Korzenie na łodygach roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Korzenie na łodygach roślin

Post autor: ojciecmajster »

Cześć wszystkim,
czy jest to normalne, że roślinom puszczają korzenie na calej długości łodygi? Dzieje się to na niemal każdym gatunku, m.in. Ludwigia, Alternanthera, Hygrophila Polysperma , Kabomba.
Akwarium 112l, na podłożu Dark Soil.
pH-7, KH-5, GH-8, Fe-0,5, NO3-35, PO4-0,5, Nawożenie mikro i makro + Carbo i CO2. Ryb sporo, światło mocne (Chihiros A801 32W + Aquael Leddy Plant 16W). Niektóre rośliny sporadycznie żółkną. Natomiast sporo liści, całkiem dobrych wyciągam codziennie z akwarium. Może to robota ślimaków. Akwarium obsadzone w 90%
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Korzenie przybyszowe pojawiają się w warunkach niedoborów i/lub niezbilansowanych pierwiastków ( co na jedno wychodzi) .

W Twoim przypadku popędzasz rośliny mocnym światłem jednocześnie odmawiając im fosforu i węgla (CO2 na minimalnym poziomie) - to jak dodać gazu na zaciągniętym ręcznym :)

Stare liście opadające to też oznaka braku pokarmu (fosfor).
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Czy fosfor na poziomie 0,6 to mało? Skala na JBL już w tym miejscu jest na czerwonym polu. CO2 w/g wyliczen KH do pH wychodzi 15, czyli w dolnej granicy skali prawidłowej wartości. Powinieniem zwiększyć zatem buzowanie dyfuzora oraz ilość PO4 (do jakich poziomów)? Przy obecnych poziomach pierwiastków pojawiają się nieliczne zielenice punktowe.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oprócz dostępności pierwiastków ważne są również ich proporcje .
0,6ppm PO4 to jest niezbyt dużo. Owszem, wiele akwariów na tym poziomie funkcjonuje ale przy NO3 w okolicach 10ppm.

ojciecmajster pisze:CO2 w/g wyliczen KH do pH wychodzi 15, czyli w dolnej granicy skali prawidłowej wartości.
prawidłowe wartości to w/g mnie 20-30ppm ale OK niech będzie w.g JBL-a ale sam zauważasz że masz minimum .
minimum CO2 , minimum PO4 a azot oraz światło solidne.

Zielenice punktowe również świadczą o niskim fosforze i CO2 . Spotkałem się z twierdzeniem że to nadmiar mikro (ale to inna dyskusja)

Tak więc, jeśli urzymać wysoki azot to zwiększyłbym suplementacje fosforu oraz CO2 . Oczywiście stopniowo, zaczynając od podmiany 20-30% która pewnie nieco ograniczy NO3 .

A te korzonki które wyrosły po prostu poobcinaj :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siemana

Zapodaj jakies dobre fotki tych roslin jak mozesz.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Dzisiaj zrobię i wrzucę.
Dokupiłem jeszcze testy na K i Ca-Mg od Zooleka
Wygląda to tak:
K-20
Ca-50
Mg-15

W kranówce mam natomiast idealny stosunek Ca - Mg (30:6 czyli w prawidłowym stosunku 5:1)

Generalnie zaprzestałem zapodawać NPK Aqua Rebell aby nie wprowadzać dodatkowego azotu do akwarium i podaję sam Fosfor oraz Potas. Zobaczymy czy coś się zmieni. Ryb mam sporo i NO3 utrzymuje się tak miedzy 30 a 40.
ODPOWIEDZ