Plamy na roślinach

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Barti93
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2019 19:32
Lokalizacja: Koszalin

Plamy na roślinach

Post autor: Barti93 »

Witam serdecznie. Mam na imię Bartek.

Mój problem objawia się plamami na roślinach (przede wszystkim anubiasie).
Akwarium ma pojemność 112l, filtr turbo 1000, oświetlenie LED 18W.
Podmiany wody co tydzień po 20-30%. Ostatnio wszystkie rośliny zaczęły podupadać. Proszę o jakieś porady, nie jestem doświadczonym akwarystą.

https://zapodaj.net/e2d836b0ea0c7.jpg.html
https://zapodaj.net/9c326ccf87069.jpg.html
Barti93
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum,
niestety dużo pracy i zmian przed Tobą...

Masz fatalne podłoże w akwarium, poczytaj co o tym piszemy na Akwaforum.
Anubiasy nigdy nie powinny być sadzone w podłożu,.to są epifyiy, umocuj je na korzeniach, które powinieneś dać do zbiornika.

Daj piasek, minimum 4-5 cm, przemieszaj go z drobnym żwirkiem, wsadź kulki nawozowe przy korzeniach roślin. Te kamienie, jakie masz teraz, nie nadają się do roślin, a będą gromadzić w szczelinach odchody ryb i szczątki roślin oraz resztki pokarmu, będzie to gnić i zatruwać wodę.

Jak długo zbiornik dojrzewał? Jakie są parametry wody?

Akwarium jest puste, nie zapewnia miejsc odpoczynku dla ryb.
Mieszasz ze sobą ryby o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody. Neony wymagają wody miękkiej i kwaśnej, molinezje to ryby wód twardych i zasadowych, wręcz słonawych. Nie powinno się trzymać razem tych ryb.

W dodatku neony Innesa są chłodnolubne, a molinezje są ciepłolubne.
Czy czytałeś cokolwiek o potrzebach ryb, nim je kupiłeś?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Barti93
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2019 19:32
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Barti93 »

Bardzo dziękuję za pomoc i ukierunkowanie w stronę zmian.

Zbiornik ma ponad 7 miesięcy, nigdy nie było z nim większych problemów. Fakt, miałem problem z glonami nitkowatymi ale przy pomocy kosiarki oraz węgla w płynie udało mi się z nimi poradzić.

Neonki szukają już innego domu.

Odnośnie podłoża, czy obecne może zostać po pewnych modyfikacjach czy lepiej zamienić je na inne ? Używałem w mniejszym akwarium piasku kwarcowego ale rośliny (nawet nurzaniec) nie chciał w nim rosnąć. Po wymianie na obecny żwir zauważyłem ogromną zmianę (na plus) w kondycji roślin.

Przy okazji proszę o zmianę działu forum bo znając życie zaczniemy poruszam tematy ogólne (chcę aby rybki były szczęśliwe).
Barti93
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz to obecne podłoże zasypać piaskiem i dosypywać go, aż wypełni wszystkie szczeliny.
Daj roślinom kulki nawozowe w pobliże korzeni.

Nubiasy jako epifity powinny być umocowane na korzeniach, a nie posadzone w podłożu. Ich kłącze nie może być zasypane.

Temat przeniosłam do działu ogólnego na prośbę Autora.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Barti93
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2019 19:32
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Barti93 »

Kulki wsadzone pod korzenie. Czy zasypując piaskiem wyjąć pierw wszystkie rośliny?

Odnośnie kryjówek dla rybek co polecacie ? Kokos, ceramika, bambus ?
Barti93
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rośliny zostaw jak są, ale dosypując piasek przemieszaj go delikatnie palcami z tym podłożem, jakie jest. A potem pamiętaj o dosypywaniu, bo będzie wnikać pomiędzy kamyczki.

Dla ryb daj korzenie i kokosy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Barti93
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2019 19:32
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Barti93 »

Wszystkie powyższe rady zastosowane. Czekam jeszcze na kokosa.

https://zapodaj.net/7f292af5ecb17.jpg.html
Barti93
ODPOWIEDZ