[200L] ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

[200L] ogólne

Post autor: Furyan »

Witam!
Posiadam baniak 200 litrowy Low-tech. Parametry wody:
pH 7,2
GH 8
KH 8
temperatura średnio 24 stopie
W akwarium drobny żwirek 1.2-1.8mm , korzeń , drzewka , i kilka roślin które dopiero zaczynają rosnąć. Baniak dojrzewał około 10 dni i wpuściłem 10 danio lamparcich ( pływają na środku i tafli wody ) i teraz wacham się co dalej.
Na pewno dokupie ze 4-5 kierysków i 4-5 otosków więc to by była ekipa sprzątająca ale brakuje mi innych ryb większych i wyróżniających się kolorami.
Bardzo podobają mi się pielęgnice np boliwijska , żółta, miodowa oraz prętnik karłowaty ale boje się że szybkie danio je wystraszą ? Chciałem gurami lub mieczyka ale preferują cieplejszą wodę i jestem w kropce.
Wiem że pasowały by tutaj brzanki ale nie podobają mi się te ryby no i są małe , chciałbym coś większego.
Jakieś rady ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 sie 2019 22:18 przez Furyan, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Furyan pisze: Baniak dojrzewał około 10 dni i wpuściłem 10 danio lamparcich
Dojrzał ?
Furyan pisze:pH 7,2

GH 8

KH 8
GH=KH wprawdzie nie jest niemożliwe ale jeśli to kranówka to wybacz ale nie wierzę

Low Tech ? hmm - też więcej ryb bym nie wpuszczał skoro to ma być LT (a nie wygląda mi to)
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Wyniki amoniaku i azotanów miałem 0 więc chyba dojrzał i to testy wody w akwarium po 10 dniach a nie kranówka.
GH i KG tak mi wyszło na kropelkowych.
Do 200 litrów akwarium mam mieć danio 10 sztuk bo akwarium jest low tech ? ;)
Ma to być low tech , rośliny mało wymagające , brak CO2 , słabe oświetlenie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Low Tech opiera się na małej obsadzie ryb dużej ilości roślin, więc radzę już nic więcej nie wpuszczać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Furyan pisze:Do 200 litrów akwarium mam mieć danio 10 sztuk bo akwarium jest low tech ?
A dlaczego nie?

Przykłądowo w swoim 240l ma 3 ramirezki 2 małe ancistrusy i kilka gupików do selekcji i zapewniam że jest bardzo interesujące
Furyan pisze:Ma to być low tech , rośliny mało wymagające , brak CO2 , słabe oświetlenie.
Zasadą typowego LT jest "samograj" czyli stworzenie zrównoważonego obiegu materii. Istotne w tym wszystkim jest ilość roślin a ściślej jej masa zielona a nie ilość sadzonek .
U Ciebie tych roślin jest relatywnie mało i w dodatku w początkowej fazie rozwoju . 10 danio na tm etapie to aż nadto . Jeśli chcesz coś dopuścić to przynajmniej poczekaj na rozrost roślin .
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

No ok ale "samograj" to chyba w późniejszej fazie prawda ? przez minimum pół roku będę podmieniał wodę co tydzien - 2tygodnie i wtedy dopiero podobno akwarium już dojrzeje na tyle że nie będzie konieczne podmienianie wody i ingerencja czy dobrze wyczytałem ?
Oglądałem i czytałem sporo materiałów i z reguły było powiedziane że 1L wody na centymetr ryby o maksymalnym jej wzroście, czy to w takim razie tyczy się High-Tech ?
Mogę poczekać z rozrostem roślin jak polecacie i wtedy coś więcej wpuścić , czy coś z mojej listy było by odpowiednie ?
Jak z rybkami dennymi ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Furyan pisze:Oglądałem i czytałem sporo materiałów i z reguły było powiedziane że 1L wody na centymetr ryby o maksymalnym jej wzroście,
Każdą bzdurę powtarzając odpowiednią ilość razy w dodatku w odpowiednim miejscu można uczynić dogmatem .
Furyan pisze:Jak z rybkami dennymi ?
rybki denne jak najbardziej pozosteje się zastanowić nad rodzajem i ilością.
Oczywiście poczekać i to z kilku powodów . Spośród wielu oczywistych jest jeszcze kwestia roślin - lepiej aby się dobrze zakotwiczyły w podłożu zanim nawiedzi je zgraj ryb dennych .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby denne wymagają piasku jako podłoża.

Przelicznika 1cm ryby na litr wody komentować nie będę...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

A ja będę.
Ten przelicznik jest super, ale trzeba podjąć decyzję, czy rybę chcemy mieć rybę w sosie, czy w zalewie. Jak w zalewie to na 1,5 litra. Chociaż wtedy też jest dylemat, żeby nie dolać jeszcze trochę i po prostu zrobić zupę. Smakuje wtedy inaczej, a i na ość trudnej trafić.

Masz duże, ładne akwarium. Jeszcze jest bardzo świeże.
Pośpiech jest złym doradcą.
Rośliny jeszcze Ci nie ruszyły.
Narobisz sobie tylko kłopotu.
Obrazek
[126L] Dżungla
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Ok miałem już jedno akwarium lata temu i ucze się na błędach więc spokojnie moge poczekać nawet kilka miesiecy żeby rośliny mi ruszyły ale na pewno nie kupowałem baniaka 200 litrowego żeby trzymać w nim 10 rybek. Nie chce robić zupy , będę miał drzewa obsadzone mchem , korzenie i sporo roślin ale chciałbym mieć chociaż te trzy - cztery gatunki rybek.
Podmiany wody , przycinka roślin to dla mnie czysta przyjemność więc nie mam zamiaru zaniedbać tego akwarium żeby nie było.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

OK - wszystko gra lecz nie zmierza to w kierunku akwarium LT. i nie ma w tym nic złego, tylko nie można w takim wypadku kierować się wskazówkami/zasadami dla LT . I tylko tyle albo aż tyle.

Dla mnie osobiście 240l akwarium i grupka 10rybek plus 1-2 większe to ideał ale to oczywiście jest subiektywne .

Niezaleznie od wszystkiego powyższe rady aby przynajmniej chwilowo się wstrzymać z dokładaniem obsady będą zasadne bez względu na dalsze losy zbiornika
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Duże znaczenie dla ilości ryb i tego czy akwarium będzie LT maja gatunki roślin. Takie Ceratopteris thalictroides czy Limnophila sessiliflora świetnie ściągają każdą ilość azotu, w przeciwieństwie do wymyślnych, wolno rosnących roślin. Mi się zdarzyło mieć 15 neonów, 10 otosków i 2 większe rybki typu prętnik czy barwniak w akwa ok 60l i 0 azotu.
ODPOWIEDZ