Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Kolcobrzuch ciężki oddech

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BartekNML

PostWysłany: 12 Lip 2019 8:44    Temat postu: Kolcobrzuch ciężki oddech Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,

zauważyłem że mój kolcobrzuch dostał ciężkiego oddechu, trochę wolniej pływa, brzuch od dołu zaczął mu szarzeć, często tak było u 2 rybki jak była "zła", czyli kolor brzucha w jakiś sposób oddaje samopoczucie rybki, ta była zawsze biała, czy możecie polecić jakiś preparat w którym mógłbym wykąpać rybkę ? nawet lepiej by było wlać go do akwarium w którym jest, moje kolco są strasznie płochliwe i źle znoszą przenoszenie do innego akwarium,

akwarium 250l, o parametrach nie napiszę zbyt wiele bo zmierzyć mogę tylko pH niestety nie mam więcej testów, podmiany raz na 2 tyg około 20% - 30% do każdych 10l wody wrzucam czubatą łyżeczkę (nie łyżkę stołową) soli do akwariów morskich, żyją w takiej wodzie już około 3 lata i raczej nie było większych problemów. 2 ryba wydaję się zdrowa

temp wody 24 stopnie
w tym akwarium są od pół roku
1 filtr zewnętrzny na 300L + 1 wewnętrzny z napowietrzaniem na 200l
ryby karmię rozdętkami i zatoczkami, nieraz mrożona krewetka

edit.
w sumie nie napisałem że ryba nie ma apetytu, gdzie zawsze była pierwsza do ślimaka, podejrzewam jakieś podtrucie pokarmowe, podpowiedzcie jakieś sugestie preparatu, mało ryb leczyłem i zaopatrzony jestem tylko w "blue", mam odstawione od wczoraj 30l akwarium z tym preparatem i podwyższoną temp do 28 ale nie wiem czy to się sprawdzi w tym przypadku, no i przenoszenie rybki ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 12 Lip 2019 11:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chociaż nieco opisałeś swoje akwarium, to jednak bardzo Cię proszę o podanie informacji o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Zmierzenie parametrów wody testami kropelkowymi to w tej chwili podstawa.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
BartekNML

PostWysłany: 12 Lip 2019 12:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

które parametry będą teraz najważniejsze ? pH KH CO2 NO2 NO3 Fe wystarczy ?
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 12 Lip 2019 12:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

REGULAMIN DZIAŁU CHOROBY RYB

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż (wymiary akwarium)
-obsada ryb
-pokarmy którymi karmisz ryby
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz)
-ew. inne zwierzęta w akwarium (ślimaki, żaby itp.)
-jak często podmieniasz wodę
-jak długo akwarium stoi
-jak dawno ryby zostały wpuszczone
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby
-co jest podłożem
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby
-zmiany na jej ciele
-co się dzieje z pozostałą obsadą

Z parametrów potrzebuję pH, GH, KH, NO2

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Powrót do góry
BartekNML

PostWysłany: 12 Lip 2019 13:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

-220l 120x40szerx50wys
-2x kolcobrzuch zielony
-rozdętki, zatoczki, mrożone krewetki od czasu do czasu
-24 stopnie
-raz na 2 tyg 20-30%
-6 miesięcy
- 5 i pół miesiąca
- filtr zewnętrzny na 250l z węglem aktywnym, ceramiką i keramzytem + gąbki, filtr wewnętrzny na 200l z ceramiką i watą, grzałka 200W z termostatem, oświetlenia brak, tylko światło dzienne
- anubias toszkę
- nie ma sztucznych roślin
- piasek
2. Opisz objawy choroby:
-mniej i wolniej pływa, dużo przesiaduje na dnie, głębsze oddychanie (wygląda jak sportowiec po biegu) skrzela bardziej rozwarte otwarte ? nie wiem jak to nazwać, brak apetytu,
- zmiany kolorystyczne na podbrzuszu z białego na szary lekko czarny,
- 2 rybka wygląda na zdrową

parametry wody mogę podać dopiero w poniedziałek bo wtedy dotrą dopiero testy...
Powrót do góry
BartekNML

PostWysłany: 17 Lip 2019 21:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zrobiłem pomiary, nie wiem czy wszystko dobrze zrobiłem albo czy dobrze opiszę bo to moje początki z parametrami,

pH 8 w obu testach
GH 36
KH 16
NH3 0
Fe 0
NO2 0
NO3 50
PO4 1,5

nie jestem pewny czy dobrze badam test na KH i GH, wpuszczam krople aż do uzyskania koloru zielonego i niebieskiego, suma kropli jest wynikiem ?

przez czas zanim dotarły testy podmieniłem 3 razy po 20-40 l wody, rybka zaczęła wyglądać lepiej ale dalej nie jest do końca sobą, przyczyną jej zachowania może być też mało zróżnicowana dieta, ciągle ślimaki i ślimaki, z braku pomysłu czym je nakarmić wykopałem kilka robaków i zjadła także nie jest źle, będę je dawkować stopniowo żeby zatrucia żadnego nie dostała, teraz prośba o opinię na temat wyników testów, z tego co zauważyłem to woda jest strasznie twarda o ile test jest dobrze wykonany, czy wyjęcie keramzytu z filtra pomoże przy tak twardej wodzie ?
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 18 Lip 2019 8:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Keramzyt nie wpływa na parametry wody.

Masz beton, a nie wodę. Pomimo, że kolcobrzuchy lubią czasowe solenie, to dla nich podane przez Ciebie parametry są mocno poza skalą optimum.
Radzę do podmian stosować wodę demineralizowaną/destylowaną mieszaną z kranówką (nigdy nie lej bezpośrednio samej takiej wody do akwarium, bo ryby dostaną szoku osmotycznego).
Postaraj się zejść z GH poniżej 24.

Czyli: częste podmiany, nawet co kilka dni, na wodę o odpowiednich parametrach, a potem utrzymywanie odpowiednich parametrów na stałe.
Co tak bardzo podnosi twardość wody? Masz w akwarium jakieś muszle? Wapienie? Grys jako podłoże?

Powrót do góry
BartekNML

PostWysłany: 18 Lip 2019 10:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jako podłoże mam piasek kwarcowy 0,1-0,3, muszli leżą skrawki małych ślimaków ale staram się je systematycznie zbierać, odsysać bo wiadomo że jakaś część ślimaka stale się tam rozkłada, muszę zbadać jeszcze wodę kranową, badałem w domu wodę w akwarium i jest również dość twarda bo wyszło mi GH 23, będę podmieniać na destylowaną i teraz pytanie: czy filtr RO rozwiąże sprawę ? jakie są koszta eksploatacji takiego filtra ? poza akwarium z kolcobrzuchami mam jeszcze 2 akwaria 80l i 300l, w 300 jeszcze wody nie sprawdzałem i aż się boję ale tam nie ma oznak złych parametrów, przynajmniej ryby nie sygnalizują, a dokładnie oglądam podczas karmienia, także filtr RO był by lepszą alternatywą niż kupno tylu litrów wody destylowanej

leży jeszcze połówka garnka glinianego, takiego w którym kisi się ogórki jako skrytka dla nich, może on dodawać twardości wodzie ?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: