Parametry wody. czy dobre?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Parametry wody. czy dobre?

Post autor: Arkady77 »

Zrobiłem pomiar wody paskiem Tropikala. Wyszło:
NO3 = 50
NO2 = 0,5
GH = 8
KH = 10
pH = 8
CL2 = 0
Trochę glonów narosło mi ostatnio na szybach i roślinach, takie kropki
Wodę podmieniam co tydzień ok.20-25%. Ostatnio w niedzielę, dzisiaj mamy wtorek.
Czy parametry dobre a jak nie to jak zaradzić ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zrób testy kropelkowe, paskowe są niemiarodajne ale wskazują, że masz wodę zabójczą dla ryb : zbyt zasadową i zanieczyszczoną związkami azotu. Czyli masz za małe i przerybione akwarium z niewydolną filtracją biologiczną.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Filtr Aquael Unifilter750 z UV (UV nie używam za często).
Filtr moim zdaniem jest wadliwy, ma wadę konstrukcyjną dlatego go przerobiłem.
Obecnie skróciłem gąbki, włożyłem dodatkowo włókninę JBL oraz ceramikę na spód. Wlot wody zmieniłem, aby wciągało od dołu a nie z boku jak to było w oryginale. Woda jest wciągana od dołu przez ceramikę, włókninę i gąbki. Przepływ jest dość duży skierowany wylotem pod filtr.

Mam tylko 11 ryb (nie za dużych) w 72 litrach.

Rośliny bardzo słabo rosną, wręcz rozpadają się. Światło 10W świecę ok. 11-12 godzin. Temperatura teraz skoczyła do 28,5C. Glony (kropki) są wszędzie.
Kupiłem takie szczypce do wyłowienia resztek roślin, aby rąk nie wkładać.

Nowe rośliny tydzień po wsadzeniu zwijają liście, dosłownie więdną w wodzie.

Wyczytałem na forum, że woda do dolewki po wyparowaniu tylko destylowana a do podmian mieszana kranówka z destylowaną.
Czy tak robić ?
W jakich proporcjach mieszać ?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty (trzy!) połączyłam. MOD BARA
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Są ryby żyjące w takiej wodzie naturalnie, przecież w Malawi jest spokojnie pH 8. Ale w tak małym zbiorniku Malawi sobie nie zorganizujesz, zresztą trzeba lubić ten biotop.

Wodę demineralizowaną dolewasz tyle, ile wyparowało. Pewnie będzie widać do którego miejsca sięgała woda przed wyparowaniem i do tego miejsca dolewasz.

A jeśli chodzi o wodę do podmian, to musisz samodzielnie sobie ustalić proporcje. Wszystko zależy od tego co masz w kranie i co chcesz mieć w akwarium. Ale do tego potrzebujesz testów kropelkowych na GH/KH. Im twardsza woda i chęć zmiękczenia wody, tym więcej wody demineralizowanej potrzeba.
Matematyka jest prosta, jeśli masz w kranie wodę o KH 10, a chcesz mieć KH 5, to na każdy litr kraniczanki wlewasz 1 litr wody demineralizowanej, a to dlatego że woda demineralizowana powinna mieć KH 0.

A co do roślin i glonów, to wg mnie masz dramatycznie za słabe światło. Nie wiem czy to LED czy świetlówka, ale przy 10W i 72 litrach, to tylko glonom będzie dobrze.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Dziękuję za odpowiedzi.
Te moje 10W to Led.
Jeśli chodzi o lepsze światło to już zakupiłem dodatkowe Ledy i przymierzam się do zmian, tylko to trochę jeszcze musi potrwać ponieważ mam zamiar zastosować sterownik Tc420 i żeby było wszystko poukładane to mam zamiar zamontować go w obudowie metalowej. Właśnie jestem w trakcie kupowania części i montowania wszystkiego.
Chodzi o to, aby nie płoszyć ryb gwałtownym zaświecaniem światła.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

A jaką masz obsadę? Takie NO2 jest stresujące dla ryb i podtruwające. Być może masz przerybione akwarium lub niewydolną filtrację.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

o obsadzie i filtrze już pisałem wcześniej w poście.
11 ryb i filtr Aquael Unifilter 750 z przeróbkami bo według mnie ma wadę konstrukcyjną.
O przeróbce filtru też pisałem a wada jest taka, że filtr wciąga wodę z boku i dwie gąbki jakie tam są zamontowane w ogóle nie spełniają swojej roli. Filtr z tymi gąbkami bardzo słabo filtruje wodę (pełno mętów pływających w wodzie). Jedna gąbka czyściutka jak nowa a druga tylko w górnej części ok. 2-3cm była zabrudzona, reszta czysta. Wciągana woda przechodzi tylko przez górną część gąbki, reszta gąbki nietknięta.
Poza tym w filtrze jest włóknina i ceramika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0

akwarium jest przerybione, trzymasz ryby które wymagają trzykrotnie większego zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

te bajki już czytałem. Właśnie zamierzam jeszcze dorzucić z 5 żałobniczek i może coś jeszcze.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Filtr już teraz nie daje rady a Ty chcesz kolejne ryby do małego akwarium ładować? To nie tak akwarystka wygląda. A potem tematy typu "Ratunku, rybki padają".
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Nie udzielaj rad jak nie wiesz. Jest problem z oświetleniem i tu będą zmiany.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Dołóż 500W w power ledach, wrzuć 50 żałobniczek bo 5 to dla cieniasów i będzie cacy i prima sort!

Taka rada jest ok?? Powodzenia....
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

wężowakolumna pisze:Dołóż 500W w power ledach, wrzuć 50 żałobniczek bo 5 to dla cieniasów i będzie cacy i prima sort!
Nie żartuj :wink:
Co najmniej 1000w w ledach ! Do żałobniczek niezbędne są pielęgnice Pawiookie (odmiana Oskar :lol: ) w ilości co najmniej trzech wcześniej dobranych par !
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Arkady77 tak szczerze to czego tu szukasz skoro wiesz co jest nie tak i znasz rozwiązanie? Przychodzisz z "problemem" (bo przecież go nie masz, znasz rozwiązanie) tylko po to, żeby w arogancki sposób powiedzieć innym, że Ci bajki wciskają? Nie kumam, po jaki " uj" Ci tu konto.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Panowie, zamykam. Dalsza dyskusja nie ma sensu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zablokowany