Miesięczne akwarium, nadal cykl azotowy nie ruszył ?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Miesięczne akwarium, nadal cykl azotowy nie ruszył ?

Post autor: Furyan »

Witam!
Posiadam akwarium od miesiąca, 2 tyg było puste i podawałem bakterie.
Po 2 tyg wpuściłem 10szt danio , mam sporo roslin mało wymagających oraz dwa rodzaje mchów, jedno drzewo jest oblepione taiwanskim który ładnie rośnie , drugie drzewko okleiłem mchem swiątecznym który dosłownie gnije mi codziennie - brązowieje i nie rośnie.
Dodatkowo zauważyłem że starsze liście roślin zaczynają zółknieć i brązowieć, nie nawoże bo podobno akwarium przez jakis czas po starcie samo powinno sie zaklimatyzować, nie dozuje CO2 , pod żwirkiem mam ziemie ogrodową.
I najważniejsze , co kilka dni badam tesami poziomy NO2 , NO3 , NH4 i od samego początku wynoszą - 0. Jak to możliwe po miesiącu czasu ? Czytałęm gdzieś że przy starcie akwarium azotany powinny być wysokie a u mnie cały czas 0 , jakieś sugestie ?
Czy to znak że powinienem zacząć nawozić ?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ja na Twoim miejscu sprawdziłbym czy te testy są ok. U kogoś znajomego w akwarium, poprosić o trochę wody z zoologicznego, nasikać do swojej kranówki i zbadać?? ;)

Jeśli sytuacja w zbiorniku jest nie jasna - w takim wypadku nie kombinowałbym z nawożeniem, zwłaszcza, że masz jak piszesz nie wymagające rośliny.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Sprawdzałem wode testami paskowymi i kropelkowymi wiec na bank odczyny są prawidłowe.
Czy to możliwe że mam tak dużo roślin że pobierają cały azot ?
Dlaczego nagle zaczeły mi rośliny brązowieć i padać ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

A jak tam u ciebie z cyrkulacja? Jak woda "stoi" to bedzie gnic. Zakladam blad z testami, mam nadzieje, ze nie zaczales lac nawozow. Jak ryby sie zachowuja? Wez wode i udaj sie do sklepu, niech tam zrobia test (za free robia). Rosliny, ktore marnieja to in-vitro?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zapodaj nam jakieś zdjęcia, ciężko cos powiedzieć teraz.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

grzesi3k Mam filtr fluvala 306 podpiętego do deszczowni i chodzi na pełnych obrotach , miałem go wczesniej troche skręconego bo robił mi za dużą pralkę w baniaku. Widać że rośliny są w ciągłym ruchu więc chyba ok ?
Nie wiem czy to nie przez ten gnijący mech , wczoraj go wyciągnąłem z tym drzewkiem i wyrzuciłem bo raczej nie było dla niego ratunku. Co do zachowania rybek - danio w porządku , nie ma przyduchy , wczoraj wieczorem znalazłem dwa zdechłe otoski których szukałem od przedwczoraj. Miałem trzy sztuki i teraz został jeden, nie wiem czemu padły temperatura, warunki itd dla tych rybek są idealne. Tak to wygląda na zdjęciach:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wczoraj wyczyściłem brązowy osad na tle - usunąłem go gąbką i zrobił mi się niezły syf po tym zabiegu, może to ten sam osad na roślinach?
Robie podmianki co 10 dni około 20% wody i jest dosyć żółta, nie wiem czy nie bede robił podmian co tydzień.
Gadałem dzisiaj z właścicielem sklepu akwarystycznego i powiedział że jak mam dużo roslin to one mi pobierają azotany stąd mam cały czas 0 , polecił mi podawać trochę żelaza w płynie raz w tygodniu.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

to okrzemki z tego co widze :) ten nalot. olej to samo zejdzie - choroba wieku dzieciecego ;) żółta woda to pewnie od korzeni, też po jakimś czasie przejdzie. tylko uważaj żeby dna nie zruszać.

nie jest źle i nie widzę powodów do obaw :) niech mnie ktoś poprawi, jeśli uważa inaczej ;)
ODPOWIEDZ