Słaby wzrost roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
klavo
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2019 13:33

Słaby wzrost roślin

Post autor: klavo »

Witam
Posiadam akwarium aquael 220 l
które chodzi z filtrem ultramax 2000
problem mam mianowicie taki iż słabo mi rosną rośliny bądź też wrecz zamierają i padają .
parametry wody:
pH: 6,8
GH: 9 STOPNI
KH: 3 STOPNIE
CO2: 15 MG/L
NO3: 35
PO4: 0,50
K: 15MH/L
CA:50 MG/L
MG: 3 MGL
FE: 0,15 MG/L
OŚWIETLENIE:
AQUAEL RETROFIT PLANT 18W X2
AQUAEL RETROFIT MARINE 18W X2
CYKL 8H DNIA RESZTA NOC CO2 TYLKO ZA DNIA
AKWARIUM CHODZI JUŻ OK 7 MC BRAK PROBLEMU Z RYBAMI TYLKO TE ROŚLINY ??
JAK BY KTOŚ MÓGŁ MI NAPISAĆ CO ZMIENIĆ LUB CO ROBIE ZLE.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie krzycz na nas. Nie używaj CAPS LOCKA.

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Podaj nam więcej informacji. O jakie gatunki roślin chodzi? Jakie stosujesz podłoże?
Wstaw zdjęcia akwarium na serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam linki.

Pierwsze co widzę w opisie to nieodpowiednie i o wiele za słabe oświetlenie. Podaj nam konkretnie barwę światła, jakie stosujesz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

CO2: 15 MG/L za mało
NO3: 35
PO4: 0,50 za mało
K: 15MH/L
CA:50 MG/L
MG: 3 MGL za mało
FE: 0,15 MG/L za mało

dolej coś, poczekaj tydzien, dwa powinno sie poprawić :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

mark_farina pisze:CO2: 15 MG/L za mało
Racja, ale pytanie skąd ta wartość?
@klavo, odlej trochę wody z akwarium, odstaw na 24h i podaj pH tej odstanej wody.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

klavo pisze:CO2: 15 MG/L
To ja się zapytam, jakie to CO2 jest mierzone? Związane w węglanach, czy niezwiązane? Pytam z ciekawości, bo też mam testy na CO2 i nie znajduję odpowiedzi na moje pytanie :D
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie trzeba az testów zeby wiedziec czy jest CO2 w wodzie czy nie, wystarczy popatrzec na rosliny i dla przykladu przy trzymaniu stalego mikro na poziomie wiekszym niz 0.5mg/l bedzie sypac zielonym nalotem po szybach i roslinach przy slabym CO2 lub zlej cyrkulacji i dodam nie ma to duzo wspólnego ze stosunkiem NO3:PO4.

Kupic sobie u chinczyka wskaznik CO2 z odczynikiem i w zaleznosci od koloru tez bedziemy miec jakies pojecie co sie dzieje z CO2, pozaty CO2 to najwazniejszy makro element bez niego to jak Dynastia bez Alexis :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mark, widzę, że zawsze można na Ciebie liczyć :D
Pytałem, ponieważ mam test na CO2, mierzę i zauważyłem, że wyniki pomiaru są zależne od zasadowości.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Krzysztofie, 90% z nas widzialo raz w zyciu tabele zaleznosci CO2 od pH i KH i tam sa pieknie zaznaczone pola gdzie co i jak sie dzieje z CO2. Wiekszosc z nas, a ja równiez tak kiedys podchodzilem do tematu zwyczajnie podpina swoje CO2 z bimbru czy butli, pal licho i zabiera sie za testy. Wychodza rózne cuda i bajki, które przecza same sobie, jeden ma za duzo drugi za malo, rosliny nie rosna, szyby sa zielone, a testy pokazuja ze jest duzo CO2 itd, itd.

Prawidlowy odczyt CO2 z takiej tabeli to nie lada wyzwanie i musi byc taki odczyt poprzedzony kilkoma czynnosciami oraz badaniami, mianowicie nie powinno sie brac wody bezposrednio z akwa do testów KH i pH, bo przeciez te wartosci sa tak wiarygodne jak oswiadczenia majatkowe naszych polityków. Idac dalej podawanie CO2 w naturalny sposób obniza nam pH i z tym nikt nie dyskutuje, natomiast pomiar powinien wygladac w ten sposob ze powiedzmy nalewamy szklanke wody z akwa i zostawiamy na powiedzmy 24h do odstania, nastepnie robimy pomiar pH i KH i w tym momencie szczena laduje u sasiada nizej lub w piwnicy. Patrzymy szybko co to nam daje zerkajac na korelacje pH z KH i gwarantuje, ze wynik bedzie sie mial ni jak do tego co myslelismy wczesniej, mozna smialo stwierdzic ze ten pomiar jest najblizszy prawdzie, a wiadomo z Archiwum X ze prawda lezy daleko.

Dla swietego spokoju proponuje wykonac pomiary/testy wg 2 metodologii, piersza od razu z akwa, a druga z odstana woda 24h, porównac i zastanowic sie po obserwacji roslin, fotosyntezy oraz innych zmiennych, który wynik jest blizszy prawdzie.

Ostatnim tematem jest dostepnosc CO2 dla roslin, nie wystarczy wsadzic spieka ceramicznego i walic z bimbru w wode, to nic nam nie da jesli nie bedzie tego CO2 dostepnego dla roslin, woda musi oplywac rosliny, tak samo jak CO2 (makro element) i byc dostepna, mozna pompowac 10 babelkow na sekunde, a efekty beda slabe, o tym malo kto wspomina, a szkoda bo to jedna z najwazniejszych rzeczy przy suplementacji CO2, jak mamy slaby obieg, to kupic se glowice za 30zl i ustawic tak zeby popychala CO2 przez caly zbiornik, smiejecie sie z akwa morskich ze maja wirówki i sztuczne fale, a to wcale nie jest smieszne, korale potrzebuja obiegu pokarmu tak samo jak nasze rosliny tropikalne CO2.

Dodam ze kazda podmiana wody, lub dolewka lub nawet dodanie glupiej soli magnezu lub innego czegos, moze i na pewno spowoduje zmiane pH/GH i wplynie to na zawartosc CO2 w wodzie. Dlatego miedzy innymi krasnorosty uwielbiaja podmiany wody, bo dochodzi do skoku pH, wytracenia CO2 z wody, one to uwielbiaja :)
ODPOWIEDZ