Prośba o porady

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
VretoX
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2019 7:54
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: VretoX »

Witam serdecznie,

Jestem początkującym akwarystą i z chęcią usłyszałbym porady dotyczące prowadzenia akwarium. Moim zmartwieniem jest utrzymanie gupików w dobrej kondycji - już nie pamiętam ile pieniędzy na nie wydałem, z 20-30 sztuk gupików w ciągu pół roku kupiłem jak nic, ponieważ wytrzymywały tylko z tydzień i padały.
Mam trochę dużą różnorodność ryb, ale zależy mi bardzo na mieczykach, gupikach i neonach.

Moja specyfikacja poniżej.

Przegląd - https://imgur.com/a/b3Qf5HA
1. Zdjęcie całego akwarium.
2. Wynik testu po godzinnej przerwie od wymiany wody.
3. Krótki filmik jako prezentacja.

Akwarium
112l - kompozycja dokładnie od marca.

Filtr
Aqua Nova NCF-800

Oświetlenie
3000 lumenów

Rośliny
Jak zdjęciu, nie bardzo się znam. Na pewno moczarki i rogatki, tyle wiem. :)

Ryby
2x otosek (był jeszcze jeden, ale po 3 dniach od zakupu zmarł nie wiedzieć czemu..)
2x kirys
1x glonojad (chyba samica, bo ma małe "czułki")
7x gupik (za pare dni jeden samiec raczej porzuci żywot)
5x mieczyk
7x neon
2x minor
3x coś podobnego do minora, są bardziej czerwone (tylko u nich zaobserwowałem takie zachowanie - bezwładność ciała, jak w kosmosie, czyli takie powolne obroty w okół własnej osi, i nagle ożywiony powrót do życia - już dobre pare miesięcy temu i dalej żyją)
4x razbora
2x danio
1x molinezja

Przed wymianą wody miałem twardość wody wynoszącą ok. 15 KH i 50mg NO3.

Przy napowietrzaniu filtra dzisiaj z niego wypadło dużo czegoś podobnego do jedzenia, może jego zapchanie było problemem (teraz po tej czynności jest nieco większy strumień).

Od czasu do czasu nawożę rośliny, ale bardzo rzadko. Przycinam również od niedawna roślinę trawopodobną, ostatnio zżółkły końcówki, ale chociaż jest miejsce w akwarium, bo osiąga niesamowite długości. Nie wiem czy tutaj dobrze robię, ale raczej nie mam wyboru.

Prośba o porady co mógłbym zmienić, żeby było jeszcze lepiej. :)

P.S. Do tego posta zmusił mnie widok umierającego, ostatniego, kilku tygodniowego gupika - wyglądał jak spadający samolot, kręcił się w koło skulony ku swojego ogona tak długo aż opadł na dno, i parę sekund później skrzela przestały się ruszać. :(

Pozdrawiam.
Miłego dnia! :)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Nie podałeś wymiarów akwarium, ale wydaje mi się, że masz solidne przerybienie :/
VretoX
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2019 7:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: VretoX »

80x40x35cm

Przerybienie ze względu na ilość czy różnorodność?
Miłego dnia! :)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Jedno i drugie. Ryby najpewniej pływają we własnych wydalinach, a poza tym kilka gatunków jest stadnych, a trzymasz ich ledwie 2 czy 4 sztuki. Lepiej skupić się na 3-4 gatunkach niż robić zupkę, moim zdaniem. Dla kirysków powinien być piasek zdaje się, a Ty masz gruboziarnisty żwirek. Testy paskowe ponoć nie są miarodajne, tak więc NO3 może być wyższe, a powyżej 50mg już zdaje się jest trujące. W ulotce testów kropelkowych Zoolek napisane jest, że od 40 mg/l już jest szkodliwe. Wypowie się jeszcze ktoś bardziej doświadczony.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmierz parametry wody. Podmieniaj 30% wody na odstaną co kilka dni.
Masz przerybienie i mieszasz gatunki ryb mające kompletnie różne wymagania co do parametrów wody.
Neony to woda miękka i kwaśna.
Molinezje to ryby wód twardych i zasadowych, wręcz słonawych.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
VretoX
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2019 7:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: VretoX »

Parametry wody zamieściłem na zdjęciu poprzez test paskowy.
Podłoże mam 10-15% piasek, a reszta to żwirek.
Chyba jedynie utrzymanie neonów może być kłopotliwe, bo jednak one wolą inną odmianę wody niż pozostałe. :(

Dzięki za porady. :)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Testy paskowe są niedokładne.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz. Mieszasz nie tylko gatunki wymagające odmiennego odczynu i twardości wody, ale również innej temperatury.
Danio są chłodnolubne, a ryby żyworodne są ciepłolubne.

Podmieniaj wodę co kilka dni do momentu zrobienia porządku z obsadą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
VretoX
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2019 7:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: VretoX »

Rozumiem.

A czy byłby ktoś w stanie zaproponować/polecić odpowiedni zestaw żyworodek dla mojego akwarium mniej więcej ze zgodnymi parametrami czy powinienem założyć osobny temat?

Zakładam, że kirysy, glonojady, otoski chyba zawsze mogą być jako rybki sprzątające.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

VretoX pisze: Zakładam, że kirysy, glonojady, otoski chyba zawsze mogą być jako rybki sprzątające.
To, że jakaś ryba żyje w strefie dennej absolutnie nie oznacza, że będzie jeść odpadki...

Kiryski (bo chyba nie kirysy), nie są rybami "czyszczącymi". Glonojady nie jedzą glonów, ale muszą mieć drewno. Otoski jedzą glony, ale nie pomogą przy brudnym akwarium i muszą być w stadzie.

Jak chcesz coś co ci będzie czyścić dno to zainwestuj w krewetki (i to te co to robią).
VretoX
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2019 7:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: VretoX »

Okej, dzięki, a ktoś poleciłby jakąś kompozycję gatunków żyworodnych do mojego akwarium?

Na parametry wody 7,5-8PH, woda średnio twarda a temperatura do dostosowania (choć chyba lepiej ciepłolubne).
Miłego dnia! :)
ODPOWIEDZ