Pierwsze akwarium w życiu - proszę o porady

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pilar
Posty: 12
Rejestracja: 02 lip 2019 23:48
Lokalizacja: Gdańsk

Pierwsze akwarium w życiu - proszę o porady

Post autor: Pilar »

Witam Was wszystkich. Nie znalazłem odpowiedniego działu więc przedstawię się w swoim pierwszym wątku. Mam na imię Piotr i mieszkam w Gdańsku.

Od dłuższego czasu przymierzałem się do założenia akwarium i wpadłem jakiś czas temu na forum.Godziny czytania i ogladania filmów na YT i decyzja zapadła :)
Wczoraj przyjechało do mnie akwarium z szafką AQUEL GLOSSY 260 litrów (120x40x63). Żwirek 0,8-1,2mm już posiadam i dziś przyjeżdża do mnie walizka z testami kropelkowymi ZOOLEK.
W zbiorniku chcę trzymać rybki z Ameryki Południowej, ale o obsadzie wypowiem się po testach wody. Na początek akwarium i tak będzie bez rybek przez około 30 dni (niech się wszystko ustabilizuje). Nie robię podłoża aktywnego, gdyż po prostu boję się za pierwszym razem. Generalnie nie chce mieć akwarium roślinnego.
Teraz pytania do Was:
Filtr zewnętrzny. Ja sobie upatrzyłem taki: EHEIM PROFESSIONEL 4+ 2275 .Jednak wolałbym poczytać Waszych opinii bo opiniami sprzedawców w sklepie się nie sugeruję. Trochę czytałem o prefiltrach wewnętrznych i zewnętrznych ale niestety jest to dla mnie magia i nie wiem jak się do tego zabrać.
Prośba jeszcze o doradztwo w sprawie grzałki.
Jakie polecacie roślinki do rybek z Ameryki Południowej? Proszę o jakieś mało wymagające, gdyż jak wspominałem będę miał zwykłe podłoże
Planuję zrobić plażę i pytanko jakich użyć kamieni, które nie wpływają na parametry wody?
Czy mogę już układać podłoże (bez wody) i dopiero w przyszłym tygodniu dołożyć korzeń, kokos, czy jednak zrobić to jedno etapowo?
Jutro pozwolę wstawić na forum parametry wody, którą posiadam. Zaproponuje obsadę i wtedy albo pochwalicie albo shejtujecie :)
Przepraszam za tak proste pytania ale nie chce na początek popełnić mega baboli, a jak wspominałem jest to pierwszy mój zbiornik. Z góry wielkie dzięki za rady. Ja ze swej strony jak już wszystko ruszy będę wrzucał relację z bieżących postępów.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Cześć
Witaj, miło ze pojawił się ktoś jeszcze z Gdańska :)
Na wstępie gratuluję akwarium i decyzji o postawieniu relatywnei dużego zbiornika bo 260 l i 120 cm długości do takich już należy. Generalna zasada to stawianie zbiornika największego na jaki można sobie pozwolić bo i większy tym łatwiej utrzymać w nim równowagę a z czasem człowiek zapragnie hodować większe okazy niż w początkowych planach.

Odpowiadając na część Twoich pytań:

z roślin mało wymagających polecałbym Tobie kryptokoryny. Co prawda nie pochodzą one z amazońskiego biotopu ale jeśli to akurat Tobie nie przeszkadza to warto dodać że odmiany niskopłożące się stanowią doskonałą kryjówkę dla samic pielęgniczek apistogramma (być może któryś gatunek przypadnie Tobie do gustu) przed natarczywymi samcami.

Jeśli nie chcesz w ogóle sadzić niczego w podłożu z racji na czyszczenie, odmulanie czy masz w planie stworzyć dno z dywanu liści i szyszek (znowu wskazanie dla niektórych pielęgniczek z Amazonii) to epifity takie jak microsorium czy anubiasy na korzeniach o skałkach sprawdzą się świetnie.

U siebie posiadam akurat Microsorium mini narrow leaf, rośnie jak głupie pod jedną 5W lampką Aquael leddy plant (8000 K) i rozmnaża się przez odrosty (jeśli chcesz kilka sadzonek to chętnie oddam za darmo). Gąszcz liści na korzeniu robi za idealne schronienie dla narybku Apistogramma cacaduides - załączam zdjęcie. https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/a2beaf6f60f8be23

Z innych epifitów uniwersalne na korzenie są wszelkie anubiasy. Na kolejnym załączonym zdjęciu masz próbkę jak to wygląda (tzn. anubias na korzeniu, kryptokotyny w podłożu) w połączniu z łupkiem drzewiastym z którego zrobione jest tło strukturalne i kilka pionowych elementow - to apropos skałek, które nie zmieniają pH wody i przy okazji ładnie prezentują się w akwarium.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/77f07935a16e75ab

Osobiście zaopatrywałem się w duże łupki w składzie kamienia Eko-krusz w Chwaszczynie (z Osowy 5 km) - miałem możliwość wybrania sobie 50-100 kg co większych i ładniejszych kamieni, cena oscylowała wokół 350 PLN za tonę czyli jakieś 20-30 zeta za ilość, którą trzy razy obłożyłbyś swoje akwarium. Z innych nadających się kamieni mają też serpentynit o zielonej barwie jeśli ktoś lubi oraz oczywiście płukany żwir rzeczny w cenach nieosiągalnych w sklepach.

Grzałka - jeśli chcesz utrzymywać 24-27 C a zimą temperatura w pokoju utrzymuje się w przedziale 18-20 C to sugeruję 200 - 250 W, mniejsza przy tym litrażu może nie dawać rady i przy ustawionym termostacie po prostu się szybciej przepali.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, filtr fajny wybrałeś, grzałkę proponuję przepływową- równomiernie zagrzeje wodę, tak jak przechodzi przez filtr i przy okazji nie trzeba kryć sprzętu wewnątrz szkła...
Roślinki podane masz, zaproponuję jeszcze tylko pływające jak pistia- według mnie pływające zielsko na start jest najlepszym schronieniem przed światłem dla ryb, chyba że od razu masz gęste i wyrośnięte rośliny w dużej ilości, które i tak prawdopodobnie trochę zmarnieje w pierwszych fazach...

Nawet jak BW zrobisz z samymi korzeniami i praktycznie bez roślin to pływające jakoś nigdy nie wadzi.

Baw się w układanie podłoża, kokosów, korzeni, kamyków itd. już teraz, nawet jak masz samo tylko podłoże to jak najbardziej porządne płukanie i usypanie nie zaszkodzi...czasem płukanie kilkunastu kg piasku/żwiru trochę trwa i potrafi być męczące- zależy już od tego jak brudne podłoże Ci się trafiło...
Pilar
Posty: 12
Rejestracja: 02 lip 2019 23:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Pilar »

Bardzo dziękuje za pierwsze wskazówki i porady, które są dla mnie bardzo cenne.
Akwarium jest już postawione na szafce oraz ma przyklejone czarne matowe dno na tylnej i bocznej ścianie.
Zaopatrzyłem się w korzeń dębowy oraz taki, który barwi wodę na kolor herbaciany. Nie pamiętam jaki drzewo.
Żwirek jaki posiadam to: https://allegro.pl/oferta/zwirek-piasek ... 6889311797 . Nie wiem czy można wklejać linki. Jeżeli nie to proszę o usunięcie. Na plażę zakupiłem piasek do piaskownicy z Leroy Merlin. Zaopatrzyłem się również w lawę.
Jutro przy okazji wędkowania pozbieram trochę naszych rodzimych kamieni :).
Doszły mnie słuchy, że dobrą opinię posiadają kubły IKOLA 600 MAXX i kosztują ponad połowę mniej niż wspomniany w pierwszym poście EHEIM. Chętnie poczytam kogoś mądrzejszego w tej dziedzinie...
Rzeczywiście nie wyraziłem się dosyć wyraźnie w temacie roślin. Chcę je mieć jak najbardziej, tylko, że nie takie ilości, które pojawiają się w Galerii. Myślę, ze na roślinniaka przyjdzie u mnie jeszcze czas. W każdym bądź razie tu jestem mega otwarty.
PS. Woda w garnku odlana i jutro pierwsze testy. pH i twardość wystarczy czy jeszcze coś zmierzyć?
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Witaj!
Co do tła to polecałbym pomalować tylną ścianę farbą do felg ( oczywiście na zewnątrz ) - jest to mix farby z gumą w efekcie nie odpadnie ci jak fototapeta , jest wodoszczelna oraz zawsze będziesz mógł to zerwać w razie czego. Ja miałem kiedyś fototapete to mi porobiły się bąble a że akwarium miałem przysunięte do tylnej ściany to nie miałem możliwości tego poprawić.
Co do filtra zobacz polską firmę unimax 250, ja kiedyś miałem 150-the i był świetny , bezszelestny i tani. W Anglii kupiłem fluvala i jest dużo głośniejszy oraz musiałem wymienić już zawór bo ciekł. Jak będziesz wybierał filtr to nie bierz najtańszego chinczyka , to jest wydatek na lata więc nie ma co żałować.
Co do roslinek mało wymagających masz mase, ja kupiłem tydzień temu takie:
Bolbitis Heudelotii
Sagittaria Subulata Pusilla
Staurogyne Repens
Ludwigia Brevipes
Ludwigia sp. Mesakana
Hygrophila Corymbosa Siamensis
Bacopa Monnieri Drobnolistna
Rotala Rotundifolia Red
I kryptokoryny oczywiście
Co do reszty twoich pytań to nie mam pewności bo sam się uczę więc nie chce wprowadzać w błąd :)
Pilar
Posty: 12
Rejestracja: 02 lip 2019 23:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Pilar »

Tło już od paru dni. Na tą chwilę jestem zadowolony:
https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-sc ... l2653.html
ODPOWIEDZ