochę różowe brzuchy ale zdjęcia wyszły prześwietlone. Tak, wiem że to niekoniecznie będzie para ale samiec i samica daje jakąś szansę, a ja mam wrażenie że to dwie samice:P
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

peter884 na moje oko masz 2 samice.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

niestety zdjęcia nie są dobrej jakości i nie widać ważnych tutaj szczegółów. Na pierwszy rzut oka ryba na górze to samica a ryba na dole na obydwu zdjęciach może okazać się samcem ale:

- nie widać dobrze zakończenia płetwy grzbietowej - u samca powinna być znacznie dłuższa, do tego samce rzadko kiedy mają na tej płetwie wzór pawiego oka (choć spotyka się "kundle", które akurat mają)

- u kanonicznej formy barwniaka czerwonobrzuchego płetwa ogonowa samca ma kształt lancetu

- dorosłe samice mają przebijającą na brzuchu czerwień, niekiedy wręcz purpurę a że zdjęcia są prześwietlone to ciężko powiedzieć co tam jest..
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peter884 »

Dzięki. Szczerze mówiąc sam jestem niemal pewny że to samice, a Wasze wypowiedzi tylko to potwierdzają. Co prawda rybki są bardzo małe ale te różnice chyba powinny być już widoczne. Z drugiej strony gdybym miał parę to pojawiłby się problem co zrobić z ewentualnym narybkiem, a samice też są bardzo ładne.
To jeszcze jedno pytanie - czy dwie samiczki nie będą dla siebie agresywne?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Mogą nawet założyć "związek parnerski" ;)

możesz próbować zobaczyć czy mają pokładełko. Taki mały fiutek, do składania ikry, tylko że jak są bardzo młode, to nie mają go jeszcze. Inne cechy będą już stricte gatunkowe, jak np. wspominane już czerwone brzuszki czy np. kształt czoła/pyszczka.

ja trzymam pielęgniczki boliwijskie, jak się przekopiesz przez mój temat w galerii, to wrzucałem tam fotki pomocne przy seksowaniu pielęgniczek (ale każdy gatunek jest inny). Nie kierowałbym się za bardzo kształtem płetw, bo to może być mylące w zależności od tego jak rodzice byli selekcjonowani (i czy w ogóle).

Pozdro!
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peter884 »

Ok, dzięki. W takim razie pozostaje mi cierpliwie czekać i zobaczymy co będzie. Póki co ryby powoli robią się coraz śmielsze, ale nie walczą ze sobą ani innymi rybami.
ODPOWIEDZ