Mój przypadek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Grzgrz
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019 10:22

Mój przypadek

Post autor: Grzgrz »

Zacząłem swoje hobby +- rok temu, kupiłem większe akwarium (spec niżej) ok.7 miesięcy temu i trzymało się świetnie, praktycznie bez problemów, aż do ostatnimi czasy.

Problem wygląda następująco: sporadycznie, czasami co 2 czasami co 3 dni, umiera mi 1 rybka.Dzieje się tak już +- od 2tyg. Najgorsze jest to, że objawów właściwie nie ma. Wszystko wydaje się być w porządku, następnego ranka widzę, że rybka leży na dole. Jedynie co wydaje mi się być charakterystyczne to, że martwa już rybka jest bardzo blada, wręcz biała, oraz ta jedna, którą wrzucam w załączniku ma również rozcięty brzuch (nie zwróciłem na to u poprzednich ofiar).

Jeżeli macie pomysł co to jest i jak to naprawić byłbym bardzo wdzięczny.

112l 25-26℃ dużo roślin, dużo kryjówek
2 neony czarne (4 ofiary)
4 neony tetra (4 ofiary)
7 razbor klinowych (1 ofiara)
5 glonojadów/zbrojników pospolitych (2 ofiary)
5 kirysków spiżowych (0 ofiar)
2 złote molinezje samiec i samica (0 ofiar)
+narybek molinezji (kilka ofiar)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj proszę informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Mieszasz ryby mające kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody.
Molinezje to ryby wód twardych i zasadowych, wręcz słonawych.
Neony, tetry, razbory to ryby wód miękkich i kwaśnych. Niestety ale trzymane w wodzie twardej dłuższy czas zaczynają mieć problem z nerkami i padają.

Podejrzewam, że w zbiorniku masz wodę nieodpowiednią dla trzymanych gatunków. Jeżeli nie badałeś parametrów to sprawdź pH, GH/KH i NO2. Testy tylko kropelkowe.

Czy zapewniasz zbrojnikom drewno niezbędne im do pozyskiwania celulozy koniecznej do prawidłowego trawienia? Czy dałeś im korzenie do skrobania?

Zdjęcie akwarium i ryb wrzuć na serwer zewnętrzny i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Grzgrz
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019 10:22

Post autor: Grzgrz »

>112l 80x35x40
>wymieniona wyżej
>mieszanka 6 podstawowych pokarmów od Tropicala + Guppy(Tropical)
>25-26°C , do innych parametrów wody nie przywiązuję szczególnej uwagi (mimo tego, iż wiem, że powinienem), ponieważ nie uznaję siebie za profesjonaliste, lecz zakupiłem już elektroniczny miernik pH, powinien przyść za kilka dni
>są ślimaki przyniesione z roślinką ze sklepu, próbowałem się ich pozbyć na różny sposób, jednak po wielu próbach pozwoliłem im zostać
>przeważnie co tydzień
>było wyżej (ok.7 miesięcy)
>molinezje, razbory, neonki, kiryski i zbrojniki razem z przeniesieniem się do dużego akwarium z małego już były, neonki czarne 2-4tyg temu
>filtr orca 600, grzałka 150W (w każdym razie spełnia swoje zadanie) i oświetlenie razem z zestawem, nie jestem pewien ile wattów
>dosyć dużo roślin, podwodne i nawodne (również nawożone)
>1 ceramiczna grota/ozdoba
>żwir kwarcowy na jednej połowie, a na drugiej piasek

>opisane
>opisane
>obsada nie mogłaby się mniej przejmować

"Tematy rozpoczynane w sposób nie zgodny z szablonem będą blokowane lub usuwane, a nagminne łamanie regulaminu sankcjonowane ostrzeżeniami" poprawcie błąd btw

No cóż, mieszam rzeczywiście, postaram się coś z tym zrobić w przyszłości, dziękuję za uwagę.

Posiadam 2 korzenie 40cm i 10cm + jeden duży kawałek drewna. Dodatkowo mam krążki pleco dla nich (również od Tropicala) czasami im wrzucam, szczególnie wieczorem i późno w nocy

"Zdjęcie akwarium i ryb wrzuć na serwer zewnętrzny i podaj nam link."
Przyznam, że nie chce mi się trochę w to bawić. Na tę chwilę zidentyfikowałem chorobę jako spironukleozę, wywołaną przez wiciowce i zamierzam to leczyć protosolem (firma zoolek).

Warto dodać, że od czasu postu, do napisania tej odpowiedzi nie umarła
żadna rybka.

Chciałbym podziękować za opinię i uwagi, do których się z pewnością zastosuję.
ODPOWIEDZ