[112l] dobór obsady/akwarium ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

LeeKayoko
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2019 15:00

[112l] dobór obsady/akwarium ogólne

Post autor: LeeKayoko »

Witam ^^
Mam w planach założenie zbiornika 112l i nie wiem jaką obsadę rybek wybrać (typowy problem nowicjusza).
Kilka lat temu miałam do czynienia ze zbiornikiem 50l, który (jak teraz na to patrzę) był totalną katastrofą dla rybek, ale było to 10 lat temu, byłam dzieckiem oraz na ślepo słuchałam sprzedawcy.
Teraz chciałabym zapewnić rybkom jak najlepsze warunki stąd też ten wątek.

akwarium zamierzam kupić w "gotowym" zestawie
wymiary zbiornika to 80x35x40
filtr dołączony do niego jest filtrem wewnętrznym z wydajnością 600l/h (oczywiście jeśli będzie konieczność zmiany na mocniejszy nie będzie problemu)
grzałka o mocy 100W

Na podłoże planowałam dać piasek kwarcowy ( w miejscach gdzie będzie przestrzeń otwarta oraz inne podłoże bardziej pod rośliny w pozostałych częściach zbiornika.
Nie wiem tylko jak ilościowo powinno to wyglądać czyli konkretnie ile kg/l podłoża powinno być.

Jeśli chodzi o rybki to spróbowałam sama je dobrać ale nie wiem czy właściwie, więc proszę o rady i w tej kwestii oraz pomoc w wyborze.

wariant pierwszy:

Tetra cesarska około 10szt.
Parka pielęgniczek ramireza lub boliwijskich
Kiryski spiżowe 6szt.
Kilka krewetek
Ewentualnie chciałabym czymś jeszcze urozmaicić ten zestaw jeśli jest to możliwe

wariant drugi ( gdyż zależy mi na welonie, ale nie wiem co do niego)

Welon (lub teleskop) zakładam, że więcej niż 1 nie powinien być w takim litrażu, chociaż słyszałam, że dwa mogą być.
Kiryski lub otoski w liczbie około 6 sztuk (oczywiście miały by dostępne kryjówki)
i chciałabym dodać ewentualnie jakieś inne drobne rybki, które by zajęły środkową lub górną strefę i nie zostały pokarmem.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Opcja pierwsza jak najbardziej tak. Tylko zadbaj o prawidłowy wystrój oraz rośliny i będzie bardzo OK (albo0 w drugą stronę i robisz akwarium BW).
LeeKayoko
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2019 15:00

Post autor: LeeKayoko »

Nie przepadam za zbiornikami w typie czarnej wody. Jeśli chodzi o roślinność to z pewnością będzie jej sporo (pozostanie jeszcze kwestia doboru, ale najpierw muszę się więcej doinformować). Kryjówki oraz raczej ciemniejsze podłoże również problematyczne nie będzie. ale czy do takiego zestawienia można dorzucić jeszcze jakieś rybki, które by urozmaiciły całość?
I co wyklucza wariant z welonem/teleskopem?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

welon/teleskop to maszyna do srania i zjadania wszystkiego co nie jest z plastiku (wlaczajac w to kamienie).

Nie dorzucaj ryb, daj tak jak planujesz i zobaczysz czy bedzie miejsce/potrzeba.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:59 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nie wiem tylko jak ilościowo powinno to wyglądać czyli konkretnie ile kg/l podłoża powinno być.
Tu sobie możesz policzyć

https://www.akwarystyczny24.pl/strony/k ... or-podloza

Co do obsady w pierwszym wariancie możesz zmienić kiryski na kiryski sterby - lepiej znoszące wyższe temperatury.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
LeeKayoko
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2019 15:00

Post autor: LeeKayoko »

Dziękuję wam za pomoc ^^
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Załóż sobie temat w dziale Galeria i prowadź dziennik - daj znać to nastawie popcorn ;)
LeeKayoko
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2019 15:00

Post autor: LeeKayoko »

Trochę to zajmie bo dopiero się przymierzam i najpierw chcę ogarnąć wszystko łącznie z szafką pod nie, więc muszę dać sobie dłuższą chwilę na zbiórkę pieniędzy ( początkowo chciałam mieć jedynie 64l ale pomyślałam, że większy litraż będzie lepszy na start i lepiej będzie się żyło rybkom), więc doszedł koszt szafki bo komoda raczej długo by nie pociągnęła.
Jak już wszystko skompletuję, postaram się coś wstawić ^^
ODPOWIEDZ