[54l]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

hriszna
Posty: 3
Rejestracja: 17 wrz 2019 18:46
Lokalizacja: Warszawa

[54l]

Post autor: hriszna »

Witam,

Akwarium 54l. 60x30x30
Filtr kubełkowy AQUAEL MINI-KANI 80.
Grzałka z termostatem 75W
Oświetlenie świetlówka LED Tube 10W

Proponowana obsada:
Zbrojnik złoty 1 szt. (jedyna rybka jaka została ze starego akwa)
Prętnik karłowaty 1+1 (do zakupu)
Kirysek panda 6szt. (do zakupu)
Neon innesa 8 szt. (do zakupu)
Proszę o rady i propozycję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Neony na styk, kiryski za mało miejsca, prętnik 1+2, a i tak może byc ciasno.

Neony zielone (sa mniejsze) x10 i stado kirysków pieprzowych (malych) albo pigmej x6 lub więcej.

Możesz teżpomyśleć nad amberkami x15

Pretniki bym sobie odpuscil, bo jesli chcesz je trzymac to tylko one - za malo miejsca na cos wiecej.

Jak przerybisz takie male akwa to nie ogarniesz glonow i syfu, niestety wiem coś o tym. Hej
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

grzesi3k pisze:kiryski za mało miejsca
Dlaczego za mało? Wszystkie informacje na jakie trafiałam, to że dla stadka kirysków panda minimum to 40l
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Minimum i tylko dla nich. Jak odejmiesz podłoże, wystrój, sprzęt wodę dla innych ryb, które planujesz to ci nagle wyjdzie, że masz tak naprawdę 20 litrów.

Te litraże to są zwykle podawane jako totalne minimum, żeby ryby miały się dobrze to trzeba dać im więcej. To tak jak z psem rasy huskey, będzie żył w bloku, ale co to za życie ;)

Sporo osób przelicza, że 1cm ryby to jeden litr (ale to jest bardzo mocne uogólnienie, bo każdy gatunek potrzebuje przestrzeni do pływania, ryby ławicowe muszą się gdzieś "rozpędzić", np. takie zwykłe ramirezy to jest max 20 litrów licząc cm/litr dla parki, a potrzebują 60 litrów).

Do tego jak masz naprawdę mały zbiornik (a 54 litry to maleństwo) to robi się ciasno i masz bardzo duży problem jeżeli "coś się złego dzieje". Mały litraż natychmiast "odpowiada" na nawet najmniejsze błędy. W większym baniaku nawet jak ci padnie ryba i tam leży to możesz nie odczuć (ba nawet niezauważyć), w 54 litrach szybko zatruje ci wodę.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

EDiT:
Zobacz, że piszą:
minimalna pojemność: 40 litrów oraz minimalna długość: 45 cm. Nie sugeruj się tym, ze ktoś napisał, że "najlepiej będą się czuły w 40 litrach", bo to nieprawda. Poza tym musisz mieć stadko, 40 litrów OK, przy 6 sztukach (co jest minimum), a powinieneś mieć 10 lub więcej (a to już ponad 60 litrów). Litrów samej wody, a gdzie miejsce na inne ryby? Odjęty wystrój i podłoże?
hriszna
Posty: 3
Rejestracja: 17 wrz 2019 18:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hriszna »

Za twoja radą zrezygnuje z prętników i resztę trochę zamienię. Czyli:
Zbrojnik złoty 1 szt.
Bystrzyk amandy 10szt.
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... bystrzyki/
Kirysek malutki 6szt.
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... -habrosus/

Napisz proszę czy ilości są ok.
Może mógłbyś doradzić w temacie testów wody akwariowej (wiem że na pewno pH). Jakie należy zakupić na początek obowiązkowo, a jakie w razie problemów.
Nie mam na razie żadnego napowietrzacza, czy jest on niezbędny?
Myślę nad zakupem takiego modelu: AQUAEL OXYBOOST 150 NAPOWIETRZACZ
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Bardzo dobry wybor :) bystrzykow mozesz dac nawet z 15, kiryskow 10. Jak zlapiesz bakcyla to bedziesz chciec wiekszy baniak I akurat bedzie przeprowadzka dla zbrojnika (one potrzebuja korzenia I wiekszego zbiornika, ale korzen musisz miec!). Koniecznie drobny piasek dla kiryskow (czarny ale nie bazalt bo zedra wasy!). Wybierz sporo roslin, jakies latwe na poczatek. Napowietrzacz jest zbedny z roslinkami.

Powodzenia!

Zaloz sobie temat w galerii ;)
hriszna
Posty: 3
Rejestracja: 17 wrz 2019 18:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hriszna »

Bardzo dziękuje za pomoc :D Korzeń już znalazłem, planuje coś takiego kupić:
https://allegro.pl/oferta/korzen-japons ... 7199172033
A w galerii założę temat niezwłocznie jak będzie co pokazać:)
ODPOWIEDZ