Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomo軼iPrywatne wiadomo軼i   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Pytanie o pomp

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Autorskie rozwi您ania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
w篹owakolumna

Do陰czy: 12 Kwi 2019
Pom鏬: 2
Sk康: jaros豉w

PostWys豉ny: 29 Maj 2019 20:40    Temat postu: Pytanie o pomp Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,

Robi w豉sny filtr kube趾owy i mam pytanie odno郾ie pompy, mo瞠 kto ma i wie:

https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-c-o-cyrkulacyjna-25-40-180-7431174838

Czy oszalej maj帷 tak pomp w szafce ok. 1,5 metra od 堯磬a? Oczywi軼ie uruchomion? Wink G這郾a bardzo, a mo瞠 wcale?

Bo tak sobie my郵 - zamiast Unipumpa zawsze to par groszy zaoszcz璠zonych dajmy na to na piasek czy co Wink
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Raori
Pocz徠kuj帷y pomocnik

Do陰czy: 28 Sie 2017
Pom鏬: 11
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: 29 Maj 2019 20:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jakiego rozmiaru ma by to filtr, metr na metr?

[126L] D簑ngla
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
w篹owakolumna

PostWys豉ny: 29 Maj 2019 20:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie, pomp i tak spowolni豚ym jakim regulatorem napi璚ia, chodzi mi tylko o zminimalizowanie koszt闚, je郵i to g這郾e to dam sobie spok鎩 i kupi Aquaela. Ewentualnie mo瞠 jest jaka alternatywa? Co o przep造wie ok. 1500 l/h pracuj帷e poza akwarium? Filtrem b璠 dwa kub造 z mufy fi 160 (wysoko嗆 jakie 17 cm) + mechaniczny z mufy fi 110. Mam Aquaela MK-800, ale to ciurka wod i mam obawy czy da rad obs逝篡 to wszystko. Ok metra do wyrzucenia wody w g鏎. Akwarium b璠zie najprawdopodobniej jakie 140 l.
Powr鏒 do g鏎y
goldi_

Do陰czy: 20 Lut 2018
Pom鏬: 54
Sk康: Pi豉

PostWys豉ny: 29 Maj 2019 23:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

U mnie chodza 2 takie a dok豉dniej 25-60-180 i gdyby nie kontrolki nie wiedzia豚ym 瞠 pracuj . Przelewajace si granulki w filtrze fluidyzacyjnym delikatnie szumi zag逝szaj帷 ca趾owicie obydwie pompy ( jedna na maxa a druga na II-gim biegu)
Powr鏒 do g鏎y
w篹owakolumna

PostWys豉ny: 30 Maj 2019 12:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

goldi_ napisa:
U mnie chodza 2 takie a dok豉dniej 25-60-180 i gdyby nie kontrolki nie wiedzia豚ym 瞠 pracuj . Przelewajace si granulki w filtrze fluidyzacyjnym delikatnie szumi zag逝szaj帷 ca趾owicie obydwie pompy ( jedna na maxa a druga na II-gim biegu)

Ok. Dzi瘯uj za odpowied. Zatem rozwa輳 zakup podobnej pompy Smile
Powr鏒 do g鏎y
w篹owakolumna

PostWys豉ny: 26 Lip 2019 13:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie b璠 jednak kombinowa i kupi Unipump w najmocniejszej wersji (bo kto wie co przyniesie przysz這嗆 Wink) Tylko teraz arcywa積e pytanie - jak sterowa przep造wem? Pocz徠kowo my郵a貫m, 瞠 za豉twi spraw regulatorem napi璚ia, ale nie wiem jaki rodzaj silnika jest w tej pompie, a Aquael nie odpisa mi czy mo積a zastosowa takie cudo (regulator). Tak wi璚 mo瞠 zaworem? Pomy郵a貫m, 瞠 opr鏂z dw鏂h g堯wnych zawor闚 odcinaj帷ych zamontuj dodatkowy zaw鏎, kt鏎ym zmniejszy豚ym przep造w. A mo瞠 nie trzeba tak cudowa i wystarczy przydusi pomp kt鏎ym z tych dw鏂h g堯wnych? Czy takie manewry nie wp造n negatywnie na wirnik/silnik pompy?

Powr鏒 do g鏎y
goldi_

PostWys豉ny: 26 Lip 2019 17:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Silniki stosowane w tych pompach (i pozosta造ch filtrach) nie daj si skutecznie regulowa napi璚iem poniewa obroty s 軼isle uzale積ione od cz瘰totliwo軼i napi璚ia zasilaj帷ego.
D豉wienie na ssaniu spowoduje (mo瞠 spowodowa ) uszkodzenie wirnika w wyniku kawitacji .

Tak wi璚 zaw鏎 d豉wi帷y bocznikuj帷y filtr w celu zmniejszenia przep造wu prze niego jest najlepszym sposobem.

Je郵i zamierzasz zd豉wi przep造w przez pomp (a wi璚 wydajno嗆 ca貫go uk豉du) musisz to robi na wyj軼iu pompy lub wykona regulowany bypass pompy
Powr鏒 do g鏎y
w篹owakolumna

PostWys豉ny: 26 Lip 2019 20:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

goldi_ napisa:
Silniki stosowane w tych pompach (i pozosta造ch filtrach) nie daj si skutecznie regulowa napi璚iem poniewa obroty s 軼isle uzale積ione od cz瘰totliwo軼i napi璚ia zasilaj帷ego.

To jad po falownik w takim razie Wink

goldi_ napisa:
Je郵i zamierzasz zd豉wi przep造w przez pomp (a wi璚 wydajno嗆 ca貫go uk豉du) musisz to robi na wyj軼iu pompy lub wykona regulowany bypass pompy

Z tym bajpasem to takie cu?

Powr鏒 do g鏎y
goldi_

PostWys豉ny: 26 Lip 2019 21:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

w篹owakolumna napisa:
Z tym bajpasem to takie cu?

nie - zaw鏎 豉czy wej軼ie z wyj軼iem pompy (bajpas pompy)
cz窷 ci郾ienia z wyj軼ia wraca na wej軼ie . Ma這 ekonomiczne ale pompa pracuje ca造 czas w nominalnych warunkach a ci郾ienie na wyj軼iu regulujesz zaworem bajpasu .

Inna sprawa, 瞠 ca造 ten temat raczej teoretyczny bo te pompy s strasznie badziewne . Wytwarzaj tak ma貫 ci郾ienie 瞠 poezja (zob. wys podnoszenia )
W por闚naniu z pierwotnie planowan pompa obiegow CO to naprawd zabaweczka . Obawiam si ze si na niej zawiedziesz
Powr鏒 do g鏎y
w篹owakolumna

PostWys豉ny: 26 Lip 2019 21:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

goldi_ napisa:
Inna sprawa, 瞠 ca造 ten temat raczej teoretyczny bo te pompy s strasznie badziewne . Wytwarzaj tak ma貫 ci郾ienie 瞠 poezja (zob. wys podnoszenia )
W por闚naniu z pierwotnie planowan pompa obiegow CO to naprawd zabaweczka . Obawiam si ze si na niej zawiedziesz

To ja sobie mo瞠 daruj bajpasy i zamontuj dodatkowy zaw鏎 na wyj軼iu i cze嗆. Druga rzecz jest taka, 瞠 pompa b璠zie nap璠za filtr mechaniczny wi璚 przep造w z czasem sam si zmniejszy wraz z zapchaniem si g帳ek i waty.
Pierwszy m鎩 pomys z pomp CO upad gdy nie mam miejsca na wsadzenie sztywnych rurek, a druga sprawa jest taka, 瞠 akwarium tylko 150l wi璚 przy takiej pompie mia豚ym drug pralk Wink Akwarium zabawka to i pompa zabawka Wink Dzi瘯i za zainteresowanie Smile
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Autorskie rozwi您ania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz do陰cza plik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz 軼i庵a plik闚 na tym forum