prośba o ocenę parametrów + dziwny osad na powierzchni

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Tichy
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2019 18:55
Lokalizacja: Kraków

prośba o ocenę parametrów + dziwny osad na powierzchni

Post autor: Tichy »

Witam,

uprzejmie proszę o opinię, czy podane poniżej parametry wody oznaczają, że akwarium jest już stabilne czy coś jest jeszcze do poprawy/dopieszczenia?

NH3/NH4+ = 0
Wg testu Zoolek, o takiego:
http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... id_lang=pl

pH = 7
azotany = 5,7 mg/l (pozostałe wyniki też w mg/l)
chlorki = 20
siarczany = 26
fluorki: poniżej 0,1
azotyny: poniżej możliwości detekcji danej metody, tj. poniżej 0,05.

Dodatkowo mam na powierzchni - powracającą nawet po jej "odessaniu" - jakby super-cienką warstewkę, błonkę czy osad. Widoczne to jest wyłącznie przy mocnym oświetleniu z dużego kąta i patrzeć też trzeba pod ostrym kątem, takie "normalne" spojrzenie od góry czy z boku nie ujawnia tego zjawiska. Kojarzy mi się np. z czymś tłustym wylanym na wodę albo z warstwą powstającą na bardzo długo stojącej w szklance herbacie. Dotknięcie czymś, co zaburzy napięcie powierzchniowe, powoduje miejscową "wyrwę" w warstewce (np. dotknięcie palcem, wrzucenie ziarenka pokarmu, ale już dotknięcie plastikowym patyczkiem nic nie zmienia). Czy to coś groźnego? Co to może być? Powyższe wyniki badań wody zawierają też "domieszkę" wody zassanej z powierzchni, z tą warstewką, jakby ktoś był ciekaw. Może to normalne, że w akwariach się coś takiego robi? To moje pierwsze akwa w życiu, więc nie wiem...
Fotki (ale się namęczyłem, żeby to uchwycić, musiałem użyć lustrzanki, na "głupich jasiach" nic nie wychodziło):
https://drive.google.com/open?id=1TOZqb ... 7dbh9i4sld
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

To na powierzchni to film. Możesz zdejmować ręcznikiem papierowym (nie toaletowym!), postarać o spore falowanie lub zorganizować skimmer. Tworzy się z martwym komórek, białka, kurzu. Sprawdź czy ci coś nie zdechło jak ma tęczowy połysk, może rośliny /glony/sinice ci zdychają, albo przekarmiasz etc. W każdym razie to naturalne, że się tak robi, martwić powinno kiedy bliżej temu do korzycha i jest na całej powierzchni.
ODPOWIEDZ