Co może powodować takie dziury w liściach ?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rayilo
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2019 10:25
Lokalizacja: starachowice

Co może powodować takie dziury w liściach ?

Post autor: Rayilo »

Natis
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2019 11:35
Lokalizacja: Choszczno

Post autor: Natis »

Podobno brak potasu jak i również żelaza
Akwarium 112L
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Zapytam niesmialo, czy podajesz jakies nawozy zawierajace mikro elementy? Bacopa bardzo chetnie pokazuje braki makro jak i równiez mikro i widac na zdjeciu brak jednego i drugiego z przewaga dla mikro. Braki potasu owszem to dziury ale nie takie jak na zdjeciu, tu jest wrecz rozpad tkanki, a nie dziurki. Od polowy w góre liscie sa mocno skrecone i pozawijanie, to klasyka braku mikro/problem z wapniem, potem jest lepiej ale to tylko pozory. Zrób sobie jakies testy no i pamietaj ze nie samym azotem i fosforem zielsko zyje :)

A na kolejnym zdjeciu masz mocno poskrecane liscie, to sugeruje owszem problem z potasem, magnezem ale najbardziej z brakiem przyswajalnosci wapnia i tu problem jest taki ze albo masz za duzo potasu albo magnezu i ogolnie te proporcje sa rozjechane, przy tym jeszcze pewnie wszystko stanelo i wolno teraz rosnie, ale wiecej sie nie wypowiem.
Rayilo
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2019 10:25
Lokalizacja: starachowice

Post autor: Rayilo »

Wczoraj kupiłem właśnie 4 buteleczki kolejno z potasem węglem mikro i makro testów żadnych nie robiłem i tak jak mówisz wszystko stanęło
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Na poczatek proponuje test na magnez/wapn, który pomoze ci skorygowac te dwa pierwiastki i dobrac do nich potas tak aby odblokowac wapn i wyjsc z blokad. Od razu zasugeruje ze rosliny z blokad magnezowo/wapniowych wychodza bardzo dlugo wiec nie ma co liczyc na czary-mary po tygodniu. Na dzien dzisiejszy nie podawalbym nic bo nie wiesz na czym stoisz a juz na pewno nie potasu, ktory po podaniu sie tylko skumuluje w wodzie.
Rayilo
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2019 10:25
Lokalizacja: starachowice

Post autor: Rayilo »

A polecasz jakieś testy w bricko widziałem tetra 6in1 i się nad nimi zastanawiam bo nie chce wydawać na kropelkowe majątku
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tetra 6in1 to takie paski, gdzie dostaniesz jakies informacje, które w przyblizeniu powiedza cos o stanie wody. Takim paskiem nie jestes w stanie zrobic zadnej sesnownej korekty bo parametry, które mozna odczytac nadaja sie jedynie do fry-wolnej interpretacji.

Mysle ze bardziej sensowne zamiast testów bedzie informacja o twojej wodzie z kranu jesli taka stosujesz, czy robisz podmiany i co pisza o twoim ujeciu wody wodociagi. Na tej podstawie mozna cos zasugerowac i jest to w miare tani sposób bo bezplatny :)
Rayilo
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2019 10:25
Lokalizacja: starachowice

Post autor: Rayilo »

Dane ze strony wodociągów
mg CaCO3/dm3 211
mVal/dm3 4.3
mmol/l 2.1
º niemieckie (DH) 12
º angielskie (Clarka)15
º francuskie (F). 21
Podmiany wody robię rzadko ale ostatnia była 2 tygodnie temu ok. 30 l z 200l akwarium po podmianie podałem potas i żelazo z tetry takie małe buteleczki po połowie to chyba jakieś 15-20 ml
I wczoraj właśnie podałem te co mi przyszły po tym co piszesz widzę że jeszcze bardziej pogorszylem
Co w związku z tym proponujesz jakąś podmianę wody większą ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Rayilo pisze: Co w związku z tym proponujesz jakąś podmianę wody większą ?
a wiesz ze zaproponuje :)

Zmien ze 30% dzisiaj, za pare dni znowu 20% i za pare dni ze 10%, powinno to troche wyplukac rosliny z nadmiarów, natomiast wyniki z wodociagów sa troche malo konkretne, tzn zgaduje ze twardosc wody GH to 12 i to jest super parametr jesli KH jest tez odpowiednio niskie, ogólnie masz wode twarda, natomiast co do magnezu i wapnia to nic nie podaja osobnych parametrów? Nie znajac proporcji Mg do Ca nie mozna zabardzo nic doradzic, bo skad wiesz czego brakuje i czy jest sens wlewac ten potas jesli niemasz magnezu, lub jesli masz magnezu za duzo, a z drugiej strony wapnia malo przy GH12 wiec to sa rozwazania, które bez testów sa jak bajania i basnie.
Rayilo
Posty: 15
Rejestracja: 16 wrz 2019 10:25
Lokalizacja: starachowice

Post autor: Rayilo »

Hmm takie parametry były na stronie ale dokładniej przeszukam jak wrócę z pracy może na innej stronie

EDIT:
Więcej na temat wody nie znalazłem
W między czasie wymieniłem jakieś 35-40 % wody
Pytanie co dalej czy czekać i obserwować czy coś zrobić jeszcze

EDIT:

https://zapodaj.net/160d182973ae5.jpg.html
A to są nawozy które kupiłem

Edytuj proszę swoje posty jeśli chcesz coś szybko dopisać.
Opcja "Zmień"
MOD krzych_100
ODPOWIEDZ