Pomoc w identyfikacji choroby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Pomoc w identyfikacji choroby

Post autor: Sofi »

Dzień dobry.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji choroby rybek.
Posiadam akwarium 80l. Akwarium ma 4 miesiące, dojrzewało dwa. Jest obsadzone żywymi roślinami. Co tydzień wymieniam 30% wody. Filtrują turbo filter 550 i mały kubełek sun sun. Temperatura to 25 stopi. Obsada to 7 zmienniaków plamistych, dwie molinezje, otoski i krewetki.

Dzisiaj zaobserwowałam trzy maleńkie kropki na jednym boku molinezji. Jest aktywna, nie ociera się, ma apetyt. Poza tym jedna platka wygląda na wychudzoną chociaż normalnie pobiera pokarm i jest aktywna. Reszta rybek wygląda zdrowo. Czy to może być początek ospy? Czy w tym przypadku warto jak najszybciej zastosować jakiś preparat (jeśli tak jaki?) czy poczekać? Czytałam o podwyższeniu temperatury nawet do 30 stopni czy to nie zaszkodzi rybkom i krewetkom?

Dziękuję za pomoc :)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:59 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę o informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Post autor: Sofi »

Podaję bardziej szczegółowe informacje oraz załączam zdjęcia. Parametrów nie zam ale woda na pewno jest twarda. Czy wystarczy jeśli zbadam pH, NO3 i NO2?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/8e3ec36d2b61abc2
https://www.fotosik.pl/zdjecie/fea26b3771d143d5

-litraż: 75 l
-obsada ryb: 7 zmieniaków plamistych, 2 molinezje, 4 otoski
-pokarmy tropical, tetra,tabletki roślinne, mrożone
-temperatura wody i jej parametry: 25 stopni, parametrów nie znam
-ew. inne zwierzęta w akwarium: krewetki red cherry x10, krewetki filtrujące x2
-jak często podmieniasz wodę: raz w tygodniu, 30%
-jak długo akwarium stoi: 4 miesiące
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: 2 miesiące temu
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: filtry: aqua szut turbo 550 (550 l/h),SUNSUN HW-602B filtr zewnętrzny (500 l/h), grzałka yuge (chyba 50 W), oświetlenie led 10 W
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: są, dość dużo
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: nie ma żadnych sztucznych roślin i ozdób
-co jest podłożem: podłożem jest czarny bazalt, substratem ziemia ogrodowa

Objawy choroby u molinezji i jednej platki:
-zmiany w zachowaniu ryby: nie ma żadnych, jest aktywna, wcina
-zmiany na jej ciele:u molinezji są trzy maleńkie, kropeczki po jednej stronie ciała, platka wydaje się wychudzona ale pobiera pokarm nie jest apatyczna.
-co się dzieje z pozostałą obsadą: wyglądają zdrowo, są aktywne

Dodam, że dwa tygodnie temu molinezja miała wypadek przy podmienianiu wody, wciągnęło ją do węża przy podmianie wody i wyszła z tego z uszkodzoną przednią płetwą, która już się prawie zrosła.
Poza tym dwa razy zaobserwowałam pojedyńcze cieniutkie, białe robaczki, pływające w toni (jakieś pasożyty?).
Ostatnio nie dokupywałam żadnych nowych rybek, jedynie krewetki.

Pewnie panikuję ale jeśli to ospa to chciałabym uniknąć przeniesienia na resztę rybek ale nie chciałabym traktować akwarium chemią niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

piękne zdjęcia, a możesz zrobić chorej rybce? Będzie bardziej pomocne ;)
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Post autor: Sofi »

Zbadałm dzisiaj 3 parametry:
NO2 0
NO3 10
pH- 6,8

Z molinezji kropki zniknęły ale niestety jedna kropka pojawiła się na ogonie platki. Jakieś dwa tyg. temu dostałam od koleżanki krewetki red cherry i jak się okazało jej rybki zachorowały na ospę/ pleśniawkę. Czy krewetki mogły coś przenieść? Co mogę zrobić żeby jeśli to ospa się nie rozprzestrzeniała? Czy jest sens wlewać lek przy dosłownie trzech zaobserwowanych kropkach?

Bardzo proszę o pomoc! :cry:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kulorzęsek (ospa rybia). Jak nie zacznoiesz leczyć to szybko może się roznieść na wszystkie ryby. Potem może się skończyć jak u mnie ostatnio...

Jak "kuleczka" znika, a ty nie leczysz to znaczy tyle, że pękła cysta i zarodniki rozsiały się po zbiorniku. Lek zabija je w tej fazie życia. Od pasożyta do pękającej cysty mija zwykle ok. 4 dni.
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Post autor: Sofi »

Dziękuję za odpowiedź. Czy preparat microbe lift herbatana byłby dobry? Podobno działa dobrze w początkowej fazie chorony
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Zieleń malchitowa albo błękit metylenowy (mniej szkodliwa) są skuteczne. Reszta to chybił trafił.
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Post autor: Sofi »

W takim razie zastosuje ten błękit i podniosę temperaturę , dziękuję za pomoc :wink:
ODPOWIEDZ