[25l] dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tut

[25l] dziennik

Post autor: tut »

Witam się na forum z nowym akwarium :)
A więc ma to być coś w stylu czarnych wód. Akwarium nie jest jeszcze ukończone, właściwie to jest tylko zalane :P

Akwarium 40x25x25
Filtr Aqua Nova nbf 500
Światło to zwykła żarówka 25w
Podłoże piasek + ziemia ogrodowa
Rośliny : Hygrophila, gałęzatka, ludwigia, kryptokoryny.

W planach dokładka jakiegoś rogatka albo moczarki oraz pistii. Wydaje mi się, a raczej na pewno dałam za dużo ziemi ogrodowej pod piasek zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie planuję dużo roślin.. Gałęzatka znalazła się tam tylko dlatego, że zawsze ją chciałam mieć w akwarium :lol: Muszę znaleźć jakiś sposób na zaczepienie filtra, którego przyssawki kompletnie się nie trzymają szyby :glowa Na pewno będzie więcej gałązek, ale nie miałam już jak manewrować w akwarium, bo te co są ni chu chu nie chciały zatonąć, a więc są przygniecione kamykami. Samo korowanie ich to jakaś porażka, są cienkie, więc łatwo się łamały :glowa Aha no i zapomniałam o tle :x Będzie czarne. Hmmm co tu jeszcze.. Jeśli chodzi o parametry wody, to kranówka, ze strony wodociągów wiem, że ma ok 16 GH. No i chyba tyle :)

Srry za zdjęcie :glupek
Obrazek
tut

Post autor: tut »

Udało mi się kupić przylepce na filtr i dokleiłam czarne tło, od razu to wszystko lepiej wygląda.

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No bjutiful :) Tak się zastanawiam, po co ci rośliny jak chcesz robić BW? Masz twardą wodę w kranie, planujesz RO czy destylowaną?

Pozdro
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na przyszłość jak masz suche patyki i do tego cienkie- zaoszczędź sobie roboty i ich po prostu nie koruj :wink: takie od brzozy na przykład są fajne- cienkie witki.
tut

Post autor: tut »

Co do roślin, to miały być dosłownie ze dwie, wyszło jak wyszło.. co do bw to tylko luźna inspiracja :) Jeśli chodzi o wodę to chyba będę lała na pół z destylowaną.
MarJan właśnie tak pomyślałam na sam koniec po kiego ja w ogóle się brałam za to korowanie :lol: w niektórych miejscach elegancko odpadała ta kora, a w niektórych to mi się gałązki w ręce łamały.. także ten . Gałązki mam wierzbowe ;)
tut

Post autor: tut »

Podpowiedzcie o co chodzi z dojrzewaniem akwarium. Skok NO2 był dosyć mały i zaczął już maleć, zastanawiam się czy kończy się dojrzewanie zbiornika czy o co chodzi?
Testy kropelkowe zoolek.
23.06
NO2 0.03
NO3 7

25.06
NO2 0.07
NO3 5

28.06
NO2 0.03
NO3 2

Czyżby dojrzewanie miało się ku końcowi? Poczekam jeszcze przez weekend , jeśli NO2 będzie wskazywać zero, to chyba mogę wpuścić rybę?
Drugie pytanie to test NH3. W życiu nie wskazał mi innej wartości niż zero i pytanie czy na czymś domowym mogę sprawdzić czy on działa czy może jest wadliwy od zakupu? Czy coś domowego ma wysoką zawartość NH3?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

siuśki :D
tut

Post autor: tut »

MarJan pisze:siuśki :D
Wyzwanie podjęte :lol:
A co powiesz o wynikach NO2?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie napiszę żadnych nowości- obecność NO3 świadczy o tym, że pojawiły się bakterie nitryfikacyjne, jednocześnie brak NO2 świadczy o dojrzałości, bo bakterii jest na tyle dużo, że oczyściły wodę z azotynów, więc cierpliwie czekaj na jednoczesny: brak NO2 i obecność NO3.
tut

Post autor: tut »

NO2 wskazuje zero, więc nie mogłam się już oprzeć..

Akwarium:
Obrazek

Jegomość:
Obrazek
Obrazek

Co mnie zmartwiło to jakby ubytek łuski na głowie, zauważyłam dopiero w domu.. generalnie w zoologicznym nie był specjalnie ruchliwy, po aklimatyzacji gdy wpuściłam go do akwarium sporo pływał, a na koniec praktycznie osiadł na dnie i tak siedzi.. nie wiem czy to był dobry zakup :roll:
tut

Post autor: tut »

Nie wiem czy coś się zmieniło, glonów brak, myślałam że coś się pojawi na gałązkach, ale nic :) Bojek pływa, ta jakby ranka na plecach chyba mu się podgoiła , także luks :D
Trochę żałuję, że tyle roślin nawaliłam, ale jak dałam trochę ziemii ogrodowej na spód i kupiłam te roślinki to żal je teraz wyrzucić :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Roślin nie masz dużo, tylko patyki leżą trochę bezładnie, ale mniemam że chodziło o taki dziki wystrój w akwarium
ODPOWIEDZ