Paprochy w wodzie

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dominik88
Posty: 5
Rejestracja: 26 cze 2019 4:37

Paprochy w wodzie

Post autor: Dominik88 »

Witam... Jak radzicie sobie z plywajacymi paproszkami w wodzie? Probowalem juz chyba wszystkiego :D akwa 200l filtr fluval 206(2kosze matrixa, 1 ceramiki) , kaskada fzn3 (ceramika z wloknina) i ostatnio nawet dorzuculem turbo1000 sam pojemnik z wata i nic nie pomaga zbiornik ma 6miesiecy duzo roslin, przeplyw przykrecalem, rozkrecalem i nic, moze macie jakies magiczne patenty :D???
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

przyzwyczaić się :D

...albo nie oglądać akwarium z nosem przyklejonym do szyby, a z pewnej odległości (większej- żeby nie było widać) xD
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Możesz spróbować z JBL Symec Micro (około 25 zł za płat) lub Seachem Purigen (około 50 zł). Purigen można wielokrotnie regenerować w roztworze wybielacza z wodą, potem trzeba jeszcze pozbyć się chloru Antychlorem (dowolnym).
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Oooo! Czyli to normalne? U mnie też tego pływa i już rozglądałem się za dodatkowym wewnętrznym mechanikiem bo uznałem, że mam niedostateczną filtrację! Czyli olać to? ;)
Dominik88
Posty: 5
Rejestracja: 26 cze 2019 4:37

Post autor: Dominik88 »

Ja sprobuje jeszcze z tym purigenem bo i tak mialem zakupic ze wzgledu na barwiacy korzen tylko troche z tym zwlekalem ale jak moze i paprochy wciagnie to trzeba probowac a z tym ogladaniem z nosem w szkle to u mnie wlasnie tak to wyglada hehe juz z ok1m nic niewidac ale i tak pirigen wjedzie na dniach :D
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dominik88 purigen wyłapuje inne rzeczy i tutaj nie pomoże. Jestem innego zdania co do paprochów w wodzie - niewydajna filtracja. Można, jak kolega wyżej napisał się przyzwyczaić, albo można mieć dobrą filtrację (włóż watę filtracyjną na początek).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dominik88 Cześć, sam wymieniłem ostatnio F206 na mocniejszy przy 182 litrach. F206 jest dobry ale nie aż tak mocny, żeby to spokojnie pociągnąć :) Możesz dać fizeline do ostatniego koszyka (tego zakrywanego plastikowym wieczkiem). Jednak polecałbym zmiane na coś mocniejszego jeśli to nie pomoże. Hej
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Purigen może paprochy związać, dużych kawałków on oczywiście nie zwiąże, ale te najmniejsze mikroskopijne tworzące zawiesinę już tak.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Purigen wiąże zwiazki chemiczne nie "paprochy" ;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Krótko mówiac jak jest syf w wodzie, to znaczy tylko ze albo filtracja jest slaba lub zle skonfigurowana lub media filtracyjne przepuszczaja drobiny i trzeba wstawic wate i to tyle w temacie paprochów. Jesli przekarmiamy ryby, lub trzymamy ich za duzo i nie panujemy nad tym co sie dzieje w zbiorniku, to jest to juz inna para kaloszy.

Osobiscie moge powiedziec, ze purigeny, zeolity, jakies inne cuda i siporexy hehe to jest zbytek i chwyt marketingowy, który w akwarystyce roslinnej nie powinien miec miejsca, ale ma i dlatego apeluje o rozwage i roztropnosc :)
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Najdrobniejsze paprochy zwiąże. Dlaczego malawiści używają Purigenu do klarowania wody? Później mają efekt lewitujących ryb.

Skoro Purigen wiąże tylko chemię, to dlaczego ta mgiełka w wodzie po użyciu Purigenu znika? Sam chętnie jak przesadzę z torfem to używam włókniny Symec Micro i 100 ml Purigenu. Może wyciągam w ten sposób garbniki czyli chemię, ale później wyciągam Purigen, wkładam do słoika z czystą wodą i po odsączeniu mam osad z torfu - ten najdrobniejszy pyłek z torfu granulowanego Sery.
ODPOWIEDZ