Wysyp glonów

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Wysyp glonów

Post autor: harychorzow84 »

Witam,od jakiegoś miesiąca mam problem z glonami,pojawiły się na szybie,grzałce,roślinkach,a ostatnio nawet na trawniku,zbiornik ma 7 miesięcy.
Jestem niedoświadczonym akwarystą ale coś tam w sieci poczytałem i kupiłem testy,jak jeszcze jakiś mi brakuje to kupię oczywiście.

Wyniki testów(wszystkie zoolek)
pH - 7
NH3 - 0
N02 - 0,05 mg/l
NO3 - tu na teście był problem i wynik był pomiędzy 10-20mg/l
PO4 - 0,25mg/l
Fe - 0

W akwarium(112l) posiadam
20szt neonów inessa
7szt kirysów panda
5szt otosków
4szt gupików z czego 3 są młode
1szt bojownik samiec

Roślinki:
Eleocharis sp. mini
Alternathera reinecki mini
Rotala wietnam
Rotala yao tai
chyba Wywłócznik

Podłoże substrat(nie pamiętam jaki), na nim piasek a z tyłu na piasku odrobinka żwirku,filtr kubełkowy Jebao 1000 l/h .
Oświetlenie:
Aquael led tube 16W Plant - 1szt
Aquael led tube 16W Sunny - 1szt
Ale świecę tylko Plantem 9godzin (13 - 21)
Dodatkowo CO2 z bimbrowni.

Czy mogę prosić o jakieś rady?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Po pierwsze może być zwyczajnie za ciepło i za dużo światła słonecznego. Moje akwaria też się teraz glonią dużo bardziej niż resztę roku.

Chcesz zbić azot to dołóż jakieś szybko rosnące rośliny, może coś na taflę wody?
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

Ja mam cały czas 25 stopni,akwarium stoi w ciemnym miejscu,promienie słoneczne nie docierają.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jeśli masz cały czas 25* w akwarium to albo masz klimę w pokoju albo nie mieszkasz w Polsce :)

Tak czy siak może się ktoś bardziej doświadczony wypowie.
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

Upały które były ostatnio spowodowały wzrost temperatury wody do 27 stopni,mieszkam w Polsce,w bloku na parterze,fakt mam klimę ale używam z głową :D
Glony zaczęły się pojawiać przed upałami.

EDIT:
Jeszcze do ścisłości dodam że nie nawoziłem akwarium i co tydzień podmieniam 25-30% wody odstanej przynajmniej 24h.

Dalej czytam forum i myślę czy nie podnieść poziom PO4 bo proporcje do NO3 są dalekie do ideału. Co myślicie?
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

harychorzow84 pisze:Upały które były ostatnio spowodowały wzrost temperatury wody do 27 stopni,mieszkam w Polsce,w bloku na parterze,fakt mam klimę ale używam z głową :D
Glony zaczęły się pojawiać przed upałami.

EDIT:
Jeszcze do ścisłości dodam że nie nawoziłem akwarium i co tydzień podmieniam 25-30% wody odstanej przynajmniej 24h.

Dalej czytam forum i myślę czy nie podnieść poziom PO4 bo proporcje do NO3 są dalekie do ideału. Co myślicie?
Nikt nie odpisuje to spróbuje coś działać, na początek nawóz P aby dźwignąć fosfor bo chyba jest za mała proporcja co do azotu i nawóz Fe bo test pokazuje 0 ale narazie delikatne dawki.
ODPOWIEDZ